Cook, Serve, Delicious! 3?!

Cook, Serve, Delicious! 3?! ön incelemesi

Erken erişim sürecinde olan Cook, Serve, Delicious! 3?!, lezzetli bir deneyim yaşatıyor.

Son güncelleme:

Cook, Serve, Delicious! serisi hayatımıza 2012 senesinde girdi ve oyuncular tarafından sevildi. 2017 senesinde ise oyuncular tarafından katlarca daha fazla sevilen Cook, Serve, Delicious! 2!! oyunu piyasaya sürülmüştü. Sadece birkaç gün önce ise bu serinin üçüncü oyunu olan Cook, Serve, Delicious! 3?!, bir erken erişim yapıtı olarak piyasaya sürüldü. Bizler de bu oyunun koduna ulaşmayı başarabildik ve sizler için bir ön inceleme yazıyoruz. Oyun, erken erişimden çıktıktan sonra inceleme yazımız da gelecek.

Cook, Serve, Delicious! 3?!

Cook, Serve, Delicious! 3?! ile zorlu bir yola çıkıyoruz

Cook, Serve, Delicious! 3?! oyununda önemli bir amacımız var. Biz, Whisk ve Cleaver isimli robot arkadaşlarımız ile yine Amerika Birleşik Devletler sınırları içerisindeyiz ve yola çıkıyoruz. Oyunun hikayesine göre amacımız da Iron Cook Foodtruck Championships etkinliklerine katılıp, şampiyon olmak. 2042 senesinde geçen ve savaşın böldüğü bir Amerika Birleşik Devletleri bölgesini ele alan bu video oyununda, serinin eski oyunlarına göre çok daha yoğun bir hikayenin bulunduğunu söyleyebilirim.

Bu video oyununda yine birbirinden güzel görünen yiyecekleri, olabildiğince hızlı bir şekilde, kaos ortamında hazırlamamız gerekiyor. Bu sayede oyunun hem hikayesinde ilerleyebiliyoruz, hem de şampiyon olmaya bir adım daha yaklaşabiliyoruz. Oyunun içerisinde yüzlerce farklı yiyecek bulunuyor ama bunların tamamı yeni değil. Bazı yiyecek, serinin eski oyunlarından daha da iyileştirilmiş bir şekilde geliyor. Yine de hatırı sayılacak seviyede yeni yiyecekler de bulunuyor.

Cook, Serve, Delicious! 3?! oyununda hikaye daha önemli, yüzlerce farklı yiyecek bulunuyor, bunun üzerine yine hikayeyi ilerletebileceğimiz yüzlerce de farklı bölüm bulunuyor. Eğer seriye alışık bir oyuncu iseniz bu bölümlerin çoğu ise kolay gelecektir ama yine de oyunun içerisinde çok şaşırtıcı seviyede zorlayıcı bölümler bulunuyor ki en azından benim oyun keyfim ve oyunun kendisinin akıcı olması, bu anlarda tamamen ölüyor. Sonuçta, hızlı oynanan bir aksiyon oyunu bu ve öyle olmalı.

Eğer zorlanmak sizi rahatsız ediyorsa, artık aktif edebileceğiniz yeni bir özellik de bulunuyor. Cook, Serve, Delicious! 3?! oyununda aksiyon, kendisini sahnenin ortasında bulurken, eğer bölümleri çok fazla aksiyonlu ve çok zorlu bulursanız, Chill Mode isimli bir özelliği aktif edebiliyorsunuz. Bu özelliğin aktif olması ile birlikte oyun çok daha kolay bir oynanışa sahip oluyor. Yalnız, bu oynanış da çok kolay oluyor ve bana zevk vermiyor. Yani, tam ortada yer alan bir modun olmasını isterdim oyunda.

Cook, Serve, Delicious! 3?!

Şefler yalnız çalışır mı?

Cook, Serve, Delicious! 3?! oyununun hikaye modunu eğer dilerseniz tekli oyunculu veya eşli oyunculu olarak oynayabiliyorsunuz. Tabii bu konuda önemli bir karar veriyormuş gibi hissetmenize gerek yok; isterseniz oyuna eşli oyunculu olarak, isterseniz de tekli oyunculu olarak başlayın… Hikaye modu devam ederken istediğiniz anda oyun modunu değiştirebiliyorsunuz. Bu da oyuna en azından tekli oyunculu ve çoklu oyunculu oyun deneyimleri üzerinden büyük bir özgürlük katıyor ki bu güzel bir şey bizce.

İsterseniz bu oyunu tek başınıza oynayın, isterseniz de arkadaşınız ile oynayın; hikaye modunda ilerledikçe yemek yaptığınız aracınızı zamanla güçlendirebiliyorsunuz. Bu güçlendirmeler zaman zaman sizin işlerinizi kolaylaştıracak şeyler oluyor, zaman zaman bu güçlendirmeler size avantajlar sağlıyor, zaman zaman da yeni yemekler için olanaklar aktif oluyor. Zaten oyunun hikaye modunda ilerlediğiniz sürece sürekli olarak yeni yemekleri de açıyorsunuz ve bir sonraki durakta da onları yapmak gerekiyor.

Oyunda, her gün işinizi yapmanız gerekiyor ve her günün başlangıcında, aracınız ile nereye gideceğinizi seçiyorsunuz. Bundan sonra yemek için katalog ayarlamaları yapıyorsunuz. Bu sırada da yeni yemeklerin tarifini öğrenebiliyorsunuz ve satın alabiliyorsunuz. Bunu yapabilmeniz için altın harcamanız gerekiyor; altın da zaten oynanış ile kazanıyor. Ayrıca yiyeceklerin seviyesi bulunuyor. Seviye ne kadar yüksek olursa, tarif o kadar kompleks bir hal alıyor.

Oyunda bir de benim genel anlamda nefret ettiğim madalya sistemi bulunuyor. Oyunda her gün için bir madalya alıyorsunuz ve alabileceğiniz en yüksek madalya, altın olarak görünüyor. Bu madalya sistemi, oyuna aslında tekrar oynanabilirlik kazandırıyor ama bu şekilde eklenen tekrar oynanabilirliklerden ben hoşlanmıyorum. Ayrıca oyunda bir de Your Universal Mastery sistemi bulunuyor. Bu aslında sizin seviyeniz ve seviyeniz yükseldikçe, yeni sistemlere ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Cook, Serve, Delicious! 3?!

Cook, Serve, Delicious! 3?! ile nasıl bir şef olduğunuzu gösterin

Cook, Serve, Delicious! 3?!, inanılmaz güzel ve tatlı görünen bir video oyunu. Ben açıkçası video oyunlarındaki bu ekstra gerçekçi ve tatlı görünen yiyecek tasarımlarına bakıyorum. Bu tip tasarımları genelde Japonya sınırları içerisinden gelen oyunlarda görüyoruz; mesela Final Fantasy XV oyunundaki yiyecekler bence inanılmaz görünüyordu. Rahatlıkla söyleyebilirim ki aynı kaliteye ve detay seviyesine bu oyundaki yiyecekler de sahip. Yalnız, oyun bir önceki yapıtına çok benziyor.

Geliştirici ekibin söylediğine göre Cook, Serve, Delicious! 3?!, bir önceki oyunun yapısını kullanıyor. Yani, aslında ikinci oyunun makyajlanmış bir hali var karşımızda ama içerikler sayesinde bunu hiç hissetmiyorsunuz. Oyun, şu anki hali ile zengin bir oynanış sunuyor ve erken erişim süreci boyunca oyuna yeni içerikler geleceği de biliniyor. Yeni yemekler, yeni alanlar, yeni bölümler, yeni ara sahneler ve çok daha fazlasının 4-5 ay gibi bir süre içerisinde bu oyuna ekleneceği açıklandı.

Geliştirici ekip, Cook, Serve, Delicious! 3?! oyununun erken erişim sürecinin 4-5 ay sonra biteceğini belirtiyor. Bana soracak olursanız oyun, bu hali ile başarılı ve fiyatı da uygun. Tabii ki içerik eksikliği kısmen hissediliyor ama tam çıkışa kadar yeni içeriklerin düzenli olarak geleceğini düşünürsek, çok büyük bir problem de olmayabilir bu. Yine de tam bir oyun görmek istiyorsanız tam çıkışı beklemenizi öneririm. Zaten çok bir şey de kalmadı; 2020 senesinin ikinci çeyreğinde tam sürüme geçecek bu oyun.

Demek istediğim şudur ki Cook, Serve, Delicious! 3?!, başarılı bir video oyunu ama henüz geliştirilme süreci bitmedi. Oyunun erken erişim olarak piyasaya sürülmesi gayet anlaşılır bir durum; geliştirici ekip, oyunculardan geri bildirim bekliyor. Eğer sizler de bu oyunun geliştirilme macerasına şimdiden dahil olmak istiyorsanız ve çok lezzetli bir deneyim yaşamak istiyorsanız, erken erişim sürecindeki yerinizi almanızı öneriyorum. Karşımızda kesinlikle başarılı bir Cook, Serve, Delicious! serisi oyunu bulunuyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x