Sıra tabanlı bir strateji ve rol yapma oyunu serisi olan Disgaea her zaman kendi davulunun ritmine göre yürüdü. Disgaea 7: Vows of the Virtueless ile bu gelenek, iyisiyle ve kötüsüyle devam ediyor. Buradaki deneyimin seriye yeni katılan oyuncular tarafından sevileceğini düşünebilmek zor olsa bile seriye uzun süre sadık kalan oyuncular muhtemelen çok iyi vakit geçirecektir. Bu seferki hikaye, paraya olan takıntısı ve Bushido kurallarını küçümsemesi onu klasik savaşçının antitezi haline getiren Fuji isimli karakteri konu alıyor.

Netherworld’ün durgun sularında, Hinamoto kümesi olarak bilinen bölgede, feodal Japonya’yı andıran bir iblis topluluğu eski yöntemlere hayata tutunmaya çalışıyor. Fuji, filmlerden ve animelerden tanıdığı Hinamoto kültürüne takıntılı olan Pirilika adında bir otaku kızıyla karşılaşır ve gerçekliğin, hayal gücüyle tam olarak örtüşmediğini görünce oldukça hayal kırıklığına uğrar. Kendisi naif ama genel olarak iyi bir insan. Aynı zamanda da popüler bir giyim markasının CEO’su ve dolayısıyla son derece zengin. Hinomoto’nun eski ihtişamına geri döndüğünü görmek için ödeyemeyeceği hiçbir bedel yok.

Elinde büyük bir maaş günü vaadiyle Fuji, muazzam dövüş yeteneklerini bu amaç için kullanır ve ikili, destansı boyutlara sahip boyutlar arası bir savaş ile başlar. Disgaea serisine uygun bir tarzda, hızla renkli bir karakter kadrosuna sahip oluyoruz, alışılmadık arkadaşlar ediniyoruz ve yol boyunca tuhaf düşmanlarla karşılaşıyoruz. Fuji’nin rahatsız edici derecede yıkıcı kızı Ao’dan, absürt derecede kendine takıntılı yozlaşmış Shogun Yeyasu’ya, tetikten keyif alan Ceefore’ye kadar Disgaea 7: Vows of the Virtueless oyununun kadrosu beklediğiniz kadar çeşitli.

Sibernetik canlı bir silah olan Suisen’i ve kılıçlardan sıkılmış bir kılıç ustası olan Higan’ı bu kadroya ekleyin; her birinin karakterizasyonuyla kat edeceğiniz mesafe muhtemelen farklılık gösterse de tanışacağınız inanılmaz fazla isim var. Eğlenceli ve standart hikaye akışı boyunca size rehberlik edecek bir araç görevi görüyor, adı geçen ana karakterlerle tanışmanıza ve onları işe almanıza olanak tanıyor. Hikayenin, Disgaea 6: Defiance of Destiny yapıtına göre biraz daha kolay aktığını ve baştan sona daha ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.

Disgaea 7: Vows of the Virtueless

Disgaea 7: Vows of the Virtueless, kendi serisinin en iyi savaş anlarından birini sunuyor

Disgaea olarak zamanınızın büyük çoğunluğu, olabildiğince iyi olan mükemmel sıra tabanlı taktiksel savaşlarla geçecek. Bu noktada, esasen aynı savaş sistemini 20 yılı aşkın bir süredir geliştirdikten sonra, köklü bir revizyon dışında yenilik açısından yapılabilecek pek bir şey yok. Yine de, işleri renklendiren birkaç yeni ekleme var; bazıları diğerlerinden daha başarılı. Toplamda 45 olmak üzere seriye 4 yeni sınıf eklendi ama hikaye boyunca mürettebatınızı çeşitlendirmek kesinlikle gerekli değil; zorluğun gerçekten artmaya başladığı yer oyun sonu içeriklerde.

Bununla birlikte, orta büyüklükteki bir mürettebatı bile donanım ve geliştirmeler açısından güncel tutmak, süreç oldukça fazla düzeltme gerektirdiğinden, bir menü vergisi olmaya devam ediyor. Yine de, otomatik savaşın işleyişindeki değişiklikler, oyuncudan geçen oyuna göre daha fazla girdinin gerekli olduğu anlamına geliyor. Akşam yemeğindeyken filan partinizin sonsuz bir şekilde “grind” yapmasını sağlayabilirsiniz ama bunu yapmak için ara sıra manuel olarak savaşlar yapmanız gerek.

Altıncı oyunda tanıtılan tanıtılan Demonic Intelligence sistemi de Disgaea 7: Vows of the Virtueless içerisinde ve büyük ölçüde genişletildi ve parametrelerin ve önceliklerin ayarlanmasında neredeyse Final Fantasy XII düzeyinde ayrıntı düzeyine izin veriyor veya önceden belirlenmiş arketipler arasından seçim yapabilirsiniz. Belki de bu yinelemeye en büyük katkı, karakterlerin geçici olarak devasa boyutlara büyümesine neden olan Jumbification mekaniğinin tanıtılmasıdır. Bu biçimde, düzenli saldırılar düşman gruplarını yok edebilir ve savaşın gidişatını değiştirebilir.

Düşmanlar da Jumbify yapabilir ve aynı anda en fazla dört Jumbified karakter desteklenir. Bu, hiçbir zaman kötü bir şey olmayan ancak bazen planlanması zor olabilen ilave bir karmaşıklık ve kaos düzeyi ekler. Bazı hikaye karakterleri, cehennem moduna girmelerine olanak tanıyan ve bu gizemli aletleri yıkıcı etkilerle kullanmalarına olanak tanıyan şeytani silahlara erişebilir. Cehennem modu esas olarak karakterin Limit Break mekaniği olarak işlev görür, onların yükseltilmiş bir duruma girmelerine olanak tanır ve nadir ve görsel olarak dramatik özel saldırılara erişmelerini sağlar.

Disgaea 7: Vows of the Virtueless

Bu video oyunun dünyasında savaşmaktan başka yapılabilecek çok fazla şey var

Savaş dışında tempo değişikliği arayanlar Netherworld Sightseeing özelliğinin keyfini çıkarabilir. Sonuçta, Hinamoto bir turistik yer ve dünyayı detaylandıran özel konuşmaların yanı sıra mini oyunları ve hatta geleneksel Quest Shop içeriisnde bulunmayan gizli görevleri bile keşfedebilirsiniz. Aşamaları tamamladıktan sonra, yerel halkın parçaları nasıl topladığını ve hayatlarına nasıl devam ettiğini görmek için geri dönebilirsiniz. Özel mağazalar, Rosen Queen Company’nin stoklamadığı Netherworld’e özgü ürünleri bile satabilir.

Çevrimiçi yapay zeka savaşları, Disgaea 7: Vows of the Virtueless içerisinde sıralamalı savaşlar özelliği biçiminde ilk kez sahneye çıkıyor ama bu, eşleşme bulma konusunda pek şansımız olan bir şey değildi. Oyuncuların, her birinin özel Demonic Intelligence ayarları tarafından kontrol edilen aksiyonla, kendi karakter takımlarını birbirlerine karşı konuşlandırmalarına olanak tanınıyor. Kazananın oyun içi ödüller kazanmasının yanı sıra ebedi övünme hakları da kazanacağı, güçlerini sınamanın başka bir yolunu isteyenler için harika bir fikir.

Disgaea serisi tutarlı olmasa bile göz ardı edilecek bir seri değil ve Disgaea 7: Vows of the Virtueless ile hayranlar bu tuhaf derecede sevimli dünyaya düzinelerce saat harcamak için başka bir nedene sahip olacak. Sunulan deneyim bir sonraki her sürümde giderek yoğunlaşıyor ve bu yüzden yedinci oyun tam olarak yeni gelenler için uygun değil ama bu oyunu oynayan oyuncuların zaten büyük bir kısmı halihazırda kıdemli olan oyuncular..

Disgaea 7: Vows of the Virtueless, kendi serisinin amansız ilerlemesine devam ederek yeni mekanikler ve daha fazla karmaşıklık ekliyor. Biraz unutulabilir olsa da sorunsuz ilerleyen bir hikaye içeriyor ve önceki deneyimlerden daha fazla aksiyon gerektiren akıllıca karşılaşmalarla dolu. Bu bazı oyuncular için iyi, bazıları için ise kötü olacaktır diye düşünüyorum. Bu seriye yeni oyuncu katmaz ama zaten işin içinde olanlar için olabileceği kadar iyi bir yapıt.

Disgaea 7: Vows of the Virtueless
Olumlu
Taktiksel rol yapma oyunu mekanikleri tek kelimeyle şahane.
Tanıtılan yeni mekanikler de seriyi güncel tutmaya yetiyor.
Kaliteli ve eğlenceli olabilecek sayısız içerik mevcut.
Yeni karakterler oldukça ilgi çekici; geri dönenler de hala kaliteli.
Olumsuz
Menülerde dolaşmak tam bir kabus.
Hikayenin temposu zaman zaman çok düşüyor.
Yeni oyuncuların elinden tutacak pek bir şey yok.
8

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster