Radarımızdan kaçan gelişmeler (5 Temmuz 2021 – 11 Temmuz 2021)

Dragon Age, Lost Judgment, Resident Evil Village ve Battlefield 2042 gibi oyunlardan gelen haberlerimiz var.

Radarımızdan kaçan gelişmeler serimiz Dragon Age, Lost Judgment, Resident Evil Village ve Battlefield 2042 gibi oyunlardan gelen haberlerimiz ile devam ediyor. Bu yazı serimizde her hafta düzenli olarak, bir önceki haftaya geri dönüyoruz ve internet sitemizde bağımsız haberler olarak yer veremediğimiz gelişmeleri, kısa ama öz bir şekilde sizlere sunuyoruz. Eğer dilerseniz, geçen hafta kaçırdığımız gelişmeleri hemen aşağıdan görebilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Dragon Age: Inquisition
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Dragon Age: Inquisition

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Dragon Age için konsept çalışmalar yayımlanmaya devam ediyor

BioWare tarafının yeni bir Dragon Age oyunu üzerinde çalıştığı ve bu oyunun EA Play Live 2021 etkinliğinde yer almayacağı biliniyor. Bu yüzden de oyundan sorumlu olan kişilerden bir tanesi, oyuncuların merakını bir nebze olsa da giderebilmek için yeni bir konsept tasarım paylaştı. Bu tasarımda da Antivan Crows görünüyordu. Kendilerini daha önceki Dragon Age oyunlarından rahatlıkla hatırlayabilirsiniz.

Final Fantasy XIV, Steam üzerinde yeni bir rekor kırdı

Günümüzün en popüler MMORPG tipindeki yapıtlarından biri olan Final Fantasy XIV, geride bıraktığımız hafta sonunda Steam üzerindeki anlık oyuncu sayısı rekorunu kırdı. Hafta sonunda bu oyunu, anlık olarak 47,542 kişi oynadı. Bir önceki rekor ise 41,200 kişi ile Haziran 2019 içerisinde kırılmıştı; Shadowbringers isimli genişletme paketi oyunculara sunulmuştu. Final Fantasy XIV, popülerliğini korumaya devam ediyor.

PlayStation Now için Red Dead Redemption 2 ve dahası geliyor

PlayStation Blog üzerinden yapılan yeni bir açıklama sayesinde PlayStation Now sistemine eklenecek olan yeni oyunları öğrendik. Bu oyunlar; Red Dead Redemption 2, Nioh 2, Moving Out, God of War, Judgment, Olympic Games Tokyo 2020 ve Nascar Heat 5 olarak açıklandı. Bu sayede, PC tarafındaki oyuncular ilk defa God of War ve Judgment oyunlarını deneyimleyebilecekler.

EA, oyunlarına televizyon tipi reklam ekleyeceğini yalanladı

Ortaya çıkan bazı raporlara göre EA, kendi video oyunlarına, televizyonlardaki gibi reklamlar ekleyecekti. Bu sayede, hem dağıtımcı şirkete reklam paraları akacaktı, hem de oyuncular, reklamlar izleyerek bazı ögelerin kilidini açacaktı. Yalnız, bu rapor direkt olarak EA tarafından yalanlandı ve böyle bir planlarının olmadığı belirtildi. Neredeyse piyasaya sürdüğü her oyun ile olay olan EA tarafına bu konuda güvenebilmek pek mümkün değil.

Watch Dogs: Legion – Bloodline, çıkışını gerçekleştirdi

Watch Dogs: Legion oyununun ilk genişletme paketi olan Bloodline, sonunda çıkışını gerçekleştirdi. Bahsi geçen oyuna 5.0 sürümlü güncelleme ile gelen Bloodline, içerisinde yepyeni bir hikaye ile birlikte Aiden Pearce ve Wrench karakterlerini bulunduruyor. Bu karakterler, ana kahraman seviyesinde oyuna ekleniyor; kendilerinin benzersiz yetenekleri ve daha fazlası bulunuyor.

The Crew 2
Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Crew 2

The Crew 2 oyununda US Speed Tour East başladı

The Crew 2 oyununun üçüncü sezonunun birinci bölümü olan US Speed Tour East başladı. Bu bölümde oyunun yeni içerikleri, Touring kategorisine yöneliyor ve oyuncular, Touring kategorisinden eski ve yeni arabalar ile büyük, profesyonel yarışlara katılım gösterebiliyor. Yeni bir bölüm, tahmin edebileceğiniz gibi yeni bir Motorpass, kozmetik ögeler, mağaza güncellemeleri ve daha fazlasıyla da geliyor.

Lost Judgment oyununun açılış videosu paylaşıldı

Oyuncular tarafından merakla beklenen video oyunlarından bir tanesi olan Lost Judgment için açılış videosu yayımlandı. YouTube üzerinden oyuncularla paylaşılmış olan bu görüntülerde hem Lost Judgment oyununa ait bazı anlar yer alıyor, hem de oyunun sanatsal yönüne değiniliyor. Yayımlanan açılış videosunda aynı zamanda jon-YAKITORY ve Ado tarafından hazırlanan güzel bir müzik de yer alıyor.

Amazon Lumberyard, açık kaynak tipine geçiyor

Amazon öncelikle Crytek isimli oyun motorunu kullanarak, Amazon Lumberyard motorunu üretmişti. Bu oyun motoru, sadece Amazon ve anlaşmalı şirketler tarafından kullanılıyordu. Şimdi ise bahsi geçen dev şirket, Amazon Lumberyard isimli oyun motorunun artık herkese açık olacağını, açık kaynak tipine geçiş yaptığını duyurdu. Open 3D Foundation isimli yeni program, açık kaynak tipindeki diğer içerikleri desteklemek için de kullanılacak.

Hot Wheels Unleashed oyununda kendi pistinizi yapabileceksiniz

Bu sene piyasaya sürülecek olan yarış oyunları arasında yer alan Hot Wheels Unleashed yapıtının içerisinde pist yapma özelliğinin olacağı, yepyeni bir tanıtım videosu aracılığı ile gösterildi. Bu tanıtım videosu ardından bir de oynanış videosu yayımlandı. Oyuncular, Hot Wheels Unleashed aracılığı ile kendi pistlerini yapabilecek, toplulukla paylaşabilecek ve halihazırda paylaşılmış olan diğer pistlerde oynayabilecek.

Destiny 2: The Witch Queen, 24 Ağustos 2021 tarihinde gösterilecek

Destiny 2 oyununun dördüncü ek paketi olmaya hazırlanan ve 2022 senesinin başlarına ertelenmiş olan Destiny 2: The Witch Queen, 24 Ağustos 2021 tarihinde gösterilecek. Bungie tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre bahsi geçen tarihte bir gösterim videosu yayımlanacak. Bu tip videoları daha önce Destiny: The Taken King, Destiny 2: Forsaken ve benzeri genişletme paketleri için de görmüştük.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Battlefield 2042
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Battlefield 2042

DICE LA, Ripple Effect Studios olarak yenilendi

EA, öncelikle DICE LA stüdyosuna bir şans verip, kendilerini bağımsız bir oyun projesine atayacaktı. Ondan sonra ise Battlefield 2042 oyunu hayatımıza girdi ve hem DICE LA stüdyosunun yenilenmesi, hem de yeni oyun ortadan kaldırılmıştı. Şimdi ise bahsi geçen stüdyo, Ripple Effect Studios olarak yenilendi ve Battlefield 2042 oyunu üzerinde çalıştıklarını tekrarladı. Acaba bu stüdyonun bir sonraki projesi ne olacak?

Dark Souls III artık Xbox Series X/S konsollarında 60 FPS

Xbox Series X/S konsollarında yer alan FPS Boost teknolojisi, eski video oyunlarını desteklemeye devam ediyor. Microsoft ve Xbox tarafından yapılan yeni bir açıklama ile öğrenmiş olduk ki FPS Boost teknolojisine sahip olan en yeni video oyunu, Dark Souls III oldu. Daha önce bu oyun, yeni nesil konsollarda bile 30 FPS olarak oynanabiliyordu. Dark Souls III, şimdi ise 60 FPS olarak oynanabiliyor.

Resident Evil Village, 4.5 milyon adet dağıtıldı

Capcom tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Resident Evil Village, 4.5 milyon adet dağıtıldı. Capcom, bu oyun hakkında en son raporlarını yayımladığı zaman Mayıs 2021 dönemindeydik ve bahsi geçen oyun, 4 milyon adet dağıtılmıştı. Bu da demek oluyor ki Mayıs 2021 ile Temmuz 2021 arasında 500 bin adet dağıtım gerçekleştirildi. Bu da oyunun, hayatına başarılı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor bizlere.

PlayStation 5 için yeni bir sistem güncellemesi geldi

PlayStation 5 için yepyeni bir sistem güncellemesi geldi. Bu güncellemenin sürümü, 21.01-03.21.00 olarak geçiyor ve boyutu da 900 MB civarında. Tahmin edebileceğiniz gibi Sony Interactive Entertainment, bu sistem güncellemesini basit bir şekilde, “Sistemi daha stabil bir hale getiriyor.” şeklinde özetledi. Yani, arka planda tam olarak nelerin yapıldığını bilmiyoruz. Bu güncellemeyi şimdi sizler de indirip, kurabilirsiniz.

Bloober Team, sızdırılan projelerini detaylandırdı

İki hafta önce Bloober Team tarafının üzerinde çalıştığı söylenen bazı projeler sızdırılmıştı. Şimdi ise Bloober Team, sızdırılan projelerin Silent Hill markasına ait olmadığını belirtti. H2O, Layers of Fear 2 oyunuydu. Dum Spiro ve Black projeleri ise iptal edildi. Bloober Team, buna rağmen 1’den fazla projenin aktif olarak geliştirilme sürecinde olduğunu belirtti. Oyuncular, bu sefer de o projelerden birinin Silent Hill olduğuna inanmaya başladı.

Battlefield 2042
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Battlefield 2042

Battlefield 2042 oyununa serisinin favori haritaları eklenecek

Battlefield 2042 oyununun destek stüdyolarından olan DICE LA, yeni adı ile Ripple Effect Studios, henüz duyurulmamış bir oyun modu için serinin favori haritalarını geri getirmek üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Şimdilik bu deneyimin nasıl çalışacağı pek bilinmiyor; bahsi geçen içerik 22 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacak ama en azından artık bu içerikte serinin efsanevi haritalarının yer alacağını biliyoruz.

Final Fantasy XVI için Tokyo Game Show 2021 hedefleniyor

Final Fantasy XVI hakkında yapılan yeni açıklamalara göre ürünün yönetmeni, yeni bir gösterim için 30 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan Tokyo Game Show 2021 etkinliğini hedefliyor. Yalnız, bu hedef muhtemelen gerçekleşemeyecek; geliştirici ekip, 30 Eylül 2021 tarihine kadar sağlıklı bir gösterim hazırlayamayabilir. Bu yüzden, belki de The Game Awards 2021 gibi daha sonraki tarihlerdeki bir etkinlik hedeflenebilir.

Deathloop, 2022 senesinde Xbox için de çıkacak

Microsoft tarafından satın alınmış olan Bethesda, 2021 senesi içerisinde PC ve PlayStation platformlarına özel olarak Deathloop oyununu piyasaya sürecek. Bu anlaşma, daha işin içine Microsoft tarafı girmeden önce yapılmıştı. Şimdi ise yapılan yeni bir açıklama aracılığı ile öğrenmiş olduk ki Deathloop, eninde sonunda Xbox için de gelecek. Bunun için en yakın tarih de Eylül 2022 olacak. Yani, ortada 1 senelik bir anlaşma olabilir.