Samurai Warriors 5

Samurai Warriors 5 incelemesi

Samurai Warriors 4 gibi yüksek kaliteli bir deneyimden sonra Samurai Warriors 5, nasıl bir video oyunu olmayı başarıyor?

Geliştirici
Omega Force
Dağıtımcı
Koei Tecmo
Platform
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
27 Temmuz 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 610 TL
Tür
Hack & Slash
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

Son zamanlarda birçok oyun serisinin köklerine geri dönerek, sıfırlanmış bir kreatif vizyon ile geliştirildiğine şahitlik ettik. Reboot işlemleri yapıldı yani. Şimdi ise Samurai Warriors serisi Reboot ediliyor ve Samurai Warriors 5 oyunu karşımıza çıkıyor. İsmine bakınca bu oyunun bir devam ürünü olduğunu düşünebilirsiniz ama durum tam olarak öyle değil; dediğimiz gibi bu oyun ile seri tekrardan elden geçiriliyor. Hack & Slash mantığını içerisinde taşıyan bu oyun serisi, türünü çok da değiştirmeden ilerliyor aslında. Bu oyunun en heyecan verici noktaları ise seri için yeni bir hikaye, yeni sunum tarzı ve yeni görsel tasarım mantığı içeriyor olması.

Hikaye tarafında Samurai Warriors 5, bizleri 1580 civarına götürüyor. Burada da karşımıza Japon tarihinden önemli isimler olan Oda Nobunaga ve Akechi Mitsuhide çıkıyor. Sengoku döneminin en bilinen bu isimleri ile oyunun hikayesi, Honnō-ji Incident olayına kadar ilerliyor. Yine tarihe geri dönüp, bakacak olursak, bahsi geçen olayda Akechi Mitsuhide, Oda Nobunaga kişisine ihanet ediyordu. Oyunda da zaten bu olaya kadar birçok olay işleniyor ve tarihten ilgi çekici kesitler sunuluyor. Tabii yine de karşımızda bir video oyunu var; tarih dersi almıyoruz. Oyun da zaten tarih dersi verme yönüne çok eğilmiyor. Hikaye, çok da fazla derinleştirilmiyor.

Hikaye tarafında yapılan değişiklikleri kolaylıkla hissedebiliyorsunuz ama oynanış için aynı şeyi söyleyebilmek pek mümkün değil. Tabii ki bunu olumsuz bir yorum olarak algılamanıza da gerek yok; Samurai Warriors serisi halihazırda eğlenceli bir Hack & Slash temelli oynanış sunuyordu. Bu eğlence, Samurai Warriors 5 ile devam ediyor. Oyunun içerisinde dilediğimiz karakterimizi seçiyoruz ve bir samuray olarak yüzlerce, hatta binlerce düşman ile savaşarak, hedefimize ulaşmaya çalışıyoruz. Hedefimiz ise çoğu zaman bir general oluyor. Onu öldürdüğümüz zaman başarıya ulaşıyoruz ve yolumuza devam ediyor.

Samurai Warriors 5, savaş alanlarının büyüklüğünü muhteşem bir şekilde hissettiriyor ama generallere ulaşmanın çok zor olmaması için bazı yeni özellikler de sunuluyor. Mesela, artık hızlı bir şekilde ilerlerken, düşmanlara da saldırabiliyoruz. Buna, oyun içerisinde Hyper Attack deniyor. Hyper Attack gibi Ultimate Skill özelliği de oyunun içerisinde yer alıyor. Bu da oldukça fazla hasar veren benzersiz yetenekleri kullanmamızı sağlıyor. Ayrıca oyunun içerisinde sersemletmeler, kombo sistemleri ve daha fazlası da yer alıyor. Bu sayede, oynanış kısmı hiçbir zaman vasat bir Hack & Slash gibi hissettirmiyor; hep bir derinliğin olduğunu biliyorsunuz.

Samurai Warriors 5

Samurai Warriors 5 oyunuyla istemediğiniz kadar karakter sunuluyor

Samurai Warriors serisindeki video oyunlarında her zaman için oyunculara bolca karakter sunuluyordu. Mesela, serinin bir önceki oyununda kontrol edebileceğiniz 50’den fazla karakter vardı. Samurai Warriors 5 oyununda ise durumlar biraz değişiyor. En başta da bahsetmiş olduğum Reboot durumu, karakterleri derinden etkiliyor ve neredeyse her karakterin tasarımı, iyi yönde değiştiriliyor. Bu yüzden de oyunda yer alan karakter sayısı düşüyor. Malum, artık eski oyundaki karakterleri kopyala-yapıştır işlemi ile yeni oyuna taşımak mümkün değil; tasarımın tekrar elden geçirilmesi gerekiyor. Bu noktada, sadece ilk oyundan Katsuyori Takeda, orijinal tasarımını koruyor.

