PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa gelen Hayatta Kalma Ustalığı sistemi nedir?

PlayerUnknown's Battlegrounds oyununda ilerleme temelli sistemleri seviyorsanız, şimdi karşınızda Hayatta Kalma Ustalığı var!

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa düzenli olarak güncellemeler gelmeye devam ediyor. Bu güncellemeler, geniş bir stüdyodan çıkıyor; bu stüdyo da 1’den farklı takımdan oluşuyor. Bu takımlardan bir tanesi, bu oyun için sürekli olarak ilerleme temelli sistemler üzerinde çalışıyor. Geçen günlerde ise bu ekibin yeni geliştirdiği bir sistem olan Hayatta Kalma Ustalığı, PUBG oyuncularına sunuldu. Peki, nedir bu sistem?

PUBG Hayatta Kalma Ustalğı

PUBG oyununun yeni ilerleme sistemi ile tanışın

2018 senesi içerisinde, bu video oyunu için Ustalık Ekibi isminde bir takım kuruldu. Bu takım, uyumlu ve devamlılığı olacak ilerleme sistemleri üzerinde çalışmak için kuruldu. Oyuncuların geri dönüşlerini inceleyen, oyundaki ilerlemelerini ve gelişimlerini gözlemleyen ve oyuncular için daha iyi ve detaylı bir sistem geliştirmeye çalışan bu takım, sonunda bir proje ile oyuncuların karşısına çıktı. Bu proje de zaten Hayatta Kalma Ustalığı.

Nisan 2019 içerisinde, bu takım ilk ilerleme temelli sistemi olan Silah Ustalığı özelliğini oyuna eklemişti. Şimdi oyuna eklenmiş olan Hayatta Kalma Ustalığı sistemi de zaten Silah Ustalığı ile birlikte çalışan bir yapıya sahip olacak. Bu takım zaten gelecekte de Silah Ustalığı üzerinde tekrardan çalışmaya başlayacak. Fakat konumuz şu anda Silah Ustalığı değil. Bu yüzden de gelin, yeni sistemden şöyle bir bahsedelim; sorularınızı cevaplayalım.

Hayatta Kalma Ustalığı, Silah Ustalığı ile beraber çalışır ve temelinde bir ilerleme sistemidir. Silah Ustalığı, savaştaki yeterlilik ile ilgiliyken; Hayatta Kalma Ustalığı, bir oyuncu olarak hayatta kalma hikayenizi ele alacak. Bir başka deyişle bu sistemle oyunculara sunulan hedef, hayatta kalma yeteneklerini öne çıkartmak ve oyuncuları da her karşılaşma sonrasında ödüllendirmek. Bu sistem ile hayatta kalan kazanacak.

Oyuncuların karşısına bu sistem sayesinde yeni bir seviye özelliği de çıkacak. Hayatta Kalan Seviyesi, toplamda 500 seviyeden oluşuyor. Gelecekte bu seviye daha da yükseğe çıkartılabilir. Mavi alan aşamalarında hayatta kalmak, önemli meydan okumaların üstesinden gelebilmek, ve tabii ki hayatta kalmak, size bu seviye sistemi için tecrübe puanı kazandırır. Bu tecrübe puanları da farklı ödülleri oyunculara sunabilir.

Oyunculara farklı bilgiler verilebilir

Tıpkı Silah Ustalığı özelliğinde olduğu gibi, Hayatta Kalma Ustalığı üzerinde kaydettiğiniz ilerlemeye, oyun içindeki Ustalık sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz ve ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Bu sekmede, oyunun sizin için düşündüğü oynanış tipini de görebiliyorsunuz. Gördüğünüz her ganimet parçasını alıyor musunuz; yoksa envanterinize ne girdiğine dikkat mi ediyorsunuz? Oyun, bu sorulara cevap bulur ve size farklı sonuçları gösterir.

Bu istatistikler de öncelikle ortalama çatışma uzunluğundan gelir ve oyunculara, kararlı veya sabırlı sonucu çıkartılır. Ortalama çatışma mesafesi üzerinden de avcı veya keskin nişancı sonuçları görünebilir. Oyun başına toplanan ganimet konusunda seçici ve toplayıcı vardır; Oyun başına katedilen mesafe üzerinde ise dikkatli ve maceracı şeklinde oyuncuların profilleri ayarlanabilir. Oyun ayrıca sıcak iniş oranını ve oyun başına alınan hasarı da takip eder.

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda yağmalama yaparak, çatışma ardından ögeler kullanarak, çatışmalara girerek veya bir takım arkadaşınızı kurtararak, bu sistem için tecrübe puanı kazanabilirsiniz. İniş noktası, bir eylemin gerçekleştirdiği konum, verilen ve alınan hasar, bir araç ile gidilen mesafe ve mavi alanın dışında hayatta kalmak gibi birçok öge de bu sistemi mutlaka etki eder; sonuçta konu hayatta kalmak.

Genel olarak PUBG oyununun bu yeni özelliğini özetlememiz gerekirse; ilerlemeli sistemleri seven oyuncular için gayet hoş bir öge var karşımızda. Evet, böyle bir oyunda ateş etmek çok önemli. Bu yüzden de Silah Ustalığı ön planda olabilir ama hayatta kalmayı seven oyuncular da bu yeni sistem sayesinde düzenli olarak ödüllendirilebilir ve başarılarını da profillerinde gösterilebilir. Ayrıca geliştirici takım, gelecekte de bu sistem üzerinde çalışmaya devam edecektir.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x