eFootball Pro Evolution Soccer 2020: En iyi ve en etkili saha dizilişleri hangileridir?

Sahaya oyuncularınızı dizerken dikkat edilmesi gereken hususları ve önerileri kaleme aldık.

Futbol oyunlarında, oyuna hakim olmak kadar sahaya yayılım şekilleri de büyük önem taşır. Tabii ki her oyuncunun kendine özgü bazı diziliş şekilleri vardır. Bizler de oyuncuların işine karışmadan, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyunundaki en iyi ve en etkili saha dizilişleriyle ilgili bazı yorumlarımızı paylaşacağız. Eğer siz de bir eFootball PES 2020 oyuncusuysanız ve farklı oyun modlarında hangi saha dizilişlerinin işe yarayacağını merak ediyorsanız, içerisinde bulunduğumuz bu rehber yazısına göz atabilirsiniz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2020 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, serinin yeni oyunu ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2020

eFootball PES 2020 ile sahaya yayılmak gerekiyor

Günümüz futbolunda artık sahaya dizilişler eskisi gibi sabit kalmıyor ama oyunlarda bir taktiğimizin bulunması gerekiyor. Örnek saha dizilişlerine geçmeden önce, okurlarımıza bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Saha dizilişinizi oynamak istediğiniz futbolu ve oyuncularınızın kalitesini bilerek yapmanızda fayda vardır. MyClub modunda sürekli dizilim değiştirmek için yeni bir menajere ihtiyacınız olacağından bu durumu biraz ileriye atalım.

Diğer oyun modlarında, sahaya yayılırken hem kendi futbolunuzu hem de rahibin durumunu değerlendirmelisiniz. Örneğin, Türkiye Süper Ligi’nden bir takım seçtiniz. Bu takımla başarılı olarak Avrupa kupalarına katılmaya hak kazandınız. Türkiye Süper Ligi’ndeki takımlara karşı oynadığınız saha dizilişini, zorlayıcı bir dünya takımı geldiğinde değiştirebilirsiniz.

Orta sahayı güçlendirmek, savunma oyuncularına ağırlık vermek ya da atak oynamayı seçerek ileride fazla oyuncu bulundurmak seçeneğiniz olacaktır. Bu arada, 11 kişi sahaya çıkıyoruz, yerin ne önemi olacak ki, diye lütfen düşünmeyin. Hücum özelliği verdiğiniz oyuncular, top karşı takımdayken fazla istekli olmazlar. Bir diğer deyişle, top o bölgeyi geçtikten sonra savunma alanına doğru ilerlemezler. Bunu göz ardı etmemenizi öneriyoruz. Çünkü, eksik olarak savunma yapmak, pek çok durumda dezavantaj olabiliyor.  

Atak yaparken bazen tek forvet yetmiyor

Oyunun saha dizilişlerine öneriler vermek gerekirse, günümüzde en çok kullanılan 4-3-3 taktiği, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda da işinize yarayacak bir saha dizilimi olacaktır. Dengeli bir yayılım gösteren bu dizilişteki ileri kenar oyuncularını, maçın durumuna göre geriye kaydırarak 4-5-1 şeklinde bir dizilime çevirebilirsiniz. Bu dizilimde orta sahadaki 3 oyuncudan bir tanesinin defansif orta saha oyuncusu olmasında fayda vardır. Kanat oyuncularınızın süratli olmasının faydasını göreceğinizi de belirtelim.

Eğer, forvet oyuncunuz ortada tek kaldıysa klasik 4-4-2 taktiğine geçiş yapabilirsiniz. Bu taktikle, oldukça zorlayıcı olan ve akıllı hareket eden eFootball PES 2020 oyununun yapay zekasını gol atma yönünde zorlayabilirsiniz. İleride iki forvet oyuncusunun olması, rakip takımları rahatsız edecektir. Tabii bu durumda, merkez orta sahadaki 3 kişilik ekibin 2’ye düşeceğini unutmayın. Bunu yenmek için forvet oyuncularınızla rakibe baskı yapmayı, kontrolü forvetlere vererek topu alan oyuncuların peşinden koşmayı deneyebilirsiniz.

Bir de fazlasıyla defansif ve fazlasıyla ofansif saha dizilişleri bulunur. Bu dizilişlerden defansif olanında 5 kişilik savunma bloku tercih edilir. Tahminen, 5-4-1 ya da günümüzde pek çok takımın denediği 5-3-2 gibi saha dizilimleri tercih edilebilir. Burada savunmaya ağırlık verilirken, hızlı atak oyuncularıyla boş alanların değerlendirilmesi sağlanabilir. Ayrıca, beşli savunmadaki kenar oyuncuları hem atakta hem savunmada yer alırlar. Fazla hücum ağırlıklı oyunlardaysa, ülkemizde 10 numara diye tabir edilen ofansif orta saha oyuncuları çift forvetin arkasına konabilir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x