Famicom Detective Club: The Missing Heir

Famicom Detective Club: The Missing Heir & The Girl Who Stands Behind incelemesi

Famicom Detective Club: The Missing Heir & The Girl Who Stands Behind sayesinde 33 sene öncesine dönüyoruz.

Geliştirici
Nintendo ve Mages
Dağıtımcı
Nintendo
Platform
Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
Nintendo Switch Lite
Çıkış Tarihi
14 Mayıs 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 500 TL
Tür
Macera
İçerik
Tekli Oyunculu

Famicom Detective Club, hayatımıza ilk defa 1988 senesinde girdi. Bu seriye ait iki farklı video oyunu gördük. Bunların ilki, Famicom Detective Club: The Missing Heir idi ve oyunculara yepyeni bir macera sunuyordu. İkinci oyun olan Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind ise ilk oyunun öncesine odaklanıyordu. İlk piyasaya sürüldüğü dönemden beri bu iki oyun da birkaç kere yenilenerek piyasaya sürüldü. Mesela, en son kendisini Nintendo 3DS için görmüştük. Şimdi ise bu iki oyun, yeniden yapılarak Nintendo Switch konsoluna geldi. Bizler de bu iki yapıtı inceleme şansına sahip olmayı başardık.

Bu seriyi daha önce hiç duymamış olabilme ihtimaliniz var; bu serinin iki oyunu da orijinal olarak sadece Japonya sınırları içerisinde piyasaya sürülmüştü. Bu senenin yeniden yapımları ise tahmin edebileceğiniz üzere global olarak çıkışını gerçekleştirdi. The Portopia Serial Murder Case gibi yapıtlardan esinlenerek tasarlanmış olan bu iki oyun da aslında yeniden yapımları ile büyük bir sorumluluk alıyor. Bunun sebebi ise orijinal olarak iki oyunun da oldukça beğenilmiş olması. Yalnız, 1988 senesinde sevilen bir video oyununu basit bir şekilde yeniden yaparak, 2021 senesine taşımak çok zor olacaktır.

Açıkçası bu zorluğu da Famicom Detective Club: The Missing Heir ve Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind oyunlarında ayrı ayrı hissedebiliyorsunuz. Yeniden yapımlar sadece yenilenen grafikler, yenilenen müzikler ve yenilenen seslendirmeler sunuyor. Bunların haricinde her şey, 1988 senesini bizlere yaşatmaya devam ediyor. Bir süre boyunca Point & Click mantığı ile ilerleyen bu oyunda çok kolayca kaybolabiliyorsunuz ve bunun en büyük sebebi de oynanış tarafında neredeyse hiçbir şeye değinilmemiş olması. Yani, sunum tarafı her ne kadar ciddi anlamda yükseltilmiş olsa bile oynanış ciddi anlamda geri kalıyor.

Famicom Detective Club serisinin bu iki oyununda da adeta bir görsel roman gibi diyaloglar okuyarak ilerliyoruz ama oyunun belli noktalarında, bölümlerin içerisinde sağa, sola, ileriye veya arkaya filan bakarak, çevre ile etkileşime geçmemiz gerekiyor. Adından da tahmin edebileceğiniz üzere dedektiflik yaptığımız iki oyunda da işin içine gizem giriyor ve bu sizi bir süre boyunca etkiliyor ama oyun elinizden neredeyse hiç tutmadığı için kolayca kaybolabiliyorsunuz. İpin ucunu bir kere kaçırdığınız zaman da toparlamak çok zor olabiliyor. Yeniden yapımlar genelde daha fazla kişiye hitap etmeye çalışır ama bu yeniden yapım, sadece klasik oyunculara hitap ediyor.

Famicom Detective Club: The Missing Heir

Famicom Detective Club: The Missing Heir oyununda neler oluyor?

Tüm macerayı başlatan Famicom Detective Club: The Missing Heir oyununda Amachi isimli bir karakteri yönetiyoruz. Amachi, kendisini bir uçurumun kenarında, hafızasını kaybetmiş bir şekilde buluyor. Karakterimiz bir süre sonra toparlanıyor ve ilk uyandığı yere tekrar dönüyor. Orada da Ayumi isimli genç bir kızla karşılaşıyoruz. Ayumi, bir dedektif asistanı olduğundan ve Kiku Ayashiro isimli bir başka karakterin ölümünü araştırdığından bahsediyor. Ayashiro ailesi oldukça zengin ve bir kasabanın içerisinde büyük bir araziye sahip. Aynı zamanda bu ailenin çok büyük ve önemli bir hazinesi de bulunuyor tabii ki.

Kasabadaki inanca göre Ayashiro ailesinin hazinesini çalmaya çalışan olursa ölüler ayaklanıyor ve hırsızı öldürüyor. Araştırılan ölüm ile bir bağlantısı olduğu düşünülen bu durum üzerinden oyunun hikayesi başlıyor. Famicom Detective Club: The Missing Heir, zaten hikayeye ciddi anlamda önem verilmesi gereken bir macera oyunu. Yani, hikayenin belki de %80 civarında önem görmesi gerekiyor, geriye kalan her şey %20’lik kesime sığdırılmalı. Orijinal oyun bunu çok muhteşem bir şekilde sunmuştu ve yeniden yapımda da hikaye değiştirilmediği için aynı kalite, var olmaya devam ediyor; bahsi geçen bu oyun, kaliteli bir macera sunuyor.

Bolca gizem, dram, aksiyon ve ters köşe anlar bulunduran Famicom Detective Club: The Missing Heir, hikayesi ile neredeyse kusursuz bir yapıdayken, yeniden yapılmış olan noktalar da oyunu ciddi anlamda ileriye taşıyor. Mesela, yeniden yapılan grafikler tek kelimeyle muhteşem ve gördüğüm her sahnenin birbirinden kaliteli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Bu konuda sadece sanat tasarımı bana bir tık zayıf geldi. Yine de bu çok küçük bir nokta, oyuncuların %90 kadarı filan bundan rahatsız olmayacaktır. Grafiklerle birlikte yeni müzikler ve özellikle seslendirmeler de hikayeye ciddi anlamda iltifat eder bir halde.

Serinin ilk oyunu ve birazdan bahsedeceğim Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind, orijinal hallerinde herhangi bir seslendirme bulundurmuyordu. Bu senenin yeniden yapımları ise gerçekten kaliteli seslendirmeler bulunduruyor ama kendilerini anlamak için ya altyazıları açmanız, ya da Japonca biliyor olmanız gerekiyor. Evet, oyun her ne kadar global bir çıkış gerçekleştirmiş olsa da seslendirmeler sadece Japonca. En azından oyunda İngilizce altyazı desteği var ama açıkçası seslendirmelerin de İngilizce olmasını böyle bir oyunda isterdim. Böylece hikayenin içine kendimi çok daha kolay bir şekilde sokabilirdim.

Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind

Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind oyununda neler oluyor?

İlk oyunun hikayesine göre Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind, bambaşka bir pozisyonda. İlk oyunda kendimizi adeta bir cinayet dizisinde hissederken, ikinci oyunun içinde hem lise cinayeti, hem de hayalet hikayesi teması karşımıza çıkıyor. Bu hikayede bir liseli, okulundaki doğaüstü bir hayalet hikayesini araştırırken ölü bulunuyor. Ayumi Tachibana ise kontrol ettiğimiz ana karaktere geliyor ve cinayeti çözmemizi istiyor. Evet, ilk oyunun başlarında tanışmış olduğumuz genç kız, bu oyunda da karşımıza çıkıyor. Ardından da zaten hem cinayeti çözüyoruz, hem de iki oyun arasındaki bağ ortaya çıkıyor.

Açıkçası ilk oyun için söylemiş olduğum her olumlu ve her olumsuz şey, bu oyun için de geçerli. Zaten birçok konu üzerinde iki oyun da birbiriyle aynı, sadece anlatılan hikaye değişiyor. Temel oynanış, görsellik filan iki oyunda da tamamen aynı seviyede. Bu oyunun temelinde de ne yazık ki oynanış ile alakalı ciddi problemler var ve çoğu zaman ne yapmanız gerektiğini bilemeyebiliyorsunuz. Bunun sebebi ise oyunun tabii ki 33 sene önce piyasaya sürülmüş olması. Bu durumda yeniden yapım gibi projelerin bütçesine göre oynanışın aynı kalması gayet normal. Eski zamanların limitli donanımlarına karşı yapabileceğimiz bir şey yok.

Famicom Detective Club: The Missing Heir ve Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind, tek başlarına gayet kaliteli video oyunları. Özellikle bu oyunları daha önceden oynadıysanız veya türe karşı deneyim sahibiyseniz, eminim ki iki oyundan da gayet güzel bir eğlence çıkartabilmeniz mümkün olacak. Yalnız; macera, görsel roman ve Point & Click gibi türlere pek alışık değilseniz, bu iki oyundan da çok kısa bir süre içerisinde nefret edebilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi birçok yeniden yapım, markanın daha çok kişiye ulaşabilmesi için bir fırsat olarak kullanılıyor ama bu yeniden yapımlarda öyle bir durum söz konusu değil.

Eğer hikaye ve karakterler üzerinden muhteşem bir iş çıkartan macera oyunu deneyimi yaşamak istiyorsanız, Famicom Detective Club: The Missing Heir ve Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind oyunlarını sizlere önerebilirim. Oynanış ve oynanış tasarımı tarafında ciddi problemler olsa bile 30 küsür yaşında temelleri olan oyunlar için çok da olumsuz yorumlar yapabilmek mümkün olmuyor. Aynı şekilde, seslendirmelerin de sadece Japonca olması can sıkıcı olabilir bazı oyuncular için. Bunların haricinde Famicom Detective Club: The Missing Heir ve Famicom Detective Club: The Girl Who Stands Behind oyunlarında pek bir problem yok.

Famicom Detective Club: The Missing Heir
Famicom Detective Club: The Missing Heir & The Girl Who Stands Behind
Olumlu
Hikaye ve karakterleri ile benzersiz bir macera deneyimi sunuluyor.
Yenilenen grafikler bu oyunun en iyi yönlerinden bir tanesi.
Tamamen sıfırdan seslendirmelerin eklenmiş olması güzel bir adım.
Olumsuz
Oynanış tasarımının 33 senelik bir sınırlandırmayla geldiği çok net hissediliyor.
Oyunu oynarken kaybolmak ve ipin ucunu kaybedip, tekrar yakalayamamak.
Karakter seslendirmelerinin sadece Japonca olarak sunulması pek iyi değil.
7