Küçükken kuaförler belki de hepimizin ilgisini çekmiştir. Saçları nasıl boyuyorlar? Nasıl keseceklerini nasıl biliyorlar? Bu tarz sorular belki de küçüklüğümüzde hepimizin aklından geçti. Hatta eminim ki hepimizin kötü kuaför anıları da vardır. Evde bile kendi saçımızı kesmeyi ve boyamayı denemişizdir. Hairdresser Simulator, bunları bir kenara bırakıp, size kuaför olmanız için bir şans tanıyor. Gerçekte başaramadığınız ya da denemekten korktuğunuz her şey için Hairdresser Simulator size birçok seçenek sunuyor. İsterseniz kuaför dükkanınızı işleterek müşterilerle ilgilenin, isterseniz de farklı bir modda bir müşteri üzerinde istediğinizi deneyin. Gerçekçi oynanışıyla oyun, belki de hayallerinizi canlandırabilir.

Petard Games tarafından geliştirilen ve Frozen Way tarafından yayımlanan Hairdresser Simulator, sizi gerçek bir kuaför yapmak için her şeyi sağlıyor. Kuaför dükkanımızı açıyoruz ve gelen müşterilerin isteklerine göre farklı çeşitlerde eşyalar kullanarak müşterilerimizin saçlarını yapıyoruz. Oyun elbette ki saçlarla ilgili olduğu için, oldukça detaylı ve saçın en ufak yerini bile ayırıp güzel bir şekilde şekil vermemizi sağlıyor. Bu detay çok ilgimi çekti çünkü örneğin boya yapacağım zaman bu kadar saçları toplayıp, ayırıp detaylı bir boya yapma kısmını beklemiyordum. Onun yerine saçı direkt boyayacak bir mekanik olacağını sanmıştım. Oyunun gerçek bir kuaför gibi hissettirmesinin sebebi de bu olabilir belki.

Oyunun karakter yaratma ekranının oldukça detaylı olduğunu söylemek isterim. Bize birkaç yüz seçeneği verdikten sonra bu yüzlerin üzerinde de istediğimiz düzenlemeleri yapabiliyoruz. Bu tarz ayrıntılı düzenlemelerle uğraşmak istemiyorsanız, ‘’rastgele’’ seçeneğinden hazır karakterleri de kullanabilirsiniz. Tabii ki, bir kuaför olduğumuz için saçımıza da özen gösteriyoruz ve onu da istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Renk seçenekleri de oldukça fazla. Karakter ekranının detaylı olması hoş ancak saçlar biraz kalıp gibi duruyor. Dalgalı yapsanız da o kalıp gibi durma görüntüsünü atamıyorsunuz. Uzunluk için de saçlarda orta boya kadar izin veriyor. Bir kuaför olarak daha uzun ve hacimli saçlarımın olmasını isterdim açıkçası.

Hairdresser Simulator, sonrasında bize bir dükkan vererek oyunu başlatıyor. Dükkanımız klasik bir kuaför dükkanı ancak zamanla bazı geliştirmeler yaparak kendi zevkimize göre ayarlayabiliyoruz. İlk müşterimizi karşıladıktan sonra, müşteri bize istediği modeli, rengi anlatıyor ve biz de saçlarını yıkayarak işe başlıyoruz. Müşterimiz önce kapıdan giriyor, sonra saçını yıkayacağımız zaman yıkama kısmına doğru yürüyor. Sonrasında saçlarını yıkamaya başlıyoruz. Saçlarını yıkama ve şampuanlama kısmında da saçların durumu yer yer sol altta belirtiliyor. Böylelikle saçın herhangi bir yerini daha az yıkamış olmuyoruz. Bu kısım bittikten sonra havlu kullanmıyoruz ve geri sandalyemize dönüyoruz. Havlu kullanmak güzel bir detay olabilirdi.

Hairdresser Simulator oyununda sağ tık ile müşterilerimize uygulayacağımız işlemleri seçerken, WASD tuşları ile de kameramızı yönlendiriyoruz. Saç yıkama kısmında bize fazla seçenek vermiyor şimdilik, yalnızca saç kremi ve şampuan var. Şampuan ve saç kremi seçenekleri olsa çok daha iyi olabilirdi. Nasıl gerçek bir kuaförde saçımızı açtırdığımızda kuaför saçımızın yıpranmasına bağlı olarak kremi ve şampuanı seçiyorsa, bu oyunda da farklı tip kullanacağımız ürünler seçmek isterdim. Müşterimizin saçlarını yıkadıktan sonra kendisini koltuğa alıyoruz. Bu arada bu kısımlarda müşteri ışınlanmıyor, kalkıp yürümeye başlıyor. Aynı zamanda seslendirmeler de yapılmış ve her müşterinin kendine özgü bir karakteri var.

Müşterimiz koltuğa geçmeden önce bize isteklerini anlatmış oluyor. Hatta bazen çevresindeki insanların da bu istediği modele ne tepki verebileceklerini de söylüyor. Sadece istediği modeli anlatıp geçmiyor. Ben genelde oyunları öğretici kısımlarını oynamayı sevmediğimden, bu kısım bana biraz uzun geldi. Normal bir oyuna başlıyormuşsunuz gibi başlıyorsunuz zaten sadece oyun sizi yönlendiriyor. Oyunları genelde kendim keşfedip oynamayı seviyorum. Bu öğretici kısımda size müşterinin ilk olarak saçını yıkamanız gerektiğini falan gösteriyor aslında. Bunları zaten bildiğimi düşünerek burada çok vakit kaybetmek istemedim. Bir de sesli bir yönlendirme olmasını beklemiyordum ama aralarda oyun bizi sesli bir şekilde de yönlendirebiliyor.

Hairdresser Simulator müşterileri nedense önlerine taktığımız şeyleri kendileri çıkarıp atmayı çok seviyor. Müşterilerim ayrıca beni havlu konusunda da hiç yormuyor dediğim gibi çünkü kullanmıyorlar. Islak saçlarıyla koltuğa geçtiklerinde ilk yaptığımız şey elbette ki kurutma işlemi. Yine bunu yaparken oyun bize saçın hangi noktasının ne kadar kuruduğunu gösteren bir gösterge veriyor. Yalnız saç grafikleri gerçekten çok detaylı ve güzel görünüyor. Karakter yaratma ekranında gördüğümüz kalıp gibi duran saç asla müşterilerimizde bulunmuyor. Buradaki saç grafikleri çok hoşuma gitti çünkü en ufak ayrıntıları bile -özellikle boya yaparken- kaçırmamamızı sağlıyor. Bununla birlikte saçı ayırmak istiyorsa faremize sol tıklayarak saçları elimizle ayırıyoruz hissini de veriyor.

Oyun bize 12 farklı kullanabileceğimiz eşya veriyor. Bu eşyalarla saçları yapabiliyoruz evet ama ben yine belki daha detaylı bir oyun olmasından yana olduğum için bir fön fırçası da olmasını beklerdim. Fön çekmek yerine saçı düzleştirebiliyoruz. Saç boyama kısmı en sevdiğim kısım oldu çünkü Hairdresser Simulator hem birçok çeşit renge sahip hem de ombre yapmamıza da izin veriyor. Ombre yaparken de renklerin nasıl olacağını yine ayrıntılı bir şekilde seçebiliyoruz. Bu arada saçları açıcı kullanmadan boyayabiliyoruz, açıcı oyunda bulunmuyor. Ancak istediğimiz renk saça uygulandığında güzel bir görüntü ortaya çıkıyor., renklerin bu kadar canlı olmasını çok sevdim.

Müşterilerimizin saçlarını yaptıktan sonra, ödemelerini alıyoruz ve kendimize yeni bir kuaför dükkânı ya da yeni araç gereçler alabiliyoruz. Yine bu kısımda da dükkanımızın ismi, tabelası bize kalmış durumda. Yeni aldığımız dükkanı temizlerken ve düzenlerken birazcık da kendinizi House Flipper oynuyor gibi hissedebilirsiniz. Dükkanımızı düzenledikten sonra, isterseniz müşterilerin gelmesini bekleyebilir, isterseniz de kurslar alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda yanınıza çırak alıp onu da yetiştirebiliyorsunuz ve birden fazla müşteriyle tek başınıza ilgilenmek zorunda kalmamış oluyorsunuz. Oyundaki belki tek yaşadığım sıkıntı oyunu kaydetmemesiydi. Belli bir yere kadar oynadıktan sonra kaydet tuşuna bassanız da oyun bir türlü kaydedilmiyor. Mecburen komple oyunu kapatmak zorunda kaldım.

Oyundaki müzikleri kendim seçmek istiyorum çünkü kuaförde böyle hüzünlü müzikler çaldığını sanmıyorum. Menü müziğinden itibaren çok hüzünlü bir piyano müziği bizleri karşılıyor. Daha eğlenceli ve hareketli olması kuaför atmosferine çok daha uyabilirdi. Müşteriler dükkanımıza gelmiyorken yaptıklarımız da gelen müşterileri fazlasıyla etkiliyor. Ortamın renkleri, düzeni ve temizliği daha nezih müşterileri de dükkanımıza çekmemizi sağlıyor ve puanımızı arttırıyor. Bununla birlikte bahsettiğim gibi, aldığımız çırak da oyunu etkiliyor. İyi seçmezseniz müşterilere ters davranıp kaçıp gitmelerine bile sebep olabiliyorlar.

Hairdresser Simulator bize çok gerçeğe yakın bir kuaför deneyimi sunmaya çalışırken bazı eksiklikleri olan bir oyun hala. Oyun çıktığından beri neredeyse her gün güncelleme aldı, ancak oyuna yeni bir şey eklenmedi. Genelde hataları düzeltmek için atılan güncellemeler olmuştu. Oyun zaten hataları çok fazla olan bir oyun değil, sadece kuaför olacaksak da eklenmesi gereken birçok şey olmalı diye düşünüyorum. Bazı noktalarda yüzeysel kalmış ve hata yapmanıza izin vermiyor. Hatta bazı müşteriler saçlarını komple kesmenizi istedikten sonra taramanızı falan isteyebiliyorlar, tarayabiliyorsunuz. Müşteri de buna memnun oluyor.

Yine de ben Hairdresser Simulator oynarken oldukça keyif aldığımız söylemeliyim. Oyun geliştiricileri bazı eksikleri dikkate alarak oyuna eklerse o zaman gerçekten oyun çok daha güzel olabilir. Müziklerde yapılacak değişiklikler ve oyuna eklenecek yeni birçok içerik ile gerçeğe çok yakın bir simülasyon oyunu oynama şansımız olabilir. Yine de erken erişim sürecinden bu yana oyuna birçok güzel içerik eklenmiş ve düzenlemeler yapılmış. Hairdresser Simulator bence kesinlikle oynamaya değer bir oyun, hazır Steam bahar indirimine girmişken alıp biraz kuaför olmak isteyebilirsiniz.

Hairdresser Simulator
Olumlu
Kuaför olarak yapacağımız şeyler oldukça fazla.
Grafikleri gerçekten güzel.
Profesyonel bir çalışma ortamı yaratmamızı sağlıyor.
Olumsuz
Müzikleri uygun değil.
Havlu gibi eşyalar yok.
Müşterilerin istekleri tutarsız olabiliyor.
7