Warhammer 40,000: Chaos Gate serisinin en yeni oyunu, Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters adı altında oyunculara sunuldu. Complex Games tarafından geliştirilen ve Frontier Developments tarafından piyasaya sürülen bu oyun; strateji türüne hızlı tempolu, acımasız bir aksiyon getirmeyi vaat ediyor ve ben de oyuna girmek için gerçekten çok heyecanlıyım. Öyleyse, geleceğe geri dönelim ve insanlığı kurtarmak için savaşın tadını çıkaralım.

Beni bu oyunlara her zaman sürükleyen asıl şey hikayedir ve Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters içerisinde de durum farklı değil. Gri Şövalyeler seçkin bir Uzay Denizcileri grubudur ve amaçları Kaos güçleriyle bulundukları her yerde mücadele etmektir. Açılışta, Gri Şövalyelerin Komutanı, Kaos’un kan tanrısı Khorne ile savaşırken ne yazık ki ölüyor. Tabii ki bu çok üzücü olsa da tepede bir boşluk olduğu ve birinin onun büyük savaş botlarını doldurması gerektiği anlamına geliyor. Tahmin edin, o boşluğu dolduracak olan kişi kim?

Tamamen şans eseri olarak sırada biz varız ve Gri Şövalyelerin tüm bölümünün yönetimini devralmamız gerekiyor. Ancak, çok ağır hasar görmüş gemimizi onarmak için Titan’a dönerken, bir başka Kaos tanrısı olan Nurgle’den gelen yeni bir tehditle mücadele etmek için gemiye el koyan bir Engizisyoncu tarafından saldırıya uğruyoruz. Bloom, bilindiği üzere, içinde bulunduğumuz galaksiye yayılıyor gibi görünüyor ve bu yüzden onu sona erdirmeliyiz. Gemimizi topallaya topallaya yürütmeyi, bir Kaos tanrısıyla savaşmayı ve madalyalar için zamanında eve dönmeyi başarabilir miyiz? Gelecek sizin ellerinizde. Elinize yüzünüze bulaştırmamaya çalışın.

Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters yapıtının sunumu, oyunun kendisiyle birlikte iki yarıdan oluşuyor. Şimdiye kadar yapılmış diğer tüm Warhammer markasının strateji oyunlarına çok benzeyen bir savaş ekranı var – bir savaş alanının izometrik yukarıdan aşağıya görünümü, zemine yerleştirilmiş bir ızgara ve üzerinde koşturan standart görünümlü Uzay Denizcileri. Nurgle’nin çeşitli minyonlarının yanı sıra, savaş alanında etkileşime girebileceğiniz interaktif unsurlar var ve herkesi savaşa sokmak ve Kaos Spawn’ı dövmek oyunun adı.

Warhammer 40,000: Chaos Gate - Daemonhunters

Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters yapıtının savaş bölümü iyi görünüyor, tamamen ayarlanabilir kamera ise aksiyonu her zaman en iyi şekilde görmenizi sağlayan harika bir dokunuş. Düşmanlar çeşitli acımasız görünümlere ve yeteneklere sahip çeşitli bir grup ve hepsi iyi çalışıyor. Oyunun diğer bölümü ise geminin yönetimidir – bunun anlamı, yolculuğumuzu mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmek için göz atılacak çok sayıda menü, yapılacak metin tabanlı konuşmalar ve önceliklendirilecek her türlü görevin olmasıdır.

Gemideki çeşitli karakterlerle konuşmak oldukça iyi ve çok sürükleyici ve vermemiz gereken bazı kararların çok kapsamlı sonuçları olabilir. Grafiklerle ilgili bazı sorunlar olsa da, özellikle bir düşmanı infaz ettiğinizde yakın çekimler, çoğunluk oldukça iyi hissettiriyor ve görünüyor. Sonuç olarak, Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters oyununun görselleri ve sesi çok iyi çalışıyor; bir canavarı patlattığınız zaman çıkan nahoş vıcık vıcık ses gerçekten tatmin edici. Seslendirme de oldukça iyi, savaş sesleri ise beklendiği gibi. Her şey harika yani.

Sunumun ikiye bölündüğü bir oyundan beklediğiniz gibi, oynanışın da öyle olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmamalı sizin için. Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters oyununun gemi tabanlı bölümüyle başlayacağız ve burada, üzerinde çalışabilmek için Gri Şövalyelerin Bloom’un parçalarını ele geçirmesini isteyen Engizitör’ün ihtiyaçlarını dengelememiz gerekiyor. Ayrıca; Teknik Rahibimizi mutlu etmeli, gemiyi tamir ettirmeliyiz ve Gri Şövalyeleri hayatta tutmalı, savaşlardan sonra onları terfi ettirmeli ve onları en yeni ve en büyük silahlar, zırhlar ve güçlerle donatmalıyız.

Tüm bunlara ek olarak, geçmekte olduğumuz galaksiye bakıyor ve hepsine ulaşamayacağımız için hangi görevlere odaklanmamız gerektiğine karar veriyoruz. Gezegenler arası seyahat zaman alıyor ve bu iyi bir şey olabileceği gibi kötü bir şey de olabilir. Inquisitor’un neyi araştıracağını veya geminin hangi parçasını onarmak istediğinizi seçtiğinizde, bunun tamamlanması belirli sayıda gün sürer. Bu, bir Gri Şövalye savaşta yaralandığında iyileşmesinin birkaç gün sürmesine benzer. Biz seyahat ederken zaman geçer ve tüm bu konularda ilerleme kaydedilir.

Warhammer 40,000: Chaos Gate - Daemonhunters

Yukarıda bahsetmiş olduğum durum iyi bir zaman kullanımı mekaniği ama dezavantajı, biz seyahat ederken, savaşacağımız Bloom istilalarının, biz bölgeye ulaşmadan çok önce tekrar uykuya dalabilmesidir, bu nedenle planlama, oyunun bu bölümünde kesinlikle yardımcı oluyor. Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters oyununun savaş bölümleri ise karşılaştırıldığında çok daha basit ve sadedir. Görünüşe göre bunlar hızlı ve öfkeli olacak şekilde tasarlanmış ve bu kesinlikle heyecanı artırıyor. Oyun bu tür için olağan bir şekilde oynanıyor – her Denizci için sıramızın başında 3AP’ye sahibiz ve bunları istediğimiz şekilde harcayabiliriz.

Bu AP’lerin hepsini hareket etmek için kullanabiliriz ve harcadığımız her puan daha fazla hareket etmemizi sağlar. Tüm puanları saldırmak için harcayabilir, Bolter’larımızla düşmanları uzaktan vurabilir veya güçlü yakın dövüş silahlarımızla onlara vurabiliriz. Cidden, büyük bir çekiçle bir Kaos Deniz Piyadesinin kafasına vurmak çok eğlenceli. Ayrıca, birlikleri parçalara ayıracak bir çapraz ateş açmadan önce manevra yaparak, adamlarımızı görüş alanlarına bir şey girdiğinde ateş edecekleri Overwatch moduna geçirerek de işe strateji katabiliriz.

Birlikler savaştıkça ve deneyim kazandıkça, terfi edebilir ve devasa Terminatör zırhını kuşanmaktan yeni psişik yetenekler kazanmaya, ateşli silahların hasarını artırmaktan yakın dövüş saldırılarını güçlendirmeye kadar savaşın gidişatını lehinize çevirebilecek yeni yetenekler kazanabilirler. Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters gerçekten çok zor olabileceğinden, dengeli bir kadroya sahip olmak sonraki savaşlarda hayatta kalmanıza kesinlikle yardımcı olur. Bir başka kişiselleştirme noktası da Gri Şövalyelerimizin kullanabileceği silahlarda bulunuyor.

Oyunda görevleri tamamladıkça, Talep Puanları kazanılır ve bunlar yeni Şövalyeler, yeni silahlar için değiştirilebilir ve yine bunlar savaşın gidişatını lehinize çevirebilir. Warhammer markasının bir hayranıysanız, Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters ilginizi çekecektir. Hikaye çok keyifli ve ne olacağını görmek için sizi ileriye doğru itiyor, geminizi yönetmek ise bir sürü tabağı döndürmeye çalışmak gibi. Tüm bunlara savaşın uygun şekilde acımasız ve içgüdüsel olması da yardımcı oluyor. Sonuç olarak, Warhammer 40,000 temelli strateji oyunlarına sağlam bir giriş olarak Warhammer 40,000: Chaos Gate – Daemonhunters hoşunuza gidecek bir oyun.

Warhammer 40,000: Chaos Gate - Daemonhunters
Olumlu
Warhammer hissini video oyunu kategorisinde verebilen en iyi yapıtlardan bir tanesi.
Hikayesi ilgi çekici ve sinematik anlatma tarzı kaliteli.
Tatmin edici bir savaş sistemi var.
Gemi yönetimi de hiç fena değil.
Olumsuz
İçerikler birbirini çok tekrarlıyor.
Çoğu zaman inanılmaz zor ve çok acımasız hissettiriyor.
Görsellik zaman zaman pek modern durmuyor.
Sesler ve özellikle de müzikler çok daha iyi olabilirdi.
7

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster