Amerikan futbolu ülkemizde pek popüler değil. Bu yine de bizim alakalı oyunları incelememize engel olmuyor. Özellikle de bu tip oyunlar, EA gibi büyük şirketlerin çatısı altından çıkıyorsa… EA Tiburon tarafından geliştirilen ve EA Sports tarafından piyasaya sürülen Madden NFL 24, kendi serisinin geçmiş oyunlarından önemli bir ders alıyor ve oyunculara artık daha önce hiç olmadığı kadar faydalı saha içi blok yetenekleri veriyor. Bu düzeltme veya yenilik, Madden NFL serisinin her yeni oyununda olmasını umacağınız türden, somut bir gelişme. Yine de bunun gibi örnekler, serinin özellik ve mod paketine yapılan büyük eklemelerin eksikliği nedeniyle gölgede kalıyor.

Bloklama konusunda yapılan bahsettiğim iyileştirme, EA şirketinin Madden NFL 24 oyununu piyasaya sürülmeden önce yaptığı pazarlamanın küçük bir noktasıydı ve taktiksel bloklama sistemi olarak biliniyordu. Esasen, yapay zeka tipi yan hakemlerinin ve diğer blokçuların hangi savunmacıları oyundan çıkarmayı hedeflediğine dair bir revizyona atıfta bulunuluyor bu yeni özellik ile. Bu, kendisini hemen belli eden bir yenilik; yer oyununu ya da yakaladıktan sonra koşmayı eskisinden çok daha gerçekçi hale getiriyor. EA yine de bu değişikliği, diğerleri kadar abartmadı. Kendisi, geri dönen iki özelliğin arkasına gömdü: mini oyunlar ve Superstar modu.

Her iki durumda da Madden NFL 24 oyununa geri dönen mini oyunlar ve oyun modu, sahadaki bazı ince ayarlar kadar yararlı veya ilginç değil. Mini oyunlar söz konusu olduğunda, geri dönüşlerini en iyi ihtimalle dengesiz olarak gördüm. Bir yandan, Franchise modunun oyuncularına oyuncu gelişimleri için daha hızlı bir yol sağlayan tam bir antrenman kampı simülasyonu en azından ödüllendirici ama mini oyunların kendileri eğlenceli ve zekice ile sıkıcı ve basit arasında değişiyor. Bronz, gümüş ve altın madalyalar oyuncu için kazanılan XP ile ilişkilendirildiğinde, bu ödüllere bağlı XP için oynamaya değer, ancak bazı mini oyunlar diğerlerinden çok daha iyi veya daha kötü.

Bahsettiğim bu duruma örnek vermek gerekirse, Time Attack isimli mini oyun her seferinde kolay bir altın madalya almanızı sağlıyor. Zaman sınırı içinde gerçekleştirebildiğim yaklaşık 15 veya 20 koşu denemesinde, neredeyse her birinde, her seferinde gol attım. Bu da mini oyunu akılsızca ama gerekli bir zaman kaybı haline getiriyor; bu antrenman seanslarını atlamak oyunculara otomatik olarak bronz madalya ve çok daha az XP kazandırıyor. Yine de, her sezon dışı dönemler takım kurma sürecinin yeni bir parçası haline geldiği için antrenman kampından genel olarak keyif aldım. Sunulan deneyim o kadar da kötü değildi yani.

Madden NFL 24

Madden NFL 24 oyunundaki bu yeniliği kim istedi?

Madden NFL 24 içerisindeki takımında oyun kurucu pozisyonu için meşru bir kamp savaşı vardı ve buna sadece sezon öncesi maçlar sayesinde değil, aynı zamanda antrenman kampı sayesinde de karar verdim. Asıl sorun, bu mini oyunların artık her hafta antrenman seanslarında ortaya çıkması. Her sezondan önce antrenman kampı için bir iki saat ayırmak yeterince keyifli. Oyunun otomatikleştirdiği yıllardan sonra haftalık antrenmanları manüel olarak yapmaya geri dönmek, bu mini oyunlarda kalitenin ne kadar değiştiğine dair yukarıda bahsettiğim sorun nedeniyle bir eziyet. Sezonda bir kez gereksiz mini oyunları kaldırabilirim ama her hafta bunu yapmak çok sıkıyor.

