CarX Drift Racing Online

CarX Drift Racing Online incelemesi

Drift kültürünü en iyi şekilde sunan oyunlardan bir tanesi mi?

Geliştirici
CarX Technologies
Dağıtımcı
CarX Technologies
Platform
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
17 Kasım 2017 ve 12 Aralık 2019
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
30 USD - 170 TL
Tür
Yarış
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

CarX Drift Racing Online oyunundan uzun bir zamandır haberim vardı. Hatta daha önce bu oyunu Steam üzerinden de satın alıp, oynamıştım ama o zamanlarda deneyimim pek de kaliteli geçmemişti. Bunun sebebi, kesinlikle oyunun kendisi değildi; benim donanımımda problem vardı. Aslında, CarX Drift Racing Online oyununun konsollarda da yer aldığını biliyordum ama özellikle de PlayStation 4 tarafında bu oyunun pek güzel bir görselliğe ve performansa sahip olabileceğini düşünmemiştim. Şimdi ise koskoca bir nesli arkamızda bıraktık, üzerine bir de beni heyecanlandıran bazı video oyunları duyuruldu. Peki, tüm bunların konumuz ile ne alakası var?

Eğer internet sitemi uzun zamandır takip ediyorsanız, Forza serisine taptığımı biliyorsunuzdur. Yani, bu seriden herhangi bir oyunu oynadıktan sonra, diğer tüm yarış oyunları bana adeta çöp gibi görünür hale gelmişti. Şimdi ise herhangi bir Xbox konsolu sahibi değilim, bunun üzerine bir de Forza Horizon 5 oyunu duyurulunca tahmin edersiniz ki benim yarış oyunlarına olan sevgim tekrardan kabardı. Forza serisine dönemeyeceğim için oynayacak yeni bir oyun arayışına girdim ve bu noktada da biraz kendi adıma çılgın bir adım atıp, CarX Drift Racing Online oyununa şans vermek istedim. Peki, böyle bir adım attığıma pişman oldum mu?

CarX Drift Racing Online, adından da anlayabileceğiniz üzere Drift temelli bir yarış oyunu. Bu oyunda birbirinden farklı arabalar bulunuyor ve sizler de onlardan istediğinizi satın alıyorsunuz, görsel ve performans anlamında modifiye ediyorsunuz ve ardından da kendinizi pistlere atıyorsunuz. Oyunun içerisinde Drift, Tandem Drift, Time Attack ve Training isimli içerikler yer alıyor. Drift içerisinde 34 adet pist bulunuyor yalnız bu rakamı ortadan ikiye bölebilirsiniz. Pistlerin yarısı, aslında diğer yarının ters halleri olarak sunuluyor. Bu arada, bu kesinlikle bir problem değil; aynı pistleri tersten deneyimlemek de yeni bir oyun deneyimi sunabiliyor.

Drift içerisindeki pistlerin tamamında elde edebileceğiniz bronz, gümüş ve altın kupalar var. Mesela, bir pistte Drift yaparak 12 bin puan elde ederseniz, altın kupa kazanıyorsunuz ve bu da aslında pistte ustalaştığınızı gösteriyor. Tabii oyunun mantığını kavrayanlar için altın kupa almak hiç de zor değil. Ayrıca, bu kupa sistemi her araba ve o arabanın her modifiye seviyesi için değişiyor. Bu seviyelerden daha sonra bahsedeceğim ama özetle, kupa bilgileri her araba için ayrı ayrı tutuluyor ve aynı arabayı iki farklı şekilde modifiye ederek de aslında altın kupayı tekrardan kaldırabilmeniz mümkün oluyor. Sonuçta, klasman değişiyor. Kupaların sıfırlanması da normal.

CarX Drift Racing Online

CarX Drift Racing Online oyununda çılgınlar gibi Drift atıyoruz

CarX Drift Racing Online, Drift kültürünü en iyi şekilde yansıtmaya çalışan oyunlardan bir tanesi ve bunu da aslında oyunun pistlerinde görebiliyorsunuz. Yalnız, pist dediğime bakmayın; her yarış alanı profesyonel pistlerde geçmiyor; bazen Japonya’nın o ince yollarına yolculuk ediyoruz, bazen Los Angeles içerisindeki bir sokakta Drift atıyoruz, bazen de ikonik yarış pistlerini ziyaret ediyoruz. Yalnız, oyunda herhangi bir şekilde lisans olmadığı için hiçbir şey resmi adına sahip değil ve görüntü olarak da bazen orijinalinden farklı olabiliyor. Yine de bu hiçbir şekilde beni rahatsız etmedi. Açıkçası, oyundaki pistlerin tamamına da bayıldım.

Drift isimli içerikte bunlar varken, Tandem Drift de benzer bir deneyim sunuyor. Yalnız bu içerikte belli kurallara göre oyunu oynamanız gerekiyor. Yani, oyunun gösterdiği yerlerde, gösterildiği şekilde Drift yapmanız ve ardından da kendi hayaletinizi en uygun şekilde takip etmeniz gerekiyor. Tandem Drift, 1’den fazla yarışçı ile yapılan bir şeydir ama tekli oyunculu içerikler için bulunan bu çözüm de gayet güzel. Ben yine de kendisine pek ısınamadım. Isınamadığım bir başka oyun modu ise Time Attack. Kendisi, aslında Drift ile aynı işliyor. Drift içerisinde puan kazanırken, Time Attack içerisinde de altın kupa için pistleri en kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz.

Malum, oyunun adında var: CarX Drift Racing Online. Bu yapıt bir Drift oyunu ve ben de açıkçası Drift yapmaktan daha çok zevk alıyorum. Bu yüzden de Time Attack isimli içeriğe pek şans vermedim ama yine de 50 saat boyunca Drift yapmaktan sıkılırsanız, kendisi güzel bir alternatif olabilir. Son oyun modu olan Training ise adı üstünde antrenman modu. Yalnız, oyuna alışmak için birinci seviye arabalar ile ilk açılan pistlerde Drift yapmanız bence çok daha öğretici. Training modunun olması tabii ki kötü bir şey değil ama onun yerine oyunun kendisinde vakit geçirseniz, her şeyi çok daha hızlı bir şekilde kavrayacağınıza inanıyorum ben.

Şimdi ise sıra geldi CarX Drift Racing Online oyununun en önemli noktalarından bir tanesine: Arabalar. İncelememi yazdığım sırada bu yapıtta 80 adet araba bulunuyor ve oyuna gelen düzenli güncellemeler; hem yeni pistler ekliyor, hem yeni arabalar ekliyor, hem de halihazırda var olan arabalar için yeni modifiye ögeleri sunuyor. CarX Drift Racing Online, bir çevrim içi servis yapıtı değil gibi görünüyor ama açıkçası verilen içerik desteği benim oldukça hoşuma gidiyor. En azından, her güncelleme ardından oyuna geri dönmek için bir sebebiniz oluyor. Şimdi, dilerseniz o sebeplerden bir tanesine, arabalara daha yakından göz atalım.

CarX Drift Racing Online

Birbirinden farklı ve aynı zamanda da lisanssız arabalar sizi bekliyor

Daha önce de söylediğim gibi CarX Drift Racing Online oyununda şu anda 80 adet araba var. Arabaların tamamı ne yazık ki lisanssız ama arabadan anlayan biriyseniz, zaten araçlara ilk baktığınız andan itibaren neler olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Pistlerde olduğu gibi arabalarda da lisans bulunmaması beni hiçbir şekilde rahatsız etmedi. Bu arada, arabalar da kendi içerisinde beş seviyeye ayrılıyor. Seviyeler yükseldikçe; hem arabalar hızlanıyor, hem onları kontrol etmek daha derin bir hal alıyor, hem de etkinliklerden aldığınız para ödülleri artıyor. Bu arada, bahsettiğim para ile yeni arabalar satın alıp, onları modifiye edebiliyorsunuz. Pistler de paralı satılıyor.

CarX Drift Racing Online oyununda birbirinden farklı çeşitte araba bulunuyor. Yani, TIR ile Drift yapmak istiyorsanız, o bile mümkün. TIR haricinde Hyper Car, Muscle Car ve çok daha fazla kategoriden araç bulunuyor. Sadece kategori farklılıkları değil; kültür farklılıkları da bulunuyor. Amerikan arabaları, Avrupa arabaları, Japon arabaları filan kendi Drift kültürlerini en iyi şekilde yansıtıyor. Ben, bu oyuna girdikten sonra sevdiğiniz veya seveceğiniz en azından 1 adet arabayı kolaylıkla bulabileceğinize inanıyorum. Oyun, bu noktada kesinlikle her araba meraklısına hitap etmeye çalışıyor ve bunu başarıyor da.

Yeni arabanızı seçmek gibi o seçilen arabayı modifiye etmek de oldukça eğlenceli. Bu noktada öncelikle Body Kit sistemi karşınıza çıkıyor. Evet, her araba için en azından 1 adet, ortalama 4-5 adet Body Kit bulunuyor. Eğer dilerseniz, arabanın stok halini de sıfırdan modifiye edebiliyorsunuz. İsterseniz, Body Kit kullanıp, onu da özelleştirebiliyorsunuz. Seçeceğiniz stok hale veya Body Kit ögesine göre modifiye seçenekleriniz değişebiliyor. Yine de genel anlamda bir arabada ışıklar, ön tampon, arka tampon, ön kaput, arka kaput, yan aynalar, iç kafes, yan kanatlar, arka kanatlar, koltuklar, vitesler, el frenleri, direksiyonlar, jantlar ve lastikler özelleştirilebiliyor.

CarX Drift Racing Online, kesinlikle Body Kit kısmında muhteşem bir iş çıkartıyor. Bazı arabalar da öyle seçenekler var ki çok çılgın sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Ardından da Design kısmı karşınıza çıkıyor. Burada, arabanın rengini ve desenini değiştirebiliyorsunuz. Yalnız, desen değiştirmek için tasarımı tamamen sizin yapmanız gerekiyor. Diğer birçok yarış oyununda olan, topluluk tarafından tasarlanan desenler bu oyunda yer almıyor. Açıkçası, bu da benim için en büyük problemlerden biri. Ben ne yazık ki sıfırdan tasarım oluşturabilecek kadar becerikli biri değilim ve bu yüzden de her arabam dümdüz görünüyor; pek Drift ruhu yansıtamıyorlar.

CarX Drift Racing Online

CarX Drift Racing Online oyununda maksimum performansa ulaşabilirsiniz

Tahmin edebileceğiniz gibi bir Drift oyununda arabaları sadece görsel anlamda modifiye etmek yetmeyecektir. Performansa da değinmek gerekiyor. CarX Drift Racing Online, bu noktada öncelikle Mod kısmını sunuyor. Her araba için toplamda 5 adet mod bulunuyor. Bunlardan ilki, stok oluyor. Geriye kalan modlar ise Turbo, Racing, Drift ve Ultimate olarak geçiyor. Turbo, stok performansı bir tık arttırıyor. Racing ise arabanızı Time Attack için uygun hale getiriyor. Drift ise tabii ki Drift içeriği için uygun. Ultimate ise kağıt üzerinde her şeye uygun gibi gösteriliyor ama aslında Drift için en iyi seçenek, her arabada, her zaman için Ultimate oluyor.

Evet, ne yazık ki Forza Horizon 4 veya Need for Speed Heat oyunlarındaki gibi arabanızın performansını detaylı bir şekilde özelleştiremiyorsunuz; motorları kendiniz değiştiremiyorsunuz, turboyu siz seçemiyorsunuz ama bu bir problem değil; Dynostand kısmında güçlendirmiş olduğunuz performansa ince ayarlar çekebiliyorsunuz. Bu da aslında oyuna ihtiyacı olan derinliği ve detayları katıyor. Suspension, Wheel, Engine, Transmission ve Brake kategorileri altında ince ayarlar çekmek zorunda da değilsiniz bu oyunda başarılı olabilmek için. Yani, bunlardan anlamayan oyuncular, kesinlikle korkmasın; Dynostand, pek zorunlu tutulan bir şey değil.

Peki, diyelim ki kendi adınıza kusursuz arabayı buldunuz. O arabayı muhteşem bir hale soktunuz. Performansı da inanılmaz bir seviyeye çıkarttınız. Böylesine kaliteli bir arabayı sadece siz mi göreceksiniz? Tabii ki hayır; CarX Drift Racing Online oyununda çoklu oyunculu içerikler de bulunuyor. Şimdi, aslında oyunun Drift içeriğindeki pistlerin çoğunluğu, daha büyük olan açık bölümlerin birer parçası. İşte bu açık bölümler de çoklu oyunculu modda kullanılıyor. Profesyonel pistler de olduğu gibi aktarılıyor. Burada, istediğiniz bir lobiye girip veya kendiniz lobi oluşturup, gerçek oyuncularla birlikte Drift atabiliyorsunuz.

CarX Drift Racing Online, çoklu oyunculu içeriklerinde büyük bir özgürlük sunuyor. Yani, herhangi bir lobiye girip, saatlerce boş bir şekilde Drift de atabilirsiniz, diğer oyunculara Drift veya Tandem Drift olarak meydan okuyabilirsiniz veya düzenlenen araba buluşmalarına katılıp, kendi tasarımlarınızı gösterebilirsiniz. Oyunda tam bir çapraz platform desteği olduğu için her platformdan gelen oyuncular, sunucuları hiç boş bırakmıyor. Yani, Xbox tarafında çok az oyuncu olsa bile PC tarafındaki aktif topluluk, her zaman günü kurtarıyor. Peki, her şey iyi ama en kritik noktadan şimdiye kadar bahsetmedik: Oynanış ne alemde?

CarX Drift Racing Online

En kaliteli ve en eğlenceli Drift deneyimlerinden bir tanesi sunuluyor

CarX Drift Racing Online, kesinlikle eğlenceli ve aynı zamanda da rahatlatıcı bir Drift deneyimi sunuyor. Oyundaki arabaların tamamı farklı hissettiriyor ve performans temelli modifikasyonlar da kesinlikle oynanışa etki ediyor. Arabaların ağırlığını, hafifliğini, turbosunu ve çok daha fazlasını oynanış anında rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Aslında oyun, arabaları parmaklarınızın ucuna çok detaylı bir şekilde sunduğu için Drift yapmanız da kolay oluyor; sadece motorun sesinden bile arabanızın kontrolünü ele alabiliyorsunuz. Ayrıca, bazı pistlerin tamamen hızlı Drift deneyimi sunması, bazılarının ise teknik Drift deneyimi sunması, oynanışı zenginleştiriyor.

Ben açıkçası CarX Drift Racing Online oyununun PC sürümünü deneyimlediğim zaman oynanışın bu kadar kaliteli olduğunu hissetmemiştim ama konsolda, DualSense ile biraz vakit geçirdikten sonra en çok önemin oynanış kısmına verildiğini rahatlıkla anladım. Bu arada, yine oynanış ile alakalı olarak oyunun içerisinde bir puan kazanma sistemi bulunuyor. Drift yaparak puan kazanıyorsunuz ve aynı zamanda da Drift hareketlerinizi zincirleyerek, puan kazanma katsayınızı 5 katına kadar yükseltebiliyorsunuz. Bu sırada, tam Drift açılarında dönmek, geçişleri başarıyla yapmak filan da tecrübe puanı kazandırıyor.

Tecrübe puanı ile seviye atlayabiliyorsunuz. Her seviye atladığınızda yeni bir pistin kilidi açılıyor. Bu noktada, arabaların tamamının seviye kilidine sahip olmadığını söyleyebilirim. Pistler, seviye sistemi ile sınırlandırılsa bile eğer paranız varsa, daha ilk saatten itibaren oyunun en yüksek sınıflı arabasını satın alabiliyorsunuz. Açıkçası, pist tarafındaki sınırlandırma da bana gayet normal geliyor; sonuçta seviye atlamak için de bir sebebimiz olmalı. Buna karşılık, sanıyorum ki oyuna eklenen yeni pistlerde herhangi bir seviye kilidi bulunmuyor. Sadece temel oyundaki pistler seviyeler arkasına kilitleniyor. Bu da gayet hoş bir düşünce.

Yani, durumu özetlemek gerekirse, CarX Drift Racing Online oyununda şu noktaya kadar bulduğum tek olumsuz nokta, araba tasarımlarının diğer oyuncularla paylaşılamıyor olması efendim. Evet, bu oyun gerçekten o kadar kaliteli. Zaten bu kalite sayesinde oyun, Drift oyunu seven kitle arasında oldukça popüler. Yalnız, oyunda net bir amacın olmadığını da söylemek isterim. Yani, pist açabileceğiniz seviye sistemi haricinde hiçbir ilerleme hissi oyunda yok. Yine de ben, arabaların tamamını sıra sıra açarak, onları modifiye ederek, kendi kendime bir sistem kurmuş durumdayım. Bu sayede araçların tamamını deneyimlemiş ve sürekli farklı deneyimler yaşamış oluyorum.

CarX Drift Racing Online

CarX Drift Racing Online, sunum tarafında nasıl bir iş çıkartıyor?

CarX Drift Racing Online oyununu 4K/HDR destekli bir televizyonda, PlayStation 5 konsolum ile deneyimledim. Yalnız, yine de oyunun bir yeni nesil sürümünün olmadığını ve inceleme yazımdaki görsellerin de oyunun PC versiyonundan geldiğini söylemek istiyorum. Oyunun eski nesil konsol sürümü, ne yazık ki PC tarafındaki gibi net görünmüyor ama yine de oyun, kesinlikle kabul edilebilir bir görselliğe sahip. Yani, arabalarda ve pistlerde yeteri kadar detay var gibi görünüyor. Yine de görselliğe çok kafayı takıyorsanız, bu oyunu en iyi şekilde PC tarafında, yüksek bir donanım ile oynamanızı öneriyorum. Oyun için yeni nesil sürümü planı da yok gibi görünüyor.

Görselliğin yanında performanstan da bahsetmek gerekiyor. Emin değilim ama sanıyorum ki CarX Drift Racing Online oyununun eski nesil konsol sürümü 30 FPS olarak çalışıyor. 30 FPS olmasa bile 60 FPS kesinlikle değil; bundan eminim. Yeni nesil konsollarda ise her pistte, en azından tekli oyunculu içeriklerde oyun, kusursuz bir 60 FPS veriyor. Yalnız, çoklu oyunculu içeriklere girdiğiniz zaman diğer arabalar ve onların çıkarttığı dumanlar, performansı ciddi anlamda mahvediyor. Bunu engellemek için duman efektini ayarlar sekmesinden kapatmanızı öneriyorum. Geriye kalan performans problemleri, çok ciddi anlamda rahatsız edici olmayacaktır.

Sesler ve müzikler ise CarX Drift Racing Online oyununu kısmen övebileceğim bir başka konu. Öncelikle, oyunda öyle çok akılda kalıcı müzikler yok. Müziklerin tamamı yer tutucu gibi görünüyor. Zaten oyunu 1 saat oynadıktan sonra müzikleri direkt kapattım. Sesler ise bambaşka bir konu. Malum, böyle bir oyunda arabaların sesleri çok kaliteli olmalı. Lisans ve bütçe problemlerinden ötürü arabalar ne yazık ki gerçek seslerine sahip değil ve geliştiricilerin hazırladığı sesler de bazı arabalarda çok kötü, bazılarında ise çok iyi olabiliyor. Yalnız, sesin tatmin edici olduğu araba sayısı, tatmin etmeyenlere göre daha az. Yine de fena değil.

Yani, şu sıralar oynadığım en iyi yarış oyunu, kesinlikle CarX Drift Racing Online. Tabii ki yarış oyunu demek biraz garip kaçacaktır; bu oyun sadece Drift deneyimi sunuyor. Eğer sizler de bir sonraki yarış oyunu piyasaya sürülene kadar birbirinden farklı pistte, çılgınlar gibi Drift atmak istiyorsanız, bu motor sporu kültürüne ilginiz varsa, bahsi geçen yapıta kesinlikle bir şans vermenizi öneriyorum. Yalnız, oyunun sadece PC ve yeni nesil konsol sürümlerini öneriyorum. Eski nesil sürümlere çok bakmadım ama durumun oralarda pek iyi olmadığını tahmin ediyorum. Bilgisayar veya yeni nesil konsolunuz varsa, bu oyunu gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

CarX Drift Racing Online
CarX Drift Racing Online
Olumlu
Eğlenceyi, simülasyonu ve arcade yapısını birleştiren kaliteli bir oynanış.
34 farklı pist, 80 adet araba ve üç temel oyun modu ile zengin oyun içeriği.
Arabaları görsel ve performans kategorisi altında güzelce modfiye edebilmemiz.
Drift kültürüne uzak veya yakın olan herkese, en iyi şekilde hitap eden bir oyun.
Olumsuz
Yapılan tasarımları topluluk ile paylaşma imkanının olmaması.
Her arabanın motor ve turbo sesi tatmin edici olmayabiliyor.
Genel anlamda oyunda pek bir ilerleme hissi bulunmuyor.
Çok fazla araba ve efekt, performansı berbat bir hale sokuyor.
9