Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Konsollara gelen ek gümrük vergisi %20’ye düşürüldü

Yeni nesil konsolların fiyatında herhangi bir düşüş görebilecek miyiz?

2020 senesinin ilkbahar aylarından beri video oyunu konsolları üzerinde ek gümrük vergisi, %50 gibi bir oran ile bulunuyordu. Bu yüzden konsolların fiyatı ciddi anlamda artış göstermişti. Yeni nesil konsollar bile kendilerini 9300 TL üzerinden göstermişti ama ardından fiyat, 8300 TL olarak sabitlenmişti. Normalde bu verginin 1 Ekim 2020 tarihinde %20 olarak tekrar hesaplanması gerekiyordu ama bir ertelenme yaşanmıştı. Muhtemelen yeni nesil konsolların da yüksek fiyatlardan satılıp, vergiden daha fazla kazanabilmek için 1 Ocak 2021 tarihine ertelenmişti düşüş. Şimdi ise ilave vergi, gerçekten de %20 olarak düşürüldü.

Konsollara gelen ek gümrük vergisi %20'ye düşürüldü

Yeni nesil konsolların fiyatı şimdi ne olacak?

Konsollara gelen ek gümrük vergisi, %20 iken aslında Xbox Series X konsolunu 7300 TL, Xbox Series S konsolunu da 4500 TL üzerinden görmüştük. Bu vergi %50 olduğu zaman fiyatlar 2000 TL kadar artmıştı ama PlayStation 5, 8300 TL üzerinden piyasaya sürülünce Microsoft tarafı da kendi konsolunun fiyatına 1000 TL kadar indirim yapmıştı. Yani, bu vergi indiriminden sonra, en azından PlayStation 5 ve Xbox Series X konsolunun 7300 TL olabileceğini tahmin edebiliriz. Xbox Series S ise 4500 TL olabilir. Henüz ülkemize giriş yapmamış olan PlayStation 5: Digital Edition ise 5500 TL civarında, belki de 6000 TL olarak satılabilir.

Tabii ek gümrük vergisi düştü diye konsol fiyatlarına indirim net olarak gelecek diye bir kaide de bulunmuyor. Sony ve Microsoft, fiyatları bu şekilde tutmayı tercih edebilir ve herhangi bir fiyat düşüşü görünmeyebilir. Tabii ne kadar vergi düşerse düşsün, konsolların resmi fiyatı olan 500 Dolar, ülkemizde 3700 TL yapıyor. Bunun geri kalanı ise tabii ki vergi. Bu yüzden, duruma göre konsolu yurt dışından satın almak çok daha ucuz olabiliyor. Haydi onu da geçtik diyelim, konsolu satın alabilmek için öncelikle stoklarda kendisini yakalayabilmeniz gerekiyor. Microsoft ve Sony taraflarının yeni nesil konsolları hala stoklara sağlam bir şekilde giremiyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x