Franchise modundaki ilk yılımın sezon öncesinden yeni çıkmıştım ki XP kazanımlarından feragat etmeye karar verdim ve bu antrenmanları simüle etmeye başladım. Franchise modunun bir başka tuhaflığı da takımların yer değiştirmesi ve yeniden adlandırılmasında yapılan kapsamlı değişiklikler. Birkaç yeni uluslararası şehir de dahil olmak üzere daha fazla şehir eklendi ve Huskies ile Dragons gibi oyunda uzun süredir görülen sahte takımlara makyajlar yapıldı. Çoğu durumda, bu yeni formalar son birkaç yıldır olduğundan daha iyi görünüyor, ancak pratikte, bu unsurları ayarlamaya bu kadar odaklanmak yersiz hissettiriyor.

Madden NFL 23 oyununda olduğu gibi çoğu oyuncu takım değiştirmeye yalnızca bir kez katılacak ya da hiç katılmayacak. Gerçek ligle bu kadar alakasız bir şey için Madden NFL 24 içerisinde çok fazla zaman ve çaba harcanmış gibi hissettiriyor. Bu uyumsuzluk, görsel revizyonların sadece yarım ölçü ile ele alındığını düşündüğünüzde daha da artıyor. Mesela, takımımı Portland’a taşıdım ve onlara Night Hawks takımının gece mavisi ve altın rengi formalarını giydirdim. Ancak eldivenler, kolluklar ve bileklikler gibi oyuncu donanımları hala takımın eski mor ve turuncu forma renklerini sergiliyordu. Bu da oyuncuların okul için giyinmiş çocuklar gibi görünmesine neden oldu.

Renk düzenini bozmamak için takımımdaki her oyuncudan bu isteğe bağlı kozmetik özellikleri kaldırsam bile, herkes mutlaka krampon giyiyor ve bunlar da yanlış renklendirilmiş. Madden NFL 24 oyununun, taşınmayı düşünen bir takıma işle ilgili her türlü rakamı göstermesi de garip – farklı bir şehirde ne kadar taraftar talebi olduğu, stadyumun ne kadara mal olacağı, devletin bunun için ne kadar yardım edeceği… Franchise modunu, takım sahibi modunda oynamadığınız sürece bu faktörlerin hiçbirinin önemi yokken bunlar çok gereksiz hissettiriyor ve sadece bir koç veya oyuncu olarak oynamaya göre çok az kişi sahip olarak oynuyor bu modu.

Madden NFL 24

Aslında hiç gitmemiş olan bir mod geri döndü

Daha önce de söylediğim üzere mini oyunlar gibi, Superstar modu da geri döndü. Aslında kendisi oyundan hiçbir zaman tam olarak ayrılmamıştı; bir süre önce Longshot adında daha farklı bir mod denendi ancak bu işe yaramayınca, Superstar benzeri bir mod olan Face of the Franchise tanıtıldı. Şimdi ise Superstar, NBA 2K serisi tarzı bazı revizyonlarla geri dönüyor. Daha iyi bir ödül sistemi ve gerçek zamanlı oyuncu derecelendirme sistemi, spor simülasyonu dünyası için yeni olmasalar da güzel eklemeler, ancak tekrar eden yavan hikaye içeriği sorunu neredeyse her zaman olduğu gibi can sıkıcı bir deneyim sunabiliyor. Biraz daha fazla yenilik beklerdim bu moddan

Madden NFL 24 oyununun Superstar modunda anlatılan hikaye, tek kelimeyle berbat ve yarattığınız sporcunun kariyerindeki gelişmelere her birkaç oyun içi haftada hafifçe değiniliyor. Onun dışında kendinizi ucuz bir radyo programı dinliyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu modun en önemli özelliği oyuncunuzu 70’lik bir yedekten 99 Club Super Bowl MVP’sine yükseltmek olmalı. Oyun oynamak ve bu uzun vadeli hedefe doğru çalışmak temel düzeyde keyifli olsa da, oyunlar arasındaki menülerde, ünlü bir atlet olarak statünüzü geliştirmek için viral bir video yapmayı seçmek veya oyun günü geldiğinde bonus almak için izin gününüzde egzersiz yapmak çok fazla hissettiriyor.

Bahsettiğim bu etkinlikler sadece bir menüdeki metin tabanlı seçeneklerden oluşurken, sporcunuz arka planda küçük bir yatak odasındaki televizyonunda durmaksızın oyun oynarken gösteriliyor. Superstar, önümüzdeki yıllarda gelişebilecek bir mod gibi görünüyor ve sonunda EA şirketine NBA 2K serisinin farklı oyun modlarıyla dolu yoğun bir sosyal alan olan The City içeriğine rakip olabilir. Face of the Franchise ve The Yard modlarının özel oyuncu içerikleri, geçen yıllardaki gibi birlikte çalışıyor. Superstar da sahneyi The Yard içeriğinin 3’e 3 oyun modunun daha gösterişli bir versiyonu olan Superstar Showdown ile paylaşıyor.

Burada yeni olan tek şey, sahanın iç mekana taşınması ve doğaçlama bir çılgınlığı hak edecek kadar flaş ışığıyla dolu bir deponun göze batması. O kadar renkli ve yoğun bir şekilde aydınlatılmış ki, aslında gerçekleşen basit 3v3 futboldan uzaklaşıyor. Superstar Showdown, Superstar modunun kendisi gibi varlığını haklı çıkarabilecek gelecekteki bir modun parçası gibi hissettiriyor. Şimdilik modun tek kurtarıcı lütfu, Superstar modunda kullandığınız aynı yaratılmış sporcuyu seviyelendirebilmesidir, ancak bunun için Superstar Showdown oynamanız gerekir ki bunu tavsiye edemem. İçerik, şu anki hali ile inanılmaz basit ve sıkıcı.

Madden NFL 24

Madden NFL 24, daha fazla paranızı istiyor

Madden NFL 24, amaçlanan gençlik havasını veriyor ama her maç tahmin edilebilir bir şekilde gelişiyor ve içinde strateji yokmuş gibi hissettiriyor. Bu mod aynı zamanda forma kozmetiklerinin satışına da izin veriyor, ancak mağazada bulunanlar çılgınca zevksiz, göz kamaştırıcı olma çabasında o kadar aşırıya kaçıyorlar ki şaka gibi görünüyorlar. Bir diğer yandan Madden Ultimate Team öyle bir halde geri dönüyor ki, yeni bir şey olduğunu söylemek zor. Oyunun geneli açısından bunu durgunluk anlamında bir ekleme olarak görüyorum, zira dışarıdan bakıldığında mod uzun süredir oyunun diğer yönlerinden çok fazla kaynak yutmuş gibi görünüyor.

Yine de, bu moddan gerçekten keyif alan oyuncular için, burada daha önce olmayan hiçbir şey bulamayacaklar. Yeni kartlar, eski kartların yerini alıyor, ancak bir takım kurmak yerine bir takıma para ödemenin cazibesi her zamanki gibi güçlü ve yeni ortaya çıkan belirgin bir para tasarrufu tekniği yok. Takım, öncekinden daha fazla sezon vaat ediyor ancak bu sadece oyunu meta baskın kartlara çılgınca bir koşu haline getiriyor, böylece rekabetçi kalmaya kararlı olan birinin zaman ayırabileceği tek oyun olmak için daha da yarışıyor. Bu durum, Field Pass içerisindeki bazı ödüllerin yalnızca bunları kazanan ilk 1.000 oyuncuya verilmesiyle en kötü şekilde ifade ediliyor.

Solo Battles günde sadece dört ile sınırlı kalırken, en iyi kartların kilidini açmak fahiş miktarda zaman alıyor ve böylece sırayı kesmek için oyun içi satın alımları kasıtlı olarak teşvik ediyor. Bu moda gelen inanılmaz miktardaki para göz önüne alındığında, ekip daha cömert olabilir ve muhtemelen hiçbir şey kaybetmezken biraz iyi niyet kazanabilirmiş gibi geliyor. Ancak görünüşe göre bu mümkün değil. Burada detaylandırdığım bu sorunlar büyük ve geniş kapsamlı ancak çoğunlukla oyunun modlarının genişliği ile ilgili, ki bu da saha içi ürün gelişmeye devam ettiği için çok kötü. Serinin bir önceki oyununun oynanışının son yılların en iyisi olduğunu düşünüyordum.

Madden NFL 24 sadece bahsettiğim bloklama geliştirmeleri sayesinde değil, aynı zamanda oyunun diğer yönleri sayesinde de gözle görülür şekilde daha iyi. Örneğin pas tutucular artık topu adım adım daha iyi yakalıyor ve bu da uzun çizgilerin geçen yıl olması gerektiği gibi golle sonuçlanmasına neden oluyor. Vuruş çubuğu ile müdahale biraz daha az yapışkan, bu da savunmacıların özellikle bir zamanlar top kayıplarını zorlamak için aşırı güvenilir bir yol olduğu PvP içerisinde bunları sık sık yapmamalarına yardımcı oluyor. Bu küçük ama kayda değer yöntemlerle, takımın geçen yılki temel revizyonu Fieldsense, ikinci sezonunda iyileştirilmiş gibi hissettiriyor.

