Immortals: Fenyx Rising - A New God

Immortals: Fenyx Rising – A New God incelemesi

Immortals: Fenyx Rising - A New God, ana hikayenin hemen sonrasını işliyor ve her şeye rağmen tekrardan kendimizi kanıtlamamız gerekiyor.

Geliştirici
Ubisoft Quebec
Dağıtımcı
Ubisoft
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
28 Ocak 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
15 Dolar - 68 Türk Lirası
Tür
Aksiyon ve Macera
İçerik
Tekli Oyuncu

Immortals: Fenyx Rising, 2020 senesinin en sürpriz oyunlarından bir tanesiydi. Temelinde gayet başarılı ve eğlenceli olan bu oyunun balayı dönemi bitti; şimdi de Ubisoft, oyun sonu içeriklerin ötesinde, ek paketlerle oyunu desteklemeye başladı. Bu yapıt için üç farklı ek paketin piyasaya sürüleceğini biliyorduk ve bunlardan ilki olan A New God, birkaç hafta önce piyasaya sürüldü. Oyunumuzun ilk ek paketi, aslında ana hikayenin hemen sonrasını anlatıyor ama içeriklere adım atabilmek için illa oyunu bitirmeniz gerekmiyor. Yani, oyunu bitirmeden de ek pakete başlayabiliyorsunuz. Bu durumda hikaye, sizi oyunu bitirmiş gibi görüyor.

Immortals: Fenyx Rising oyununun ana hikayesini ben bitirmiştim. A New God isimli ilk ek pakete de ana hikayeden sonra başladım zaten. Yalnız, eğer hikayeyi bitirmeden ek pakete başlarsanız ve bu durumda oyundaki diyaloglar değişmiyorsa, ana hikaye hakkında keyif kaçırıcı bilgiler görmemek için öncelikle oyunu bitirmenizi öneriyorum. Hikayenin finalini gördükten sonra bu ek pakete başlamanız, hem kişisel zevkiniz için en iyisi, hem de mantıken en doğru hareket olacaktır. Hikaye umurunuzda değilse de A New God, siz oyuna başladıktan kısa bir süre sonra açılmış oluyor zaten. Sizi tutan yok, hemen giriş yapabilirsiniz yeni içeriklere.

Immortals: Fenyx Rising oyununun ana hikayesinde ise öncelikle karşımıza çıkan tanrıları kurtarmıştık, ana düşmanımızı yenmiştik ve dolaylı yollardan dünyayı kurtarmıştık. Tüm bunların sonucunda Fenyx, babası olan Zeus tarafından resmen tanrı ilan edilmişti. Oyunda tanrı olmuştuk, daha ne isteyebiliriz ki? Bir tanrı olarak istediğimizi yaparız, istediğimizi alırız. Yalnız, tanrı olmak bile ne yazık ki karakterimizi Pantheon’un iç çemberine sokmaya yetmiyor. Mantık olarak neden bir tanrı, buraya ulaşamıyor, bilmiyoruz ama o iç çembere ulaşabilmek için bazı kritik meydan okuma temelli görevleri yapmamız gerekiyor.

Immortals: Fenyx Rising oyununun ilk ek paketinde, kendimizi tanrılara bir kere daha kanıtlamamız gerekiyor. Bu ek paketin en başında Olympos’a giriyoruz ve Hermes yine bizlere bilmemiz gereken her şeyi anlatıyor. Olympos, ana oyunun haritasından bağımsız olarak, ikinci açık dünyayı sunuyor oyunculara. Yalnız bu açık dünya, ana harita kadar zengin değil ve oldukça küçük. Zaten bu dünyada önemli olan da keşif ve savaş değil. Ek paket, tamamen bulmaca çözmeye odaklanıyor ve açık dünyanın önemli bir kısmı da zaten bir nevi operasyon merkezi olarak kullanılıyor. Bu merkezde de meydan okuma görevlerine giden kapılar yer alıyor.

Immortals: Fenyx Rising - A New God

Immortals: Fenyx Rising oyununda Olympos Trials başlıyor

Immortals: Fenyx Rising oyununun ilk ek paketinde bitirmemiz gereken içeriklerin adı Olympos Trials olarak geçiyor. Ana oyundaki bölgelerin temaları farklı tanrıların temasını taşıdığı gibi bu meydan okuma görevlerinde de temalar bulunuyor. Bu temalar da ana hikayede kurtardığınız tanrıların imzasını taşıyor. Zeus ve Prometheus ise bir kere daha ek paket içerisindeki maceramızı seslendiriyor. Yalnız bu seslendirmeler ne yazık ki ana oyundaki kadar zengin değil ve bu yüzden de ek paketi oynarken kendinizi yalnız hissedebiliyorsunuz. İçeriklerin bazılarının da ana oyundan gelmesi işi ne yazık ki olumlu bir noktaya sürüklemiyor.

Ana oyundan Typhon Trials ve A New God ile tanıtılan Olympos Trials, yapı olarak birbirine çok benziyor. Hatta yeni meydan okuma serisindeki bazı görevler, direkt olarak ana oyundan geliyor. Geriye kalan görevler ise yeni gibi görünüyor. Yeni içeriklerin yanında çok daha önem verilen bazı mekanikler de karşımıza çıkıyor. Mesela, elektrik ve mıknatıs sistemleri, bu yeni ek paketin neredeyse odak noktasında bulunuyor. Meydan okuma görevlerinde sunulan bulmacaların çoğunluğunu aslında ana oyunda öğrendiğiniz şeylerle çözebiliyorsunuz. Bu yüzden de yeni ek paket çoğu zaman bir şey ifade etmeyebiliyor. Elektrik ve mıknatıs, güzel bir çeşitlilik katıyor.

Konu, zorluk olduğu zaman Olympos Trials gerçekten bütün yeteneklerimizi kullanmamızı istiyor. Bunlardan en zor olanları da bence yol bulma temelli olan meydan okuma serileri. Hatta bu serideki görevlerde işler sadece zor değil, kreatif seviyelere bile çıkabiliyor ki bu zaten iyi bir şey. Konu, bulmaca haricindeki şeyler olduğu zaman ise Immortals: Fenyx Rising, ne yazık ki pek bir şey sunmuyor. Mesela, savaş ve dövüş istiyorsanız bu ek pakette öyle şeyler pek yok. Oyunun yeni açık dünyası zaten tamamen güvenli bir alan. Bu yüzden oralarda hiçbir düşman yok. Meydan okuma görevlerinde ise birkaç tane etkisiz düşmanlar bulunuyor.

Immortals: Fenyx Rising oyunundaki savaş/dövüş ve keşif ögeleri bence bulmacalar kadar başarılıydı. Bu ek pakette de sadece bulmacalara yer verilmiş olması açıkçası beni rahatsız etti. Yani, oyunun üç başarılı yönü varken, neden sadece bir tanesine odaklanıldı? Belki de ikinci ve üçüncü ek paketlerde de diğer sistemlere odaklanılacaktır ama bu sefer de işin içine bulmaca girmeyeceği için kendimizi herhangi bir Ubisoft oyunu oynuyormuş gibi hissedebiliriz. Bana açıkçası A New God için verilmiş olan bu karar çok garip geldi. Keşke savaş/dövüş ve keşif sistemlerini de aynı bollukta görebilseydik.

Immortals: Fenyx Rising - A New God

A New God sayesinde tanrılığımızı kutluyoruz

Immortals: Fenyx Rising oyununun ilk ek paketi olan A New God, Ubisoft şirketinin standartlarında olan bir ürün. Bu ek paketi sadece 10 saat civarında bitirebiliyorsunuz. Benim de zaten 2-3 günümü aldı tüm ek paketi deneyimlemem. Açıkçası bu bir problem değil. Zaten bu içerikler genişletme paketi olarak değil, ek paket olarak lanse ediliyordu. Ben de 30-40 saatlik bir deneyim beklemedim. Uzun zamandır da 10-12 saatlik kısa içerikler deneyimlemiyordum; güzel geldi A New God. Yalnız, bu 10 saat boyunca sadece tek bir noktaya odaklanılmış olması, bence bu ek paketin en büyük problemi.

Daha önce de söylediğim gibi A New God, sadece bulmacalara odaklanıyor. İçerikte herhangi bir şekilde keşif bulunmuyor. Savaş ve dövüş ise yok denecek kadar az. Immortals: Fenyx Rising oyunundaki bu sistemler başarısız olsa, bunu çok problem etmezdim ama temel oyunda keşif filan oldukça eğlenceliyken, bu ek pakete dahil edilmemiş olması beni çok üzdü. Ayrıca ben bulmaca tipi içeriklere bayılan bir kişi de değilim. Canımı sıkan bir başka şey ise ana oyun ile ek paketin çok bağımsız olmasıydı. Yani, ana oyundaki yeteneklerimizi ek pakete taşıyamıyoruz; ek pakettekileri de ana oyuna taşıyamıyoruz.

Öyle görünüyor ki Immortals: Fenyx Rising için çıkış sonrası içeriklerde A New God, ilk ve küçük bir adım. Bu adım bana ne yazık ki çok küçük ve sınırlı geldi. Ubisoft da aslında bu noktada biraz güvenli bir adım atmak istemiş olabilir. Ben tahmin ediyorum ki A New God için temeller, ana oyun çıkmadan önce atıldı ve o zamanlarda da Ubisoft, temel oyunun bu kadar başarılı olacağını tahmin etmiyordu. Bu yüzden ufak bir deneyim hazırlandı. Açıkçası benim ikinci ve üçüncü ek paket için çok daha yüksek beklentilerim var. En azından içerik tipi olarak keşif ve savaşı da o paketlerde görmeyi çok isterim.

Söylemek istediğim şu ki Immortals: Fenyx Rising oyunundaki bulmaca ögeleri hoşunuza gittiyse ve bu oyun için piyasaya sürülecek olan ek paketleri de tek tek satın almayı planlıyorsanız, A New God sizin için güzel bir tercih olacaktır. Bulmaca ögeleri, temel oyunun en zayıf halkasıydı derseniz ve daha fazla bulmaca görmek istemediğinizi düşünürseniz de A New God isimli bu ek paketten uzak durmanızı öneriyorum. Bu ek paket, bahsi geçen yapıt için atılmış olan çok zayıf bir adım. Eğer bulmacalardan hoşlanmıyorsanız, bu ek paketi satın almak için de hiçbir sebebiniz bulunmuyor demektir.

Immortals: Fenyx Rising - A New God
Immortals: Fenyx Rising - A New God
Olumlu
Kazanabileceğiniz bolca ganimetin ve yeteneğin bulunması.
Oldukça zorlu ve kreatif bulmacaların odak noktasında olması.
Kolayca erişilebilir ve genel anlamda eğlenceli bir ek paket olması.
Olumsuz
Kazanılan çoğu şeyin ana oyuna aktarılamıyor olması.
Bulmacadan başka hiçbir şeyin ek paketin içinde yer almaması.
Ana hikayeyi göz önünde bulundurunca biraz mantık hatası bulundurması.
7
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x