Yeni yayımlanan bazı belgelere göre Sony ve Microsoft, yeni nesil konsolları en erken 2028 yılına kadar piyasaya sürmeyi beklemiyor. Her iki şirket de Birleşik Krallık temelli Rekabet ve Piyasalar Kurumu tarafının Microsoft şirketinin Activision Blizzard cephesini satın almasına ilişkin devam eden soruşturmasının bir parçası olarak yayımlanan açıklamalarda yeni konsollar için potansiyel lansman zamanlamasını tartıştı. Kurum, 68,7 milyar dolarlık anlaşmanın, birleşmenin Microsoft şirketinin Call of Duty serisinin sahipliğini kazanmasına yol açacağı göz önüne alındığında, Sony tarafının rekabet etme yeteneği endişelerini dile getirdi.

Düzenleyiciye göre bu etki, özellikle oyuncuların hangi konsolu satın alacakları konusunda yeni kararlar verdiği yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesinde hissedilecek. Sony ve Microsoft, Kasım 2020 içerisinde sırasıyla mevcut nesil konsolları olan PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarını piyasaya sürmüştü. Microsoft, kurumun endişelerine yanıt olarak, yeni nesil konsolların çok uzun yıllar uzakta olduğunu söyledi ve Activision Blizzard şirketinin anlaşmasının herhangi bir etkisinin oldukça spekülatif olduğunu iddia etti. Burada da yeni nesil konsolların en erken 2028 senesinin sonbaharından önce piyasaya sürülmeyeceği söylendi.

Sony ve Microsoft, 2028 yılına kadar yeni bir konsol piyasaya sürmeyi planlamıyor

Sony, Microsoft şirketinin Call of Duty serisini Xbox platformlarına özel hale getireceğine dair çok gerçek bir tehdit olduğunu savunurken, rakibi bunu yapmak için çok az ticari teşviki olduğunu iddia ediyor. Konunun aslı ne olursa olsun, Microsoft tarafının açıklaması aynı zamanda Sony şirketine Call of Duty serini en azından 2027 senesinin sonuna kadar PlayStation konsollarında tutacak bir sözleşmeye dayalı teklifte bulunduğunu doğruluyor. Microsoft, Call of Duty serisini PlayStation platformlarından kaldırmayı planlamış olsa bile, Sony şirketinin ticari stratejisini uyarlamak için fazlasıyla yeterli zamanı olduğunu savundu.

Sony, kısmen düzeltilmiş açıklamasında Microsoft şirketinin Call of Duty serisini 2027 senesine kadar PlayStation konsollarında tutma teklifine ve bunun bir sonraki konsolunun kaderini nasıl etkileyebileceğine de atıfta bulundu: “Microsoft, Activision Blizzard şirketinin oyunlarını yalnızca 2027 senesine kadar PlayStation konsollarında sunmaya devam etmeyi teklif etti… Sony, PlayStation konsolunun yeni neslini piyasaya sürdüğünde, Call of Duty serisine erişimi kaybedecekti ve diğer oyunlar, onu tüketici değişimine ve ardından rekabet gücünde bozulmaya karşı son derece savunmasız hale getiriyor.”

Sony aynı zamanda, “Sony Interactive Entertainment şirketinin Call of Duty serisine benzer şekilde başarılı bir marka geliştirmek için yetenek ve kaynaklara sahip olduğunu varsaysak bile, Call of Duty gibi bir markaya meydan okuyan bir rakip yaratmak çok, çok uzun yıllar ve milyarlarca dolar alacaktır – ve EA şirketinin Battlefield serisi örneği, herhangi bir bu tür çabalar büyük ihtimalle başarısız olacaktır.” dedi. Sony, yaptığı açıklamada, Microsoft şirketinin Activision Blizzard tarafının yeri doldurulamaz içeriğinin tek kontrolünü ele geçirmesi durumunda şirketin Xbox donanım, yazılım ve abonelik fiyatlarını arttırabileceğini iddia etti. Sony ayrıca Microsoft şirketinin Activision Blizzard ile alakalı olan anlaşmasının arkasındaki gerçek stratejisinin PlayStation konsollarının Nintendo konsolları gibi olması ve 18 yaş ve üstü için derecelendirilen nişancı oyunu alanında rekabet etmemesi olduğunu iddia etti.

Etiketler:

, ,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster