Minicik, küçücük bir mobil oyunun ne kadar büyüyebileceğini merak ediyorsanız, içeriğimize buyurunuz. Piyasaya sürüldüğü Temmuz 2010 tarihinden itibaren büyük bir ilgi gören ve dünya çapında tutkulu hayranlar edinen Clash of Clans oyununa dair iOS işletim sistemine dair toplam gelir verileri açıklandı. Gördüğümüzde, matematik bilgilerini sorgulayacağımız rakamlar sayesinde bu mobil oyun, iOS platformunda en çok gelir elde eden oyunu haline geldi. Çok güçlü rakiplere rağmen gösterdiği başarıyla App Store rekorlarını alt üst eden oyunun gelir rakamlarını açıklarken bir uyarıda da bulunalım. Eğer günlük veya haftalık gibi ne kadar kazanıldığını hesaplamaya meyilliyseniz, okumadan önce hesap makinelerinizi yanınıza almanızı öneriyoruz.

Clash of Clans, iOS işletim sistemi toplam gelirleri dudak uçuklatıyor

Clash of Clans, oyunculardan gelen gelirlerle zirveyi işgal ediyor

Çok uzun süre boyunca iOS işletim sisteminin resmi uygulama satış platformu App Store’da çok satanlar listelerinin üst sıralarını işgal eden mobil strateji oyunu, toplamda 4 Milyar Dolar’ın üzerinde bir gelir elde etti. Dünya üzerinde ücretsiz olarak indirilebilen oyunun elde ettiği bu rakamların, tamamen oyuncuların cebinden çıktığını söylemeye gerek yoktur herhalde. App Annie tarafından elde edilen ve MobileGamer.biz ekibince yayımlanan verilerde, oyun içi satın almalar vasıtasıyla 4 Milyar Dolar’ın üzerinde bir gelirin, yalnızca iOS işletim sistemli mobil cihazlarda gerçekleştiğini hatırlatalım. Yani açıklanan rakamların Android işlerim sistemi kullanan akıllı mobil cihazları kapsamadığını sözlerimize ekleyelim.

Bazı okurlarımız, ellerine hesap makinelerini alarak milyon ve milyar rakamları arasında mekik dokurken, biz bazı ek bilgiler vermeyi sürdürelim. Normalde Finlandiya merkezli olan oyunun geliştirici ekibi Supercell; bilindiği üzere, bir süre önce, Çinli Tencent şirketinin bünyesine katılmıştı. Mobil oyun piyasasında, adeta fırtına gibi esen Tencent şirketinin pek çok oyunundan daha yüksek bir gelirin, Clash of Clans ile geldiğini belirtmeden geçmeyelim. Bazı okurlarımız, nedir bu Tencent bünyesindeki oyunlar diye sorabilir. Kısaca bu oyunların da yabana atılmayacağı bilgisini, birkaç örnekle verelim.

Mesele PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile gibi dev bir marka ve Honour of Kings gibi önemli yapımlar da Tencent bünyesinde bulunuyor ama Supercell tarafından elde edilen gelirlere yaklaşılamıyor. Ayrıca, mobil oyun rekabetinde Candy Crush Saga, Monster Strike, Puzzles & Dragons, gibi rakiplerin de; Clash of Clans tarafından, gelir bazında geride bırakıldığını söyleyelim. Bu saydığımız oyunlardan Candy Crush Saga; tüm zamanlarda, 280 Milyon adet tekli indirmeyle lider konumunda ama Clash of Clans gelirlerini geçebilme başarısını gösteremiyor.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster