Death Stranding oyunundaki Öteleşim ve Kırım Özü nedir?

Death Stranding, yeterince karışık bir video oyunu ve Öteleşim ile Kırım Özü gibi kelimelerle işler daha da çok karışabiliyor.

Death Stranding, anlaması kesinlikle kolay olan bir video oyunu değil. Özellikle de oyunun evreninde yer alan terimler, karşımıza sunulan ürün Türkçe olsa bile kafa karışıklığı yaratabiliyor. Bu terimlerden bir tanesi de Öteleşim. Son zamanlarda bu kelimenin ne olduğunu, oyunun içerisinde ne anlama geldiğini merak eden insanların olduğunu gördük ve kelimenin anlamını açıklayan bir içerik sunmak istedik.

Death Stranding

Death Stranding oyunundaki birçok karakterde Öteleşim var

Öteleşim, İngilizce adı ile Dooms, aslında bir sendromdur. Bir kişilik ve fiziksel kondisyon sendromu olan Öteleşim, Kiral Alerji yaşanmasına sebep olur. Bu alerji sonucunda da genelde göz yaşları görünür. En önemlisi ise Öteleşim özelliğine sahip olan insanlar, bir şekilde Kıyı ile bağ bulundurur. Bu video oyunundaki ana karakterimiz olan Sam, ikinci seviyede Öteleşim geçiriyor; Higgs ise yedinci seviyede.

Sam, ikinci seviyede Öteleşim sahibi olduğu için Kıyı Varlıkları’nı hissedebiliyor ve çok konsantre olduğu zaman onları görebiliyor. Oyunun evrenindeki karakterlerden olan Fragile ise daha yüksek seviyede ve o varlıkları net olarak görebiliyor. Oyundaki ana karakterlerden bir başkası olan Higgs ise yedinci seviyede Öteleşim sahibi olan bir karakter ve bu yüzden o varlıkları kontrol edebiliyor ve fazlasını yapabiliyor.

Öteleşim, sadece varlıkları hissetmek gibi önemli bir avantaja sahip değil. Mesela, Öteleşim geçirmiş her karakterde dezavantajlar da bulunuyor. Mesela, Sam bu özelliğinden ötürü dokunulmaktan korkuyor. Fragile ise Öteleşim sayesinde ışınlanabilse bile bu özelliği, onu sık kullanımda öldürebiliyor. Higgs ise herhangi bir dezavantaja sahip gibi görünmüyordu oyun boyunca.

Death Stranding oyununun evrenine göre Sam, yani bizim kontrol etmiş olduğumuz karakter, ilk defa Öteleşim göstermiş bir kişi. Fragile ve Higgs gibi diğer Öteleşim geçirmiş olan karakterlerin, ilk olarak bu özellikleri ne zaman fark ettiği ise oyunun evreninde ne yazık ki yer almıyor. Ayrıca, Öteleşim özelliğinin burçlarla alakalı olduğu da tartışılıyor; bazı burçlar, daha yüksek seviyede Öteleşim sunuyor.

Öteleşim, tabii ki yoktan var olan bir şey değil. Oyunun evrenindeki açıklamalara göre Öteleşim ile Kırım Özü arasında bir bağ bulunuyor. Kırım Özü, dünyanın sonunu getirecek olan olayların habercisine deniyor. Bu oyunda da bir Kırım Özü bulunuyor ama bunun kim olduğunu size söylersek, oyunun keyfini kaçırmış oluyoruz. Yine de Sam, Fragile ve Higgs gibi karakterler ile Kırım Özü arasında bağ bulunuyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x