Melodramatik ve komik hikaye anlatımını, sıra tabanlı savaşma aksiyonuyla harmanlayan Granblue Fantasy serisi, oyuncuları mazlum kahramanlar ve antropomorfik müttefikler, astral varlıklar ve kıyamet karşıtları, kılıçlar, büyüler ve gülünç derecede seksi karakterlerle dolu bir evrenle tanıştırdı. Bu son unsurun serinin başarı hikayesinin anahtarı olduğunu iddia etmiyorum ama… Bu cümleyi nasıl bitireceğimi bilmiyorum. Bu yüzden serinin geçmişinden bahsetmeye biraz daha devam edelim.

Japon pazarındaki inanılmaz başarısı nedeniyle CyGames, serinin dünyalarını ve karakterlerini, dövüş oyunu türüne geçirmeye karar vermişti ve deneyimli Arc System Works stüdyosunu bir dövüş oyunu geliştirmekle görevlendirmişti. Bunun sonucunda Granblue Fantasy Versus, 2020 yılında piyasaya sürüldüğünde, büyük bir hit oldu, Japonya, Çin ve Güney Kore’de herkesi etkiledi ve yarım milyon satış rakamına ulaştı. Ne yazık ki bu başarı batıya yansımadı…

Marka deneyiminin eksikliği, zayıf bir içerik paketi ve elverişsiz bir lansman penceresi Granblue Fantasy Versus oyununun olumlu ama pek de parlak olmayan eleştiriler almasına neden olurken, satışları tam olarak artırmadı. Oyun, sağlam bir dövüş deneyimi için gereken temel bileşenlerin çoğunu içerdiğinden, bu utanç verici bir durumdu, sadece biraz az pişmiş görünüyordu. CyGames, yılmadı ve kılıcını ikinci kez salladı – bu sefer Granblue Fantasy Versus: Rising ile.

Granblue Fantasy Versus: Rising, temelinde resmi bir devam oyunu – bir genişleme paketi veya güncelleme değil. Bu durum aslında oyuncuların kafasını karıştırabilir; yeni sürüm, 2022 yılında ilk oyuna uygulanan yenilenmiş oyun mekanikleri ve denge güncellemelerinin yanı sıra oyunda yer alan içeriğin çoğunu içeriyor. Bu benzerliklere rağmen yeni oyun; yepyeni bir hikaye modu, yeni yan özellikler, yeniden inşa edilmiş çevrimiçi yetenekler, çapraz oyun desteği ve daha fazlasını sunuyor.

Granblue Fantasy Versus: Rising

Granblue Fantasy Versus: Rising oyununun kadrosu, orijinal sürümdeki ve sonraki ek içeriklerindeki 25 farklı savaşçının tamamını ve etkileyici bir toplam 29 savaşçı için yeni gelen dörtlüyü içeriyor. Oyuna temel kişiliğini veren, çoğu gülünç derecede seksi olan iki düzineden fazla kahraman ve kötü adamdan oluşan bu kadro. Yeni oyunun kadrosu Rushdown, Shoto, Zoner ve Grappler arketiplerini içeriyor ve daha seçici oyuncular için birkaç yaratıcı aykırı tip eklenmiş. Bunlar arasında küçük boyutlu, tuzak kuran simyacı Cagliostro, emo kukla dövüşçüsü Nier ve Lowain, Elsam ve Tomoi karakterlerinden oluşan bir kutsal kardeş üçlüsü yer alıyor.

Karakter seçimi, Granblue Fantasy Versus: Rising yapıtının en cazip özelliklerinden biri ve oyunun kolay mekanikleri sayesinde birden fazla karakteri öğrenmek, diğer üst düzey dövüş oyunlarında olduğundan daha az göz korkutucu duruyor. Dört düğmeli (üç saldırı gücü, EX ve komut hareketleri için benzersiz bir düğmeden oluşan) savaş sistemi, yakın mesafeli saldırıları özel hareketlere, Skybound sanatlarına (süperler) ve süper Skybound sanatlarına (ultralar) zincirleyen otomatik kombolar etrafında inşa edilmiş. Savunma açısından bakıldığında, oyuncular standart bloklama, kombo kırıcılar ve Fatal Fury tarzı bir özelliğe erişebiliyor.

Bu sezgisel sistem, deneyimli dövüş oyunu oyuncuları için biraz basit görünse bile, en deneyimsiz oyuncuların bile Granblue Fantasy Versus: Rising yapıtını hızlı bir şekilde kavramasına, patlayıcı kombolar yapmasına ve yapay zekaya karşı kendi başlarına kalmasına olanak tanıyor. Oyunun otomatik kombo sistemine ek olarak, oyuncular “teknik” ve “basit” kontroller arasında seçim yapabiliyor. İlki, özel hareketler için standart çeyrek/yarım daire girişlerini gerektirirken, ikincisi ilgili karakterin en büyük saldırılarına kolay erişim sunan özel bir “Special” hareket düğmesi ekliyor.

Açıkça görülüyor ki Arc System Works, Granblue markasının topluluğundan, sokak dövüşü sanatında çok bilgili olmayan oyuncuları kendine bağlamayı umuyor. Bu, Granblue Fantasy Versus: Rising oyununa çok iyi hizmet eden bir tasarım fikri bence. Bu devam oyunu, benzer sistemlere sahip diğer dövüş oyunlarıyla kıyaslandığında bile genel olarak türe kolay bir giriş sunuyor. Oyun, muhtemelen dövüş oyunlarına yeni başlamak isteyen yeni oyunculara tavsiye edeceğim bir oyun olacak. Rakiplerinden çok daha avantajlı bu konuda.

Granblue Fantasy Versus: Rising

Estetik açıdan Granblue Fantasy Versus: Rising; canlı renkleri, güzel bir şekilde tasarlanmış dünyaları, çekici sahneleri ve karakter modelleriyle keyifli bir deneyim yaşatıyor. Modern bir anime temalı dövüş oyunu ruhunu ve kişiliğini muhteşem bir şekilde yakalıyor ve dövüş oyunu türüne güzelce uyarlıyor. Oyun; yaratıcı animasyonlar, karizmatik giriş sahneleri, heyecan verici görsel efektler ve dramatik süperler kullanıyor. Oyunun ses paketinden de özellikle bahsetmek lazım. Epik, görkemli savaş temalarından tutun da rock ve ciyaklayan gitarlara kadar her karakterin kendi dinamiğine göre ayarlanmış fantastik müzikler asla aklınızdan çıkmayacak.

Ek olarak, Granblue Fantasy Versus: Rising oyununun hikaye modunda söylenen binlerce diyalog satırından, kazanma sözleri ve savaş ortası tepkilerine kadar ses çalışması evrensel olarak mükemmel. Oyun, türün en iyi seslendirme çalışmaları arasında yer alıyor; oyuncu kadrosuna hayat ve kişilik kazandırmak için gösterilen olağanüstü çaba da bu yönde. Ayrıca, Granblue Fantasy Versus oyununa yöneltilen ana şikayetlerden birine cevap veren bu devam oyunu; oyuncunun yumruk, ayak ve kuyruk atmasını sağlamak için tasarlanmış bir dizi özellik de sunuyor.

Standart arcade modu ve Vs. savaşlarının yanı sıra, oyuncular günlük ve dereceli maçlarda çevrimiçi olarak birbirleriyle savaşabilir ve ayrıca dostça karşılaşmalar için özel odalar düzenleyebilirler. Granblue Fantasy Versus: Rising artık “rollback” teknolojisini kullanıyor ve selefinden çok daha iyi bir çevrimiçi deneyim sunuyor. Çapraz oyun da artık PlayStation ve PC platformları arasında destekleniyor – oyuncu havuzunu genişletmeye yardımcı olacak çok hoş bir eklenti. Oyunun çevrimiçi yeteneklerinin, Street Fighter 6 gibi oyunlardaki kadar akıcı olmadığını belirtmek gerekir. Sunulan deneyim şimdiye kadarki en iyisi olsa da, netcode hala biraz daha cila istiyor.

Çekici bir genel lobi, oyuncuların sevimli bir küçük avatarı bir arcade merkezinde ve güneşli çevresinde yönlendirmelerine olanak tanıyor. Burada diğer oyunculara meydan okuyabilir, dövüş seanslarına katılabilir, sohbet edebilir ve arkadaş edinebilir, biraz futbol oynayabilir ve hatta vinç oyunlarında ödüller kazanabilirler. Lobide ayrıca oyuncuların toplulukla etkileşime geçmek, teknoloji paylaşmak ve soru sormak için konu açabilecekleri bir ziyaretçi defteri (aslında bir forum) bulunuyor. Belki de hiç kimse için sürpriz olmayan bu son fikir şimdiden biraz yozlaşmış durumda.

Granblue Fantasy Versus: Rising

Biraz para harcamak istiyorsanız, savaşta kazanılan para yeni renk paletleri, alternatif silah görünümleri, profil kartı içeriği, sanat eserleri, müzik ve daha fazlası için harcanabilir. Guilty Gear -Strive- oyunundaki diorama oluşturucusunun küçültülmüş bir versiyonu da tüm yaratıcı tipler için pakete ekli. Belki de en sevdiğim özellik, oyuncunun kadrodan herhangi bir karakteri bir tür canlı yardımcı olarak seçmesine olanak tanıyan, menüler sırasında ve maçlar arasında tavsiye vermek, amigoluk yapmak, ilham vermek veya sadece akıllıca konuşmak için ortaya çıkan “Partner” sistemi.

Bu çok küçük ama eğlenceli bir eklenti ama sunuma bir ton kişilik katıyor. Yalnız, Granblue Fantasy Versus: Rising oyununun en şaşırtıcı özelliği ise “Grand Bruise” şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu, özünde, Granblue Fantasy evreninde geçen bütün bir Fall Guys deneyimi. O yapıtın hit deneyiminde olduğu gibi bu oyun içerisinde de oyuncular, seçtikleri karakteri bir dizi zorlu mini oyuna sokarak – engel parkurlarında koşarak, altın külçelerini yağmalayarak, savaş botlarıyla savaşarak ve bombalardan ve lazer ışınlarından kaçarak – ayakta kalan son Skyfarer olmaya çalışıyorlar.

Bu mod şu anda çeşitlilik açısından biraz az olsa da (umarım zamanla daha fazla tur eklenir), Grand Bruise, oyuncuların düşük bahisli eğlencenin tadını çıkarmak ve hatta bu süreçte bazı oyun içi hediyeler kazanmak için yumruklaşmalardan bir mola vermelerine olanak tanıyan pakete ilham verici bir ek. Sunumunun kalitesi, oynanışının keyfi ve sağlıklı ek içerik dizisi göz önüne alındığında, Granblue Fantasy Versus: Rising yapıtını başarıdan başka bir şey olarak görmek zor. CyGames ve Arc System Works, oyuncuların geri bildirimlerini gerçekten dinlemiş.

Ekipler, mevcut dövüş oyunu ortamını değerlendirmiş ve ardından Granblue Fantasy Versus yapıtının birçok sorununu düzeltirken, daha iyi unsurlarını ince ayarlayan bir devam oyunu ile yanıt vermiş. Dikkat çekici bir şekilde Granblue Fantasy Versus: Rising; erişilebilir dövüş, karizmatik bir kadro, sezgisel bir hikaye modu ve güzelce hazırlanmış bir dizi yan aktivite sunarak her ilgi ve deneyim seviyesinden oyuncular için tasarlanmış bir dövüşçü gibi hissettiriyor. Oyunun sınırlı özelliklere ve dört karakterden oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip ücretsiz bir sürümü de mevcut.

Granblue Fantasy Versus: Rising

Granblue Fantasy Versus oyunu sadık bir topluluk bulmuş olsa da sürümün tam potansiyelinden yararlanamadığına dair sarsılmaz bir his vardı. Aradan sadece birkaç yıl geçmiş olsa da mevcut ortam ve birkaç hafta önce piyasaya sürülmüş olan Granblue Fantasy: Relink, Granblue Fantasy Versus: Rising oyununun ilk izlenimi yaratmak için nadir bir ikinci şans sunuyor. Oyun, bir şekilde, en iyi zaman aralığında, büyük bir kitleye hitap etmeyi başarabiliyor.

Neredeyse her departmanda önemli bir gelişme gösteren 2024 yılının Granblue Fantasy Versus: Rising yapıtı, dövüş oyunu camiasında ve genel olarak batılı izleyicilerde daha kayda değer bir varlık gösterdiği yıl olabilir. Bu oyun, bütün övgüleri bence hak ediyor ama rekabetçi sahnenin önümüzdeki yıl ve sonrasında devam oyununu benimseyip benimsemeyeceğini göreceğiz. Sonuçta bu oyunun Tekken 8 ve Street Fighter 6 gibi rakipleri oldukça güçlü..

Granblue Fantasy Versus: Rising, ikinci tur için ayaklarını yere sağlam basıyor. Heyecan verici, erişilebilir ve utanmazca seksi bir dövüş deneyimi sunan – dramatik aksiyon, eğlenceli özellikler ve bir sürü kişilikle dolu – bu yapıt, bir önceki oyuna göre büyük bir gelişme gösteriyor ve 2024 yılının en ağır topları arasında yer almayı tamamen hak ediyor. Özellikle de oyunun dövüş oyunu türüne tamamen yeni oyunculara mükemmel bir şekilde hitap ediyor olmasını göz ardı edemeyiz.

Durumu özetlemek gerekirse Granblue Fantasy Versus: Rising, dövüş oyunu sevenlerin ve özellikle de bu türe giriş yapmak isteyen oyuncuların kesinlikle göz önünde bulundurması gereken bir yapıt. Evet, oyun kusursuz değil. Daha önce de söylediğim gibi netcode biraz daha iyileştirilmeli ve bence karakterler biraz fazla basmakalıp ama bunlara rağmen oyun, kaliteli bir dövüş deneyimi sunmayı başarıyor. Bu yüzden oyunu size gözüm kapalı şekilde önerebilirim.

Granblue Fantasy Versus: Rising
Olumlu
Birbirinden farklı ve ilgi çekici bir dövüşçü kadrosuna sahip.
Oynanış hem tatmin edici, hem de herkese açık bir yapısı var.
Görsellik oldukça renkli ve sanat tasarımı tek kelimeyle harika.
Grand Bruise, dövüş temelli içeriklere güzel bir mola veriyor.
Ses efektleri, seslendirmeler ve müzikler ayrıca övgüyü hak ediyor.
Olumsuz
Karakterler çok basmakalıp hissettirebiliyor.
Netcode sağlam ama daha iyi olabilirdi.
9

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster