Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

CD Projekt RED şirketinin yönetimi Cyberpunk 2077 oyununun çıkışı için 5 milyon dolar ödeme alacak

Cyberpunk 2077 oyununun başarısız bir şekilde piyasaya sürülmesinde önemli bir rol sahibi olan yönetim, bu çıkış için ödüllendiriliyor.

2020 senesinin sonlarında piyasaya sürülen Cyberpunk 2077 oyununu herhalde bilmeyen yoktur. Oldukça başarısız bir şekilde piyasaya sürülen ve 2021 senesinin ilk çeyreğinde de başını dertten kurtaramayan bu oyun ve tabii ki oyunun geliştirici ekibi olan CD Projekt RED, şimdi oldukça ilginç bir haber ile karşımıza çıktı. Bloomberg tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre bu oyunu ertelemeyi reddedip, başarısız çıkışa büyük bir katkı sağlayan CD Projekt RED şirketinin yönetimi, ortalama 5 milyon dolar gibi bir ek ödeme aldı bahsi geçen yapıtın çıkışı sayesinde. Bu sırada, oyunun geliştirici ekibinde de ortalama ek ödeme 10 bin dolar civarındaydı.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, neredeyse 900 geliştiriciyle, 5 yöneticiyi eşit gördü

Video oyunlarının çıkışından sonra yönetiminin ve oyun geliştiricilerinin ek ödeme alması gayet normal bir durum. Bu ödemeler, genelde oyunun başarısına göre değişiyor ve bu noktada da CD Projekt RED ile çalışan geliştiriciler, kendilerine daha fazla ödeme beklerken, yönetim kurulunun da daha az ödeme almasını bekliyordu. Bu noktada, rapora göre şirket, neredeyse 900 kişilik geliştirici ekibe 28 milyon dolar civarında bir havuz hazırladı. Yalnız, bir 28 milyon dolarlık havuz da sadece 5 kişiden oluşan yönetim kurulu için düzenlendi. Rapora göre geliştiriciler, 5 bin dolar ile 20 bin dolar arası ödeme alırken, yönetim kurulu 4 milyon dolar ile 6 milyon dolar arası bir ödeme aldı.

Bloomberg tarafının yayımladığı rapor tam olarak olumsuz değildi. Mesela, yine kesin olmayan bir bilgiye göre CD Projekt RED, şirketin genelinden gelen şikayetleri dinledi ve ortalamanın altında maaş alan, özellikle de kalite kontrol gibi departmanların maaşlarına zam yaptı.