Single Valley’de yaşayan yaramaz bir çocuğu kontrol ettiğimiz Mayhem in Single Valley oyununda, aynı bu inceleme yazısının hızlı bir şekilde başladığı gibi dünyanın sonu da inanılmaz hızlı bir şekilde geliyor. Oyunumuzun ana karakteri olan Jack, yaramaz bir çocuk ama kendisinin ailesi ve hatta yaşadığı yer bile pek normal sayılmaz. Zaten tüm bunlardan ötürü olacak ki dünyanın sonu geliyor ve Jack, kahraman olmak için dünyayı kurtarmaya karar veriyor. Daha doğrusu, sadece Single Valley’i kurtarmaya gücü yetiyor kendisinin. Sapan ve sınırsız kötü şansa sahip olduğumuz bu oyunda, aksiyon da oldukça hızlı bir şekilde başlıyor.

Mayhem in Single Valley, inanılmaz küçük bir video oyunu ama buna rağmen sunulan hikayenin ilgimi çektiğini söyleyebilirim. Öncelikle, Jack bir karakter olarak gayet iyi ve kendisinin kötü şansı da oyunu zaman zaman komik bir hale getirebiliyor. Aynı zamanda hem kendi ailemizin, hem de yaşadığımız bölgenin sakladığı sırlar da zaman zaman hikayeyi ilgi çekici bir hale getirebiliyor. Tabii ki böylesine küçük ve düşük bütçeli bir oyunda hikaye adına çok ekstrem şeyler gerçekleşmiyor ama yine de 22 liralık bir oyundan, 22 liralık bir hikaye deneyimlemiş oluyorsunuz. Hikaye, sizin ilginizi sürekli olarak çekmeyi başarabiliyor.

Aksiyon tarafında ise ilgi çekici bir nokta bulunuyor. Malum, Mayhem in Single Valley oyununda dünyanın sonu geldiği için karşısına birbirinden fantastik yaratıklar çıkabiliyor. Normalde önünüze çıkan her yaratığı öldürmeniz, en mantıklı seçenektir ama bu video oyununda öldürmek, her zaman en mantıklı ve seçenek değil. Oyundaki düşmanların sevdiği ve sevmediği şeyler bulunuyor. Bunları, düşmanları izleyerek öğrenebiliyorsunuz ve ondan sonra da bu bilgileri kullanarak, kreatif yollarla düşmanlarınızdan kurtulabiliyorsunuz. Tabii ki bu sistem de 22 liralık fiyatın sınırından yukarıya çıkamıyor; söylemeden geçmeyeyim.

Mayhem in Single Valley oyununda bolca bulmaca da bulunuyor. Bu bulmacaları çözmek için kendinizi klonlamaktan tutun da babanızın onayını kazanmak gibi birbirinden farklı şeyleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada da yine oyunun benzersiz yapıları ve eğlenceli noktaları karşımıza çıkıyor. Ayrıca oyunun içerisinde sadece macera ve bulmaca değil, platform ögeleri de yer alıyor. Fiziğe de kısmen önem veren bu oyunda keşif de oldukça önemli olabiliyor ve zaman zaman karşınıza kara mizah da çıkabiliyor. Ben açıkçası kara mizahı seviyorum ama herkesin kaldıramayacağı noktalar yer alıyor olabilir oyunun içinde.

Mayhem in Single Valley

Mayhem in Single Valley oyununda bazı derin mekanikler bile yer alıyor

Mayhem in Single Valley, oldukça küçük bir oyun ama bazen sizi şaşırtabilecek seviyede derin mekanikler karşınıza çıkabiliyor. Mesela, düşmanların sevdiği ve sevmediği şeylerin üzerine gidecek olursak, her düşmanın sevdiği bir yiyecek oluyor ve o yiyecekleri bulup, düşmanların önüne atarak, onların dikkatini dağıtabiliyorsunuz. Bu düşmanlar da genelde tatlı hayvanlar oluyor ama dünyanın sonu geldiği için hepsi çıldırmış. Bu yüzden belki o hayvancıkları öldürmek istemeyebilirsiniz. Bu noktada dikkat dağıtmak işe yarayabiliyor ama bundan daha da ileriye gidebiliyorsunuz ve hayvanları iyileştirebiliyorsunuz.

Bölümlerde bazı eşyalar bulabiliyorsunuz ve bunlar Hooch isimli bir sıvı akıtıyor. Bu sıvıları, ayrıca bulduğunuz boş kavanozların içerisinde saklayabiliyorsunuz. Hooch sıvısını kavanoza koyup, bir meyve veya yiyecek ile birleştirip, onu ilgili hayvana veya yaratığa atarsanız, düşmanınız onu yiyecek ve ardından da sonsuza kadar iyileştirilecek. Mesela, Hooch ile kırkayağı birleştirip, sizi yiyebilen çiçeklere fırlatırsanız, o çiçekler kırkayağı yiyor ve ardından iyileşiyorlar. O dev gibi sizi yemek için uğraşan çiçekler, gül ve papatya gibi sevgi dolu, sakin çiçeklere dönüyor. Hatta, Hooch ile dinamiti birleştirip, patlama ile alandaki herkesi de iyileştirebiliyorsunuz.

Mayhem in Single Valley oyunundaki bir diğer güzel mekanik ise güçlendirmeler olacaktır. Oyunda kendi klonlarınızı bulabiliyorsunuz. Bu klonlar genellikle ulaşılması zor yerlerde oluyor ama onlara ulaştığınız zaman bant kazanıyorsunuz. Bant, bu video oyununda önemli bir para birimi ve kendisini kullanarak kendi ekipmanlarınızı güçlendirebiliyorsunuz. Mesela, ayakkabınızı güçlendirmek daha hızlı hareket etmenizi, çantanızı güçlendirmek envanter kapasitenizi, sapanınızı güçlendirmek de her açıdan o silahınızı daha iyi bir hale sokuyor. Ayrıca, yine bu para birimini kullanarak mağazalardan da alışveriş yapabiliyorsunuz.

Bir video oyununda toplanabilir koleksiyon ögeleri olmazsa, ona oyun demek herhalde zor oluyor. Mayhem in Single Valley oyununda da toplanabilir koleksiyon ögeleri yer alıyor. Oyunda toplamda 64 adet bulanabilir öge yer alıyor ve hepsini toplayarak, oyunda başarım kazanabiliyorsunuz. Bunun haricinde ne yazık ki koleksiyon ögeleri size bir şey kazandırmıyor gibi görünüyor. Bu noktada belki her 10 farklı toplanabilir ögeden sonra ufak bir ödül verilseydi, daha zevkli olabilirdi oyunun bu kısmı. Yine de bu durum olumsuz bir şey sayılmaz. Sonuçta, koleksiyon ögeleri hiçbir önem taşımadığı için onlarla uğraşmak zorunda da değilsiniz.

Mayhem in Single Valley

Görsellik, performans, sesler ve müzikler hakkında ne söyleyebiliriz?

İnceleme yazıma eklemiş olduğum iki farklı görselden de anlayabileceğiniz üzere Mayhem in Single Valley, piksel grafikler olarak da geçen bir sanat tasarımı ile karşımıza çıkıyor. Yani, gerçekçi bir görsellik arıyorsanız, bu oyunda ne yazık ki aradığınızı bulamayacaksınız. Eğer piksel grafiklerden hoşlanıyorsanız da bu oyunda sizi başarılı bir görsellik bekliyor demektir. Piyasada bu şekilde görünen birçok oyun görünüyor ama bu oyun, efektleri ve kaliteli görüntüsü ile aslında ayrıca dikkat çekebiliyor. Unity ile geliştirilmiş olan bu oyun, yine de renk paleti üzerinde çok farklı yollara ayrılamıyor. Beni görsellik tarafında rahatsız eden tek şey bu oldu.

Performans ise görsellik ile bağlantılı olarak gayet başarılı. Yani, oyunu oynayabilmek için 2004 senesinden itibaren piyasaya sürülmüş olan herhangi bir ekran kartı size yetecektir. Oyunun boyutu da zaten 2 GB civarında. İşlemci gereksinimi de hiç yüksek değil; Intel Core 2 Duo serisinden bir donanım, minimum olarak gösteriliyor. Ben de bu oyunu zaten kişisel bilgisayarımda, NVIDIA GeForce GTX 850M ve Intel Core i7-4710HQ ile deneyimledim. Performans tarafında tahmin edebileceğiniz üzere herhangi bir problem yaşamadım. Yani, sistem zorlamayacak bir oyun arıyorsanız Mayhem in Single Valley, size uygun bir yapıt.

Bahsedebileceğim son nokta ise sesler ve müzikler olacak. Birçok video oyununda olduğu gibi Mayhem in Single Valley oyununda da seslere ve müziklere tam olarak önem verilmemiş. Ayrıca bu oyunun bütçesi de ayrıca düşük olduğu için her şey ne yazık ki daha da kötü bir durumda. Yani, oyundaki ses efektleri filan kendisini çok sık tekrar ediyor ve genel anlamda da kaliteli değil. Müzikler ise ilk birkaç dakika için güzel ama ondan sonra hepsi aklınızdan kolayca uçup, gidiyor. Oyun, ne yazık ki kulağınıza kaliteli bir şekilde hitap etmeyi başaramıyor. Oysa ki akılda kalıcı ve kaliteli müzikler ile bu oyundaki deneyim bir üst seviyeye kolaylıkla çıkartılabilirdi.

Her şeyi özetlemek gerekirse, Mayhem in Single Valley kesinlikle kötü bir oyun değil ama aynı zamanda çok iyi bir oyun da değil. Evet, oyunda çok güzel düşünülmüş şeyler var ama genel olarak baktığınız zaman birçok şey, bütçe ve daha fazla şey yüzünden ciddi anlamda sınırlandırılmış durumda. Bu yüzden de oyuna çok yüksek bir puan vermek ne yazık ki imkansız. Yine de ufak ama hem tatlı, hem de eğlenceli bir oyun deneyimlemek istiyorsanız, bu oyuna bir şans verebilirsiniz. Bu arada, oyunun çok yavaş başladığını ve içerisinde bazı önemli hatalar bulundurduğunu da belirtmek istiyorum. Bu noktalar da puanın kırılmasında önemli bir rol oynuyor.

Mayhem in Single Valley
Mayhem in Single Valley
Olumlu
Hikaye ilgi çekici olabiliyor ve komedi de ayarında sayılır.
Bulmacalar ve bazı oynanış mekanikleri gayet kaliteli.
Bölüm tasarımları çok iyi ve ilerlemesi de oldukça kolay.
Olumsuz
Oyun çok yavaş başlıyor; eğlenceye ulaşabilmek için güçlenmeniz gerekiyor.
Oyunda kolayca kaybolabiliyorsunuz, ne yapmanız gerektiğiniz net olmayabiliyor.
Ses ve müzik kaliteli düşük; bölümlerden toplanan müzikler de pek iyi değil.
6

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster