The Crew 2, geçtiğimiz günlerde kapalı betası ile karşımıza çıktı. Hatta ben de bu kapalı beta sayesinde bir ön inceleme yayımladım ve oyun hakkındaki ilk fikirlerimi sizlere sundum. Ben bunu yaparken, yabancı basında birkaç önemli internet sitesi, The Crew 2 oyununun Forza Horizon serisine rakip olabileceğini söyledi ve bu durum beni gerçekten güldürdü. Dilerseniz neden güldüğümü, yazımın devamında anlatayım sizlere.

Forza Horizon 4

Forza Horizon oyununu neyle karşılaştırıyoruz, pardon?

Öncelikle The Crew 2 oyununun neden Forza Horizon serisine rakip olabileceğinin düşünüldüğünü sizlere sunayım. Yayımlanan yazıların geneline göre, Forza Horizon serisi, arcade bir oynanış sunarak, arabaları bir oyuncak gibi oyuncuların karşısına sunuyormuş ve bunu, bugüne kadar yapabilen de başka bir video oyunu yokmuş. The Crew 2 oyunu da bunu yapabildiği için bahsettiğimiz seriye rakip olabilecekmiş. Orada duralım sevgili basın.

Şunu söyleyeyim ki, ben iki seriye ait olan tüm oyunları oynadım. Hatta Forza Motorsport serisini bile oynadım da onun konumuzla çok alakası yok. Yani, iki seriye de yakınım demek istiyorum. Bu yüzden de yayımlanan içeriklerdeki yanlışları görebiliyorum. Bir kere, Forza Horizon serisi hiçbir zaman tamamen bir arcade deneyimi sunmadı oyunculara. Evet, oyun arcade ama bu arcade oynanışı The Crew serisi ile karşılaştırmak imkansız. Özellikle de serinin yeni oyunu ile. Yahu, oyunun kapalı beta sürecini oynadığımda arabalar bir araba değil, o yazılarda övülen plastik oyuncaklar gibi hissettiriyordu. Bir araba temelli RYO yapıtında bu nasıl kabul edilebilir olabilir? Haydi, bunu kabul ettik diyelim. Forza Horizon serisinin bu kadar arcade olduğu nasıl söylenebilir?

Özellikle Forza Horizon 3 oyunundan bahsedeyim. Bu oyundaki her arabanın belli bir ağırlığı var, belli bir hissi var. Arabaları kullanırken, gerçekten araba kullanıyor gibi hissediyorsunuz. Diğer oyunda sanki uzaktan kumandalı bir oyuncağı kontrol ediyormuş gibi hissediyorsunuz. Microsoft ekibinin birinci parti oyunu, oyunculara gerçekçi sürüş hissi ile arcade bir deneyim sunuyor. Bu inanılmaz bir başarı ve böyle bir başarının Ubisoft’un berbat sürüş mekanikleri ile karşılaştırılması benim için kabul edilebilir bir şey değil.

The Crew 2 da kötü bir oyun gibi görünmüyor tabii

Evet, The Crew 2 çok kötü bir oyun değil. Hatta kendi türündeki veya kendi türüne yakın oyunlarla karşılaştırırsak, Ubisoft’un çok güzel bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Sürüş ortalama altı ama oyun, oyunculara eğlence sunuyor. Bir video oyunu için de önemli olan şey budur. Fakat oyunun kendi türünde başarılı olması, bu oyunu Forza Horizon serisi ile karşılaştırabilecek seviyeye çekmez. Bu, Call of Duty ile Battlefield oyunlarını karşılaştırıp, “Call of Duty bu sene büyük haritalar da yapmış, aynı Battlefield gibi olmuş, ne güzel.” demek gibi bir şey. Şaşırdınız mı efendim?

Bana soracak olursanız, birinci parti video oyunları ile üçüncü parti video oyunlarını karşılaştırmak zaten her zaman mantıklı bir şey değil. Bu durumda, aynı türde olmayan video oyunlarını karşılaştırmak zaten hiç mantıklı bir hareket değil. Ubisoft ekibinin oyunu, kendi başına başarılı bir yapıt olabilir ama bence, Forza Horizon serisinin rakibi hiçbir zaman olmadı ve piyasanın gidişatına bakacak olursak, uzun bir zaman da olmayacak. Bunun sebebi öncelikle serinin türüdür. Ardından kalitesi gelir. Bunu da göz ardı etmeyiniz. Günümüzde hangi dağıtımcı şirket böyle bir büyük adım atabilir, bilmiyoruz.