eFootball 2022 çıktı ve Steam tarihinin en düşük inceleme puanına sahip oyun oldu

eFootball 2022, Steam tarihinin en kötü çıkışını gerçekleştirdi.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021, basit bir güncellemeden ibaretti. Bunun sebebi ise Konami tarafının yeni oyun üzerinde daha fazla zaman harcamak istemesiydi. Durum böyle olunca insanların yeni oyun olan eFootball 2022 yapıtı için beklentileri yükseldi. Şimdi ise oyun resmi çıkışını gerçekleştirdi ve herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Oyun, animasyonlar ve futbolcuların gerçek yüzleri konusu hakkında o kadar çok eleştirildi ki Steam üzerindeki en düşük inceleme puanına sahip olan video oyunu olmayı başardı. Bu satırları yazdığımız sırada oyunun ortalama inceleme puanı %8 ve bu, Steam için yeni bir rekor.

eFootball

eFootball 2022 oyununun eleştirildiği noktalar arasında öncelikle futbolcuların yüzü yer alıyor. Konami, Messi gibi önemli isimlerin yüz ve vücut taramalarını yaptığı halde FIFA 22, hiçbir tarama olmadan çok daha yüksek kaliteli sonuçlar veriyor. Oyunda aynı zamanda sürekli olarak hatalar yaşanıyor, animasyonlar bozuluyor ve çok daha fazlası yaşanıyor. Konami, aslında bu oyun ile Fox Engine yerine Unreal Engine tarafına geçiş yapacaktı ama bazı mod geliştiricileri, bunun da net olarak yapılmadığını belirtiyor. Onların söylediğine göre oyunun sadece görselliği Unreal Engine tarafından veriliyor; animasyonlar ve diğer her şey hala Fox Engine isimli oyun motorunu kullanıyor.

eFootball 2022, oldukça kalitesiz bir oynanış sunuyor olsa da kendisinin tek problemi o değil. Oyunun içerisinde aynı zamanda neredeyse hiçbir içerik bulunmuyor ve basit oynanış sistemlerinin de daha sonra oyuna eklenmesi planlanıyor. Konami tarafı tahmin ediyoruz ki oyunların ertelenebileceğini bilmiyor ve tam oyun adı altında oyunculara erken erişimden bile daha beter bir versiyon sunuyor. Ayrıca bu oyunun mobil platformlar göz önünde bulundurularak geliştirildiğini de hatırlatmak isteriz. Kalitesizliğin kaynaklarından biri de bu olabilir. Peki, bu yapıt hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyor olacağız.