IO Interactive, Hitman serisini oynaması ücretsiz bir şekilde geliştirebilirdi

IO Interactive, Square Enix ile yollarını ayırdıktan sonra şirketi satın almak isteyen bir başka taraf, Hitman serisini tamamen ücretsiz yapmayı teklif etti.

IO Interactive, geçmişte Square Enix ile birlikte çalışıyordu ama bu birliktelik, 2017 senesinde bozulmuştu. Şirket, Hitman markasının haklarını da alarak, ayrılığı sağlamıştı. IO Interactive tarafının CEO pozisyonunda yer alan Hakan Abrak tarafından yapılan açıklamalara göre bu ayrılık sağlandığı zaman şirketin sadece 3 ay idare edebilecek kadar parası vardı. Ayrıca, 2016 senesinde piyasaya sürülmüş olan Hitman oyununun da zararları karşılamasının tam 4 sene sürdüğü açıklandı. Bu noktada şirketin yaşadığı ayrılığın da tabii ki bir payı bulunuyor. Hitman 2 ve Hitman 3 oyunlarında kazanca geçme süreci daha kısa sürdü tabii ki. Mesela, serinin son oyunu daha ilk haftası dolmadan gelir sağlamaya başladı IO Interactive için.

Hitman 3

Hitman serisi şimdi çok farklı bir yerde olabilirdi

IO Interactive, bağımsız kalmayı tercih ederek bu noktalara geldi ama şirket, Square Enix ile yollarını ayırdıktan sonra birçok farklı teklif de aldığını açıkladı. Mesela, bu tekliflerden bir tanesinde yeni dağıtımcı şirket olmak isteyen taraf, bahsi geçen oyun markasını tamamen oynaması ücretsiz bir hale sokmak istedi. Bu noktada para da tabii ki mikro ödeme gibi sistemler aracılığı ile kazanılacaktı. Hakan Abrak, aslında oynaması ücretsiz bir Hitman oyununun düşüncesini sevdiğini belirtti ama bugüne kadar piyasaya sürülen oyunlar, oynaması ücretsiz olabilecek bir mimariye sahip değil. Yine de IO Interactive tarafının bu noktada bazı adımlar attığını görebiliyoruz; daha geçen hafta serinin son oyunu için ücretsiz olarak Starter Pack çıkmıştı ve kendisi, ücretsiz bir deneyim sunuyordu.

Hakan Abrak aynı zamanda çok ilgi çekici teklifler aldığını da belirtti. Bu teklifler, 2017 senesinde sadece 3 aylık parası kalan IO Interactive şirketini oldukça kolay bir şekilde kurtarabilecek kadar güzellerdi ama şirket, bağımsızlığını ve vizyonunu korumayı tercih etti. Herkes bu duruma günlerce, haftalarca, aylarca, belki de yıllarca dayandı ve şimdi Hakan Abrak tarafından yapılan açıklamalara göre IO Interactive, kendi beklentilerinin bile üstüne çıktı. Ayrıca stüdyonun piyasaya sürmüş olduğu üç farklı Hitman oyunu da inanılmaz başarılar elde etti. Bunun üzerine şirket, James Bond temalı bir video oyunu geliştirdiklerini bile duyurdu. Bu sırada, ana serilerinin de gelecekte geri döneceğinin haberi verildi. Yani, IO Interactive şu anda çok iyi bir pozisyonda.

0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x