Hayatta en çok sevmediğim şeyleri bir liste olarak hazırlasam, alkol kesinlikle ilk üçe girer. Şimdi, bu bilgiye sahip olduktan sonra başlığa geri dönüp, şöyle bir bakarsanız, inceleyeceğim oyununun bir bira yapma simülasyonu olduğunu fark edebilirsiniz. Bu noktada kafanız karışmasın, alkolden nefret ediyor olsam bile alakalı oyunları oynamayacak kadar sığ bir insan değilim. Hatta, sırf alkol sevmiyorum diye bu oyuna düşük puan verecek bir insan da değilim. Bu tip konulara gerçek hayatta pek bir ilgim olmasa bile video oyunu dünyasında, Brewmaster: Beer Brewing Simulator ile bira yapmayı isterim, neden olmasın ki?

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, artık video oyunu dünyasında görmeye alıştığınız sayısız farklı simülasyon oyunu gibi bira yapma konusunda yarı gerçekçi bir şekilde oyunculara bazı şeyleri göstermeye çalışıyor. Kendinizi aslında oldukça rahatlatıcı ve huzur dolu bir atölyenin içinde buluyorsunuz. Malzemelerinizi alıyorsunuz ve denemeler yapa yapa en iyi birayı üretmeye çalışıyorsunuz. İşte bu deneyiminiz, her şeyden önce hikaye modunda başlıyor. Bu mod aslında biraz da oyunu öğrenmeniz için hazırlanmış, öğretici bir içerik gibi hissettiriyor. Hikaye modu bittikten sonra daha serbest bir şekilde bira üretebiliyorsunuz.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator oyununun hikaye modunda, modern dünyanın bira yapma tekniklerini kullanarak ilerliyorsunuz. Bölgenizde gerçekleşen farklı etkinlikler için atölyenizde bira yaparken, bir anda kendinizi daha büyük bir işletmenin içerisinde buluyorsunuz. Hikaye modu güzel bir şekilde ilerliyor ve gerçekten oyunun temellerini, olabildiğince size öğretmeye çalışıyor. Ayrıca hikaye modu zaman zaman sizi serbest de bırakıyor; farklı konseptlerde, farklı ürünlerde biralar üretebiliyorsunuz. Yani, sırf öğretici temelleri var diye inanılmaz çizgisel bir deneyim sunulmuyor hikaye modu içerisinde.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, daha çok PC Building Simulator serisi ile benzerlik gösteriyor. Yani, bu oyunlardaki amacınız muhteşem paralar kazanmak değil, rahatlatıcı bir ortam içerisinde hobinizi gerçekleştirmek. Ayrıca, daha önce de dediğim gibi bu tip oyunlarda tam bir gerçekçilik değil, yarı gerçekçilik hedefleniyor. Mesela, biranızı yaparken kullandığınız ekipmanların temiz olması gibi ince detaylara girilmiyor. Bu yüzden de oyuna karşı beklentilerinizi ayarlamanız lazım. Eğer siz çok zengin, gerçekçi ve yeteneklerinize meydan okuyan bir oyun arıyorsanız, yanlış adrestesiniz. Burada rahatlatıcı bir deneyim hedefleniyor.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, yer yer detaya iniyor

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, aslında bazı noktalarında yeterince detaylı bir deneyim sunmayı başarıyor. Mesela, oluşturduğunuz biraların rengi, acılığı, karbonasyonu, aroması, yoğunluğu ve birkaç elementi daha büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda, ne yazık ki bu elementler sadece görüntüde oyunu derinleştiriyor. Mesela, biralarınıza yoğun bir şekilde su katarak daha fazla ürün satabiliyorsunuz ve bu nedense biranın kalitesini etkilemiyor. Bu noktada da oyun gerçekliğini kaybediyor birazcık. Bu arada, oyunda zaman zaman tutturmanız gereken bira stilleri de bulunuyor ki kendileri de oynanışa pek bir derinlik katmıyor.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator oyununda en azından biraları hazırlamak oldukça kolay. Yani, tabii ki gramajlarla filan uğraşıyorsunuz ama oyun size tarifi zaten sürekli olarak gösteriyor. Bu yüzden, yaptığınız biranın tarifini gerçek hayatta bilmiyorsanız, oyun size bayağı bir yardımcı oluyor. Tarifi biliyorsanız zaten sıkıntı yok. Ayrıca oynanış tarafında, animasyonlar filan daha çok Cooking Simulator serisini hatırlatıyor bana. Aynı şekilde oyunun görselliği filan da oldukça benzer. İki oyunun da geliştiricileri farklı tabii ki. Tüm bunların haricinde, bu video oyununda önemli bir sıkıntı daha bulunuyor efendim.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator tarafındaki en büyük sıkıntılardan biri, ne yazık ki bira yapmanın tatmin edici bir şekilde sonlanmıyor olması. Yani, birayı yapma kısmı gayet eğlenceli, tüm aşamalardan tatmin edici bir sonuç alıyorsunuz ama son ana geldiğiniz zaman bütün ilgi çekicilik ölüyor, hiçbir sonuca ulaşamıyorsunuz. Ayrıca yaptığınız biralar ile etkileşime geçebilmek, onları sizin içebilmeniz veya içenlerden detaylı yorum almanız da mümkün değil. Evet, buradaki simülasyon elementleri bira yapmaya odaklanıyor ama keşke bitmiş ürün üzerinde de bazı şeyler görebilseydik.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, aynı zamanda bolca hatayı da içerisinde bulunduruyor. Oyun, çıkış döneminden beri bazı güncellemeler aldı ama hala küçük ve büyük çaplı farklı oyun içi hatalara rastlayabilmeniz mümkün. Küçük hatalar, oyundaki rahatlatıcı havayı bozup, keyfinizi kaçırıyor. Büyük hatalar ise direkt olarak ilerlemenizi engelleyebiliyor. Bu durumda kayıt dosyanızı tamamen silip, yeniden başlamanız gerekebiliyor ki bu inanılmaz büyük bir sıkıntı. Öyle görünüyor ki bu oyunun bir süre daha geliştirilmeye, test edilmeye ve hatalarının düzeltilmesine ihtiyacı vardı. Erken erişim formülü de denenebilirdi.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator

Sunum tