EA, FIFA serisinin adını değiştirmeyi düşünüyor

EA, otantik bir futbol oyunu deneyimi sunmak istiyor.

Video oyunu dünyasının en büyük markalarından bir tanesi FIFA. Bunun en büyük sebepleri de hem futbol oyunlarının birçok ülkede popüler olması, hem de FIFA markasının gerçek dünyadaki organizasyonlarla da bağlantılı olması. Şimdi ise EA, bu marka ile bağlantılarını koparmayı ve bu yüzden de futbol oyunu serilerinin ismini değiştirmeyi düşündüklerini belirtiyor. Yani, gelecekte EA Sports tarafından geliştirilecek olan bu markaya ait bir video oyunu, çok daha farklı bir isimle çıkabilir. Konami tarafının Pro Evolution Soccer markasını önce eFootball Pro Evolution Soccer, sonra da sadece eFootball yaptığı gibi bir adım atılabilir.

FIFA 22

EA, bahsetmiş olduğumuz bu bilgiyi, FIFA 22 oyununun çıkış başarısı hakkında konuşurken verdi ve açık bir şekilde bir değişiklik düşündüklerini belirtti. Şirket ayrıca, bahsi geçen markanın gerçek dünyadaki organizasyonu ile isim hakları üzerinde iletişimde olduklarını da belirtti. Bu durumun, oyunların içindeki takım ismi lisansı gibi olaylardan bağımsız olduğunu belirtmek isteriz. EA, kendi video oyunlarının otantik bir deneyim sunmayı hedeflediğini ve bu yüzden isim değişikliğine gidilebileceğini de belirtiyor. Açıkçası, eFootball ardından EAFootball gibi bir isim görürsek, hiç şaşırmayacağız.

EA tarafından yapılan açıklamaların devamına göre FIFA 22, 9.1 milyon kişi tarafından oynandı. Bu sırada, 7.6 milyon adet de takım oluşturuldu. Oyuncular, 1 Ekim 2021 tarihinden beri 460 milyon kere maça çıktı. Tüm bu büyük rakamlara rağmen geçen senenin oyununun kutulu satışları, bu senenin oyununun kutulu satışlarına göre %35 daha yüksekti. Bunun sebebini şu anda bilemiyoruz; resmi satış rakamları net olarak açıklanmadığı için insanlar bu oyunu hiç mi satın almadı, yoksa kutulu versiyon yerine dijital versiyonlar mı satın alındı, şu anda bunu bilmemiz ne yazık ki mümkün değil efendim.