Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, oyun konsollarına gelen vergiler hakkında harekete geçti

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, konsollardaki ek vergilerin kaldırılması için Ticaret Bakanlığı ile iletişim halinde.

2020 senesi içerisinde video oyunu sektörü gerçekten kötü bir hal aldı ülkemizde. Yabancı para birimlerinin değer kazanması, bizim para birimimizin değer kaybetmesi, vergiler ve çok daha fazlası hem video oyunlarını, hem de oyun konsollarını lüks seviyeye çıkarttı. Özellikle konsollar için satılan oyunlarda 700 TL gibi fiyat etiketlerini sık sık görmeye başladık. PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi üst düzey yeni nesil konsollar ise neredeyse 10 bin TL civarından satışa sunuluyordu. Oyunlar, indirimler sayesinde ucuz fiyatlara satın alınabilse bile konsollardaki fiyat yükselişi can sıkmıştı. Şimdi ise Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, vergi konusunda harekete geçti.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, vergiler hakkında ne yapabilir?

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği tarafının yönetim kurulu başkanı olan Ali Erkin, yaptığı yeni açıklamalarda ülkemizdeki video oyunu sektörünün gelişebilmesi için yeni girişimler ve atılımlar yaptıklarını belirtti. Bu noktada atılan adımlardan bir tanesi de oyun konsollarına getirilen ek vergiler hakkındaydı; Ali Erkin, vergilerin düzenlenmesi konusunda Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçtiklerini, görüş ve önerilerini sunduklarını belirtti.

Ali Erkin, bu konu hakkında, “Ülkemizdeki oyun sektörü, üretim anlamında altın çağını yaşarken, henüz oyun konsolu üreten bir şirketimiz bulunmamaktadır. Tüm dünyada oyun konsolu üreten şirket sayısı da birkaç adedi geçmemektedir. Son vergi düzenlemeleri tüketicilerin oyun konsollarına erişimini zorlaştırırken, bir yandan da ülkemizde oyun konsolları için oyun geliştiren şirketlerimizin son kullanıcıya ulaştırmasını güçleştirmektedir. Ülkemiz oyun sektörünün gelişiminin daha ivmelenmesi hem oyun konsolları için üretimin teşvik edilmesi, hem de tüketicilerin dilediği oyuna kolay erişimiyle mümkün olacaktır.” dedi.

Kendisinin açıklamaları, “Bugün sektördeki tüm geliştiricilerimizin, genç yaşta oyunları oynayarak ve bu kültürün bir parçası olarak yola çıktığını düşünürsek, bugünün oyun tüketicileri geleceğin potansiyel oyun ekosistemi çalışanlarıdır. Bu doğrultuda oyun konsollarına getirilen ek vergilerin sıfırlanması ve özel tüketim vergisinin de kaldırılmasının oyun sektörünün gelişimine ve ülkemiz hizmet ihracatına çok önemli katkı sunacağına inanmaktayız.” şeklinde devam etti ve sonlandı. Eğer konsollardaki ek vergiler kalkarsa, PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi üst düzey konsolları 5000 TL civarında görebiliriz.

0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x