Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

PlayStation 5 ve Xbox Series X, gerçekten 500 Dolar olacak gibi görünüyor

Ortaya çıkan yeni raporlar, özellikle Sony şirketinin PlayStation 5 ile nasıl bir yol izleyeceğini sunuyor bizlere.

Yeni nesil konsolların nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağı senelerdir tartışılıyor. Sony ve Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series X için henüz herhangi bir fiyat açıklamadı ve bu açıklamanın da uzun bir süre boyunca geleceğini sanmıyoruz ama bugün önemli bir kaynak, iki konsolun da fiyatlandırması hakkında ciddi bilgiler paylaştı. Bu bilgilere bakacak olursak, iki yeni konsol da ya 500 Dolar, ya da 550 Dolar civarında çıkacak oyuncuların karşısına. Bu da oldukça pahalı bir konsol demek oluyor.

PlayStation 5

PlayStation 5 ve Xbox Series X, 450 Dolar gibi bir maliyete sahip

Bloomberg tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre yeni nesil konsolların üretiminde kullanılan donanımlar ve parçalar, zor bulunmaya başladı ve bu sebepten ötürü de PlayStation 5 konsolunun Sony tarafına toplam maliyeti 450 Dolar gibi görünüyor. Microsoft tarafının ise Xbox Series X konsolunu ne kadara üretebildiği ne yazık ki bilinmiyor. Bu noktada da Bloomberg, yeni nesil konsolların en az 470 Dolar olacağını düşünüyor; ortada 2013 senesinden baz alınan bir hesaplama bulunuyor.

Şöyle ki 2013 senesinde piyasaya sürülmüş olan PlayStation 4 konsolunun tahmini üretim bedeli, 380 Dolar idi. Bu konsolun satış fiyatı ise 399 Dolar olarak açıklanmıştı. Bloomberg ekibine göre bu da demek oluyor ki eğer bir konsol 450 Dolar üzerinden üretilebiliyorsa, o konsolun satış fiyatı da en az 470 Dolar olacaktır. Bu noktada da işin içine diğer giderleri katacak olursak, bu fiyatlandırma 499 Dolar civarına kadar yükselebilir. Pek sanmıyoruz ama Sony, zararına satışa gidip, 449 Dolar da yapabilir.

Yayımlanan raporların devamına göre özellikle akıllı telefonlar yüzünden yeni nesil konsollar, DRAM ve NAND parçaları üzerinden sıkıntı çekiyor. Bu parçaların bulunması her geçen gün zorlaşırken, en azından Sony cephesinin donanım ve parça üzerinden herhangi bir değişime gitmeyeceği söyleniyor. Ayrıca aynı rapora göre Koronavirüs de henüz Sony şirketinin yeni nesil konsol üretimi planlarını etkilememiş gibi görünüyor; henüz bu üretimin hazırlığı bile başlamadığı belirtiliyor.

Yayımlanan aynı rapora göre Sony, PlayStation 5 konsolunun piyasaya sürülmesi ardından yeni bir PlayStation VR üzerinde çalışmaya başlayacak ve bu cihaz da 2021-2022 seneleri gibi oyunculara sunulacak. Ayrıca, bu yeni nesil konsol için gelecek olan birçok çıkış oyunu da PlayStation 4 ile birlikte piyasaya sürülecek. Yani, nesiller arası video oyunları göreceğiz 2020 senesinin sonbahar aylarında.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x