Madden NFL 24

Serinin hem en iyi, hem de en kötülerinden bir tanesi

Madden NFL 24, geçen yılki beceri tabanlı paslaşma seviyesinde büyük bir geliştirmeden yoksun. Adil olmak gerekirse, bunun muhtemelen oyunun en iyi yeni eklentisi olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden aşılması gereken yüksek bir çıta vardı. Yine de bu oyun büyük iyileştirmelerden ziyade, ince iyileştirmeler yapıyor. Seri, bu türdeki diğer oyunlarla aynı büyüklükte sıçramalar yapmıyor. Piyasadaki türünün tek simülasyonu bu, ancak tüm büyük spor oyunlarının ortak bir önemli detayı var: Yıllık yayın döngüsü. Kolay olmasa da futbol dışı oyunlar kendi sporlarını taklit etme konusunda bu oyunun futbolu taklit ettiğinden daha büyük adımlar atıyor.

Kendi içinde değerlendirildiğinde, Madden NFL 24 sahada sınıfının en iyisi. Ancak diğer spor simülasyonlarıyla kıyaslandığında seri açıkça geride kalıyor. Bu serinin bir diğer eski sorunu da sunum. Spor oyuncuları oyunlarının gerçek gibi görünmesini ve ses çıkarmasını ister. Hatırladığım kadarıyla bu seri, bunu başarmaya hiçbir zaman yaklaşamadı; Charles Davis ve Brandon Gaudin’in yer aldığı sağlam bir stant sayesinde son çabalar buna doğru ilerlese de, gelişmeler son yıllarda durgunlaştı. Skorbordun estetiği her yıl yenileniyor, ancak yorumlar bayat kalıyor. Yorumcular genellikle anlamsız şeyler söylüyor veya her şeyi tekrar ediyor.

Oyuncu tanıtımları, kamera çalışması ve bir Madden NFL oyununun genel atmosferi, seyircilerin gerçek maç günlerinde gördüklerine benzemiyor. Eğer bir futbol hayranı sadece bu yılki oyunun sahada geçen yılkinden daha iyi oynanıp oynanmadığını bilmek istiyorsa, kesinlikle öyle. Ancak bu oyunun karşılaştığı sorunlar oyunun mirasını simgeliyor: Eski özelliklere geri dönüşün uzun bir geçmişi var. Bu, özelliklerin tanıtıldığı, kaldırıldığı ve daha sonra yeniden canlandırıldığı ilk sefer olmaktan çok uzak. Ancak serinin yakın geçmişteki birkaç yılı, affetmeyen geliştirme döngüsü tarafından bu yılki kadar engellenmiş hissettiriyor.

Madden NFL 24 bence bir paradoks. En iyi özelliğini çevreleyen neredeyse her şey eksik veya istenmeyen hissettirirken, sadece saha içi oynanış açıkça daha iyi olduğu için bir önceki yılın oyununa geri dönmek istemem. Madden NFL serisi şu anda kötü bir hücum hattı, güvenilmez kanat oyuncuları ve gözenekli bir savunma ile çevrili yıldız bir oyun kurucuya sahip bir takım gibi hissettiriyor. Burada takdir edilecek büyüklükler var, ancak kariyerinin en parlak döneminde bu video oyunu, yüksek seviyede rekabet edemeyen bir kadro tarafından geride tutuluyor. Bu oyunu oynayıp, oynamamak ise size kalmış.

Madden NFL 24
Olumlu
Temel oynanış hissi sürekli adım adım iyileşiyor ve bu senenin oyununda da durum aynı.
Madden Ultimate Team ve Franchise en azından temelindeki eğlencelini hala barındırmayı başarıyor.
Görsel kalite PlayStation 5 üzerinde oldukça yüksek; zaman zaman inanılmaz gerçekçi duruyor oyun.
Olumsuz
Madden Ultimate Team ve Franchise haricindeki modlar gereksiz ya da yeterince pişmemiş gibi.
Mini oyunlar gibi yenilikler çoğunlukla sıkıcı ve yersiz duruyor; öyle olmayanlar da kritik problemlere sahip.
Diğer spor oyunları her sene sunumunu iyileştirirken bu seride ciddi adımlar yok, durum aynı.
5

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster