Gamescom nedir?

Bu satırları yazdığımız sırada Gamescom 2018 etkinliğinin başlama tarihi yaklaşıyor. Tabii bu tarih yaklaştıkça, etkinlik hakkında daha fazla haber geçiyor elimize. Bazı şirketler, bu etkinlikte yer alacağını belirtirken; bazı video oyunlarının da bu etkinlikte gösterileceğini öğreniyoruz. Her şey iyi, güzel ama bazı oyuncular, bu Gamescom etkinliğinin ne olduğunu bilmiyor. İşte tam da bu sebepten ötürü, “Nedir?” kategorimizde bu etkinliği sizlere anlatalım dedik. Kötü mü ettik?

Gamescom

Peki, Gamescom tam olarak nedir?

Bahsetmiş olduğumuz bu etkinlik, temelinde aynı E3 gibi bir video oyunu fuarıdır. Bu fuara video oyunları dağıtımcıları ve geliştiricileri katılabilir. Aynı şekilde basın ve oyuncular da bu etkinlikte yer alabilir. Bunların haricinde, şirketlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da etkinlik alanında bulunabilir. Video oyunu şirketleri, etkinlik alanında ve/veya internet üzerinden canlı yayınlar ile oyunculara oyunlarını gösterirken ve oynatırken; arka planda da yatırımcılar ile görüşmeler yapılır.

Almanya, Köln içerisinde her sene düzenli olarak gerçekleştirilen bu etkinlik, Avrupa’nın en büyük video oyunu etkinliği olarak geçer. Etkinlik, her sene 21 Ağustos ile 25 Ağustos tarihleri civarında gerçekleştirilir. Mesela 2018 senesinde bu etkinlik tam olarak 21 Ağustos 2018 ile 25 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bahsetmiş olduğumuz bu Gamescom etkinlikleri, etkinliğe katılmış olan markaların sosyal medya kanalları üzerinden canlı olarak izlenebilir. Bu tip yayınları direkt olarak etkinliği düzenleyen taraf da yapabiliyor. Yani, etkinliği nereden izleyeceğinizi tercih etmeniz gerekecek. Tabii etkinlik alanında bulunmayacağınızı düşünerek bunları söylüyoruz.

Gamescom 2017 sırasında neler olmuştu?

Bu senenin etkinliğine olan beklentinizi ayarlayabilmeniz için sizlere geçtiğimiz sene neler yaşandığını, en azından hangi video oyunlarının gösterildiğini belirtsek hiç de fena olmayacak herhalde. Bu etkinlik sırasında Activision, Konami, Bandai Namco Entertainment, Microsoft ve Bethesda Softworks gibi önemli markalar yer almıştı. Bu markalar; onlarca, belki de yüzlerce video oyunu göstermişti. Fakat E3 2017 ile bu etkinlik arasındaki zaman farkı çok az olduğu için markalar, genelde bu etkinlik için yepyeni şeyler göstermeyi tercih etmiyor.

Geçtiğimiz sene bu etkinlikte Call of Duty: WWII, Destiny 2, Pro Evolution Soccer 2018, Sea of Thieves, Age of Empires IV gibi video oyunları gösterilmişti. Ayrıca Monster Hunter: World, Detroit: Become Human, Gran Turismo Sport ve Uncharted: The Lost Legacy gibi video oyunları da oyunculara sunulmuştu. Tabii tüm bu video oyunları, bir basın tanıtımı ile gösterilmek zorunda değil. Bazı video oyunları direkt olarak etkinlik alanındaki oyunculara, oynanabilir bir demo olarak sunulmuştu. Bunu aklınızdan çıkartmamanızı öneriyoruz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x