Dragon Age serisinin yeni oyunu, sadece yeni nesil konsollar için gelebilir

Bu duruma artık şaşırmamak gerekiyor.

BioWare, en sevilen markalarını önümüzdeki seneler boyunca geri getirecek. Mesela, Mass Effect ve Dragon Age serilerinin devamlarını göreceğiz. BioWare ve EA, henüz bu oyunlar hakkında çok detaylı konuşmuyor ama ortaya çıkan yeni bir rapora göre Dragon Age serisinin yeni oyunu, eski nesil konsolları tamamen göz ardı edebilir. Bahsi geçen oyunun baş karakter tasarımcısının LinkedIn üzerindeki profilinde yayımladığı bilgilere göre oyun, sadece PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için geliştiriliyor. Yani, PlayStation 4 ve Xbox One konsolları geride bırakılıyor. Nintendo Switch tarafından bahsetmeye bile gerek yok zaten.

Dragon Age

Eski nesil konsollar, günümüzün modern oyunlarında oldukça zorlanıyordu. PlayStation 4 ve Xbox One konsollarında 60 FPS çalışan AAA seviyesinde video oyunu görmek bile mümkün değildi. Donanımın oldukça eski olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, BioWare tarafı da muhtemelen önümüzdeki 2-3 sene içerisinde piyasaya sürecekleri bir video oyununu, yeni nesil konsollara ve bilgisayarlara özel bir şekilde geliştirmek isteyecektir. Şu anda bile donanımların durumu kötüyken, seneler sonra neler olacağını tahmin etmek oldukça zor ama işlerin iyiye gitmeyeceğini de rahatlıkla düşünebiliriz tabii ki.

Bu demek değil ki EA, PlayStation 4 ve Xbox One tarafındaki oyuncuları tamamen geride bırakacak. Sadece haftalar sonra piyasaya sürülecek olan Battlefield 2042 oyununun eski nesil konsollara geleceğini biliyoruz. FIFA tarafında da önümüzdeki birkaç sene boyunca muhtemelen durum değişmeyecektir. Yalnız, eğer BioWare tarafında Dragon Age, yeni nesil konsollar için geliştiriliyorsa, benzer bir karar Mass Effect için de verilebilir ve Mass Effect serisinin yeni video oyunu da eski nesil konsolları es geçebilir. Peki, bu konu hakkında sizler ne düşünüyoruz? Yorumlarınızı mutlaka bekliyor olacağız.