Samurai Warriors 4 oyununda 55 adet oynanabilir karakter vardı. Samurai Warriors 5 oyununda ise tasarımı değiştirilerek eklenen toplamda 37 adet oynanabilir karakter bulunuyor. Reboot işlemi dolayısıyla da nicelikten çok kaliteye önem veriliyor. 37 adet oynanabilir karakterden 21 tanesi, serinin eski oyunlarından geri dönüyor. Zaten hikayenin başrolünde de orijinal oyunun karakterleri yer alıyor. 16 adet karakter ise ilk defa karşımıza çıkıyor. Bunların arasında Mitsuki, Sandayū Momochi ve Toshimitsu Saitō gibi isimler yer alıyor. Ayrıca, bazı karakterlerin hem genç, hem de olgun şeklinde iki farklı tipi bulunabiliyor.

Tüm bunların haricinde, oyunda yer alan 37 adet oynanabilir karakterin hepsinin aynı seviyede olmadığını da belirtmek istiyorum. Yani, özellikle tamamen yeni olan karakterlerin çoğunluğu, yardımcı karakter olarak geçiyor ve hikaye modu gibi içeriklerde kontrol edilemiyor. Bunun sebebi ise o yardımcı karakterlerin, kendilerine ait bir dövüş setine sahip olmaması. Mesela, daha önce bahsetmiş olduğum Ultimate Skill özelliği, birçok yeni karakterde benzersiz bir şekilde yer almıyor. Bu da açıkçası büyük bir hayal kırıklığı. Karakter açısından baktığımız zaman bu oyunda hem daha az içerik sunuluyor, hem de yeni içeriklerin çoğu yarım gibi görünüyor.

Birçok oyuncuya göre Samurai Warriors 4, serinin açık ara fark ile en iyi video oyunuydu. Bu yüzden de Samurai Warriors 5 oyununun aslında kanıtlaması gereken birçok şey bulunuyordu. Evet, Reboot mantığı ile aslında bazı şeylerin üstesinden gelinmiş gibi görünüyor ama karakter tarafında ciddi anlamda hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek isterim. Evet, eski oyundan dönen karakterlerin tamamen yenilenmiş görüntülere sahip olması çok güzel ve yeni karakterlerin de bu yenilenen tasarıma ayak uydurması güzel bir uyum sağlıyor ama yine de temel içerik yönünden baktığınız zaman, dördüncü oyuna göre geriye atılan bir adım gibi görünüyor her şey.

Samurai Warriors 5

30 saat boyunca aralıksız savaşmaya şimdiden kendinizi hazırlayın

Biraz önce de söylediğimiz gibi Samurai Warriors 4, serinin en iyi oyunu gösteriliyordu. Samurai Warriors 5, karakter tarafında hayal kırıklığı yaratmış olsa bile Hack & Slash temelli oynanışı kesinlikle övgüyü hak ediyor. Bazı oyuncular belki hala dördüncü oyunu daha çok sevecektir ama ben eminim ki bazı oyuncular da beşinci oyunu yeni kral olarak kolaylıkla seçecektir. Bu kaliteli oynanışı deneyimleyebilmeniz için de oyunun içerisinde bir hikaye modu bulunuyor. Bu içerik, çoklu bölüm sisteminden oluşan, iki farklı karaktere ayrı ayrı odaklanan, 30 saatten daha fazla süren bir deneyim sunuyor. Yalnız bu noktada da bazı problemler bulunuyor.

Samurai Warriors 5, hikaye modu üzerinde ciddi anlamda Grind mantığını hissettirebiliyor. Mesela, bu hikaye modunda ilerleyebilmek için bazı kaynaklara ihtiyacınız olacak ve onları elde edebilmek için de çoğu zaman ciddi bir Grind yapmanız gerekiyor. Bu da oyunun içerisindeki ikincil bir içerik ile yapılabiliyor. Aynı zamanda, daha önce bahsetmiş olduğum yetersiz karakter problemi, hikaye modunda kendisini çok gösteriyor. Yani, oyun sürekli sizi çok az sayıda karakter ile sınırlandırıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yalnız, bu noktada karakterlerden ziyade Grind problemi bana çok daha büyük bir sorun gibi görünüyor.

Samurai Warriors 5 oyununun hikaye modunda ilerleyip, yeni görevlerin kilidini açıp, yeni savaşlara katılabiliyorsunuz. Bu sırada, oyun sıklıkla sizin önünüze bazı engeller atacaktır. Bu engeller de yetersiz kaynak olarak görünüyor. Kaynak toplayabilmek için de Citadel isimli bir başka içeriğe geçiş yapmanız gerekiyor. Burada yeterli kaynak toplayıp, ana hikayeye dönüp, yeni binalar inşa edip, ilerlemeniz gerekecek. Yalnız, yine de Grind tam olarak boş bir sistem değil. En azından kurulan yeni binalar sayesinde sahip olduğumuz karakterleri daha da fazla güçlendirebiliyoruz; yaptığımız Grind boşa gitmiyor gibi hissettiriyor.

Problem şu ki Samurai Warriors 5, halihazırda oldukça uzun bir hikaye modu sunuyor. Bu modu oynamak kesinlikle eğlenceli ama Citadel için aynı şeyi söyleyebilmem mümkün değil. Durum böyle olunca da oyuncunun hoşuna giden hikaye modundan çıkması, anlamsız bir şekilde Grind yapması, daha sonra hikaye moduna geri dönmesi ve yoluna devam etmesi biraz işleri eğlencesiz hale getiriyor. Açıkçası ben sadece hikaye moduna odaklanabilmeyi çok isterdim; bu içerik gerçekten eğlenceli. Citadel ise bana sadece zaman kaybı gibi görünüyor. Bu arada, hikaye bittikten sonra serbest modda aynı içerikleri deneyimleyebiliyorsunuz ve Citadel üzerinde de ilerleyebiliyorsunuz.

Samurai Warriors 5

Samurai Warriors 5, yenilenen görsel tasarımı ile çok daha iyi görünüyor

İnceleme yazım boyunca da söylediğim gibi Samurai Warriors 5, kendi serisi için bir Reboot ürünü olarak görünüyor. Bu yönde oyunun birçok noktası üzerinde kritik değişiklikler yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de sanat tasarımı. Serinin eski oyunları da kesinlikle ilgi çekici görünüyordu ama bu yapıt, geleneksel Japon resimlerinde kullanılan sanat tarzı ile karşımıza çıkıyor. Bu sayede oyun çok daha otantik görünüyor. Ayrıca, oyunda daha önce Borderlands serisinde ve Telltale Games şirketinin oyunlarında kullanılmış olan Cel Shading tekniği de kullanılıyor ki bu sayede oyun, bence normalden çok daha güzel görünmeyi başarıyor.

Performans tarafında ise bahsedebileceğim olumsuz hiçbir şey bulunmuyor. Samurai Warriors 5 oyununu PlayStation 5 konsolumda, 60 FPS olarak deneyimledim. Tahmin ediyorum ki oyunun PlayStation 4 sürümü de aynı performans değerine sahip. Zaten oyunun yeni nesil sürümü bulunmuyor; PlayStation 5 konsolunda olsanız bile geriye dönük uyumluluk programı aracılığı ile oyunun PlayStation 4 veya varsa PlayStation 4 Pro versiyonunu oynuyorsunuz. Açıkçası bu noktada 120 FPS desteği sunan bir yeni nesil versiyonu iş görebilirdi diye düşünüyorum ama bu benim için bir eksik değil tabii ki.

Ses ve müzik tarafında da Samurai Warriors 5 oyunu beni tatmin etmeyi başarıyor. Serinin geçmiş oyunlarında genellikle elektronik müzikler ve geleneksel Japon müzikleri kullanılırdı. Reboot olayı ile belki alakası vardır, belki yoktur, bilmiyorum ama bu oyunda elektronik müziklerin yerini rock ve orkestra tipi müzikler alıyor. Açıkçası ben de bu tip müzikleri dinlemeyi tercih ederim. Bu arada, geleneksel Japon müzikleri de oyundaki yerini korumaya devam ediyor. Bu sayede oyunun atmosferini çok daha iyi bir şekilde alabiliyorsunuz. Müzikler haricinde, sesler hakkında da söyleyebileceğim hiçbir olumsuz yorum yok.

Samurai Warriors 4 gibi çok yüksek kaliteli ve sevilen bir oyundan sonra Samurai Warriors 5 yapıtının kanıtlaması gereken çok fazla şey bulunuyordu. Bu yeni oyun, ne yazık ki kusursuz değil ama bence en azından dördüncü oyun ile aynı seviyeye ulaşmayı başarıyor. Eğlenceli hikaye modu, aksiyon dolu oynanışı, yenilenen görselliği, değiştirilen karakter tasarımları ve çok daha fazlası bu video oyununu çok iyi bir noktaya taşıyor benim gözümde. Eğer oyunun içerisinde karakter sayısı hakkında problem olmasaydı ve hikaye modu, Grind mantığını daha az içerisinde bulundursaydı, kusursuz bir yapıt bile diyebilirdim bu oyun için.

Samurai Warriors 5
Samurai Warriors 5
Olumlu
Hikaye modu oldukça eğlenceli, büyük ve detaylı yapıya sahip.
Hack & Slash temelli oynanış, farklı sistemlerle iyice derinleştiriliyor.
Yenilenen sanat tasarımı, her açıdan bakması güzel bir oyun sunuyor.
Performansın kusursuz olması ve bolca güzel müzik bulundurması.
Olumsuz
Oynanabilir karakter sayısındaki büyük düşüş rahatsız edici olabiliyor.
Hikaye modunda biraz zorunlu tutulan Grind mantığı eğlenceli değil.
Hikaye modu için ikincil içerik olan Citadel, bir ayak bağı gibi duruyor.
30 saatlik hikaye modu bittikten sonra yapabilecek pek bir şey yok.
9