Far Cry 6 - Vaas: Insanity

Far Cry 6 – Vaas: Insanity incelemesi

Deliliğin tanımını bir kere daha öğreniyoruz.

Geliştirici
Ubisoft Toronto
Dağıtımcı
Ubisoft
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Amazon Luna ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
16 Kasım 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
15 USD - 160 TL
Tür
Aksiyon, Macera ve Roguelike
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

Far Cry 6 oyununun çıkışını geride bıraktık, ülkemizi bir diktatörden kurtardık ve şimdi de geleceğe bakıyoruz. Yalnız, gelecekte henüz bir şey göremiyoruz; öncelikle bir kere daha geçmişimize dönüp, geride bıraktığımız Far Cry oyunlarındaki ikonik kötü karakterlere odaklanmamız gerekiyor. Ben, çok sevdiğim oyunlara bolca ek paketin gelmesini isterim ama bu ek paketlerin ana oyun deneyimini genişletmesini tercih ederim. Sonuçta, benim sevdiğim oyun belli ve ek içerikler de neden o kaliteyi daha da genişletmesin ki? Ubisoft, çoğu oyununda bu şekilde hareket etmiyor ve beni de üzüyor ama Vaas: Insanity, yine de oynanmayı hak ediyor.

Evet, adından da tahmin edebileceğiniz üzere Far Cry 6 oyununun ilk ek paketi olan Vaas: Insanity ile Far Cry 3 oyunundaki ikonik kötü karakter, Vaas, geri dönüyor. Yalnız, kendisine bir kere daha düşman olmuyoruz; bu sefer direkt olarak o karakterin kafasının içine giriyoruz ve onu kontrol ediyoruz. Diğer ek paketlerde de Far Cry 4 ve Far Cry 5 oyunlarındaki kötü karakterlere odaklanılacağını da hatırlatmak istiyorum hazır konusu açılmışken. Vaas karakterine dönecek olursak, aslında Ubisoft şirketinin sadece bu ismi kullanarak bile kolayca iş yapabilmesi mümkün ama onun yerine daha riskli bir adım atılıyor; bu video oyununa, Roguelike tipi geliyor.

Evet, yanlış okumadınız. Hepimizin bildiği ve sevdiği, birinci şahıs nişancı türünde olan Far Cry 6, Vaas: Insanity isimli ek paketi ile kısmen bir Roguelike oluyor. Vaas Montenegro karakterini kontrol ettiğimiz bu ek pakete sadece bir adet tabanca ile başlıyoruz. Amacımız ise Silver Dragon Blade isimli antik ögenin üç farklı parçasını, üç farklı yerden toplamak. Oyunu en kolay zorluk seviyesinde açsanız bile özellikle parçaların bulunduğu final alanlar ciddi anlamda sizi zorlayabiliyor ve bu da yüksek zorluk seviyelerinde biraz ekstrem bir meydan okuma deneyimi sunuyor. Yine de böyle bir oyunda artık ölmek, standart bir hale geliyor.

Malum, Roguelike türünde ölmek, çoğu zaman kötü bir şey değildir. Far Cry 6 oyununun Vaas: Insanity isimli ek paketinde de öldüğümüz zaman güvenli evimize ışınlanıyoruz ve daha da güçlenmiş bir şekilde maceramıza tekrardan başlayabiliyoruz. Tabii ki ölmek, her şeyi tutmamızı sağlamıyor. Silahlarımızı, geçici güçlendirmelerimizi ve paralarımızı öldüğümüz zaman kaybediyoruz. Aslında, Roguelike türündeki oyunları oynuyorsanız, Ubisoft şirketinin yapmaya çalıştığı şey size kesinlikle yabancı gelmeyecektir diye düşünüyorum. Yine de Vaas: Insanity aracılığı ile bu oyun, net bir Roguelike olmuyor. Temel oyunun mekaniklerini hissetmeye devam ediyorsunuz.

Far Cry 6 - Vaas: Insanity

Far Cry 6 – Vaas: Insanity ile tanıdık bir beyinde yolculuğa çıkıyoruz

Far Cry 6 oyunundaki Roguelike temelli deneyim aslında seviyelere bölünüyor. Bu seviyelerin adı Mind Level olarak geçiyor ve aslında ilk seviyeyi kısmen kolay bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Silver Dragon Blade ögesine ait tüm parçaları topladığınız zaman birinci Mind Level bitiyor ve daha sonra özgür bir şekilde seviye değiştirebiliyorsunuz. Seviye yükseldikçe hem düşmanların sayısı, hem size verdiği hasarlar, hem de agresiflikleri ciddi anlamda yükseliyor; daha önce de dediğim gibi zorluk, ekstrem seviyelere ulaşabiliyor ve aslında bu, rahatsız edici bir şekil alabiliyor. Seviye yükseldikçe, alacağınız ganimetler de oldukça değerli bir hal alıyor.

Daha zorlu seviyelerde başarılı olabilmek için kendinizi güçlendirmeniz gerekiyor ve bunu da Armory Challenge ile Permanent Trait ile elde ediyorsunuz. Armory Challenge dahilinde eğer düşmanları hiç ölmeden öldürmeyi başarırsanız, yeni silahların kilidini sınırsız bir şekilde açıyorsunuz; eğer ölürseniz, silahlar kilitli kalmaya devam ediyor. Bu meydan okuma görevlerini bitirerek, her defasında daha güçlü bir başlangıç yapıyorsunuz. Permanent Trait ise size geçici değil, kalıcı avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar tam beş farklı kategori altında, bolca sayıda sunuluyor ve hepsi, canınızı yükseltmekten tutun da paraşüt özelliğini kullanmaya kadar çeşitleniyor.

Far Cry 6 – Vaas: Insanity ile Rook Island haritasına yolculuk ediyoruz ve bu haritada elde edilebilecek daha çok fazla şey bulunuyor. Mesela, geçici avantajlar olan Power, Mindfuck gibi yan görevler, Citra’s Trial gibi düşman öldürme temelli görevler ve çok daha fazlası, Rook Island içerisinde karşınıza çıkabiliyor. Tüm bunlar size para gibi şeyler veriyor. Eğer aynı içeriği farklı zorluk seviyelerinde tekrar ve tekrar oynamak hoşunuza gidiyorsa, bu ek paket eminim ki çok hoşunuza gidecektir ve belki kendisini temel oyun kadar çok bile oynayabilirsiniz. Yalnız, sadece tek seferlik bir deneyim arıyorsanız, bu ek paket birkaç saatten daha fazlasını sunmuyor.

Far Cry 6 – Vaas: Insanity içerisinde tabii ki bir hikaye de bulunuyor ve bu hikaye genel anlamda Vaas ile kız kardeşinin arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Eğer daha önce Far Cry 3 oyununu oynadıysanız, anlatılan hikaye mutlaka ilginizi çekecektir ama Vaas karakterine uzak bir isimseniz, hikaye anlamında ilginizi çekebilecek ve sizlerin anlayabileceği pek bir şey vaat etmiyor bu yapıt. Tahmin ediyorum ki diğer iki ek pakette de yaşanan hikaye temelli deneyim aynı olacaktır. Bu ek paketin hikayesi anlatım tarafında zayıf olsa bile etkisi ciddi anlamda büyük. Oyunun sonunda Vaas ile empati bile yapabilirsiniz.

Far Cry 6 - Vaas: Insanity

Rook Island sanki eskiden böyle değildi

Far Cry 6, halihazırda güzel görünen bir oyundu ve Vaas: Insanity de bu görselliğin fantastik yönünü biraz daha ortaya çıkartıyor. Mesela, düşmanların geceleri hayalet benzeri varlıklara dönüşmesi, hoş bir görsel deneyim sunuyor. Aynı zamanda atmosfer efektleri ve benzeri şeyler de Vaas karakterinin beyninin içinin ne kadar garip, karışık ve renkli olduğunu çok güzel bir şekilde gösteriyor. Kısmen değişen kullanıcı arayüzü de hem temel oyunu andırıyor, hem de çok fazla yeni şey öğrenmenize gerek kalmadan oyundan eğlenmenizi mümkün kılıyor. Bu arada, oyunu PlayStation 5 konsolumda da denediğimi ek olarak belirtmek istiyorum.

Performans tarafında da neredeyse hiçbir kusur bulunmuyor. Far Cry 6 oyununun Vaas: Insanity isimli ek paketi, PlayStation 5 konsolunda 60 FPS olarak çalışıyor ve oyun içerisinde hiçbir performans problemi de bulunmuyor. Yükleme ekranlarının kısa olması ve DualSense üzerindeki desteğin de aynı şekilde devam etmesi, ekstra bir zevk veriyor. Yalnız, temel oyundaki gibi bu ek pakette de ekran yırtılmaları nadiren yaşanabiliyor. Oyunun çıkışı ile bu ek paketin çıkışı arasında problemin düzeltilebileceğini tahmin etmiştim ama Ubisoft, bu konuda ne yazık ki hiçbir şey yapmamış. Özellikle etrafa hızlı bir şekilde dönerken ekran kırılmaları oldukça agresif olabiliyor.

Sesler ve müzikler ise bu ek paketin daha da ön plana çıktığı bir nokta oluyor. Temel oyunda olduğu gibi Vaas: Insanity içerisinde de müzikler gerçekten şahane ve oyunun atmosferini başarılı bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Müziklerden de şahane olan şey ise seslendirmeler. Vaas karakterini Far Cry 3 oyununda olduğu gibi bir kere daha Michael Mando seslendiriyor ve bu sayede, belki de serinin en başarılı seslendirme sanatçılarından bir tanesini, en iyi performansı ile tekrar dinleme şansı elde ediyoruz. Seslendirmeler haricinde duyabileceğiniz diğer ses efektleri de kesinlikle kaliteli. Yani, bu ek paket, sunum konusunda çok başarılı bir iş çıkartıyor.

Deliliğin tanımı, aynı şeyi defalarca yapıp, farklı sonuçlar beklemektir ve Far Cry 6 – Vaas: Insanity içerisinde de tam olarak bunu yapmanız gerekiyor. Aynı içerikleri sürekli olarak oynayıp, daha da başarılı olup, çok daha yüksek seviyelere çıkmanız gerekiyor. Roguelike mantığı ele alındığı zaman kesinlikle eğlenceli bir deneyim sunuluyor ama temel oyuna benzeyen bir macera arıyorsanız, bu ek paket muhtemelen beklentilerinizi karşılayamayacaktır. Yine de Vaas karakterini Michael Mando ile birlikte tekrardan Far Cry markası altında görmek oldukça güzel. Roguelike benzeri bir deneyimi Far Cry 6 ile deneyimlemek istiyorsanız, bu ek paket birebir.

Far Cry 6 - Vaas: Insanity
Far Cry 6 - Vaas: Insanity
Olumlu
Roguelike tarzında, eğlenceli ve tekrar oynanabilir bir deneyim sunuluyor.
Vaas karakterinin kız kardeşi ile olan ilişkisine daha yakından göz atıyoruz.
Michael Mando, Vaas karakterini canlandırmak için tekrar geri dönüyor.
Far Cry markasının fantastik yönü, kaliteli bir şekilde sunuluyor.
Olumsuz
Zorluk yükseldikçe denge problemleri ortaya çıkıyor.
Ekran kırılma problemleri ana oyundan beri devam ediyor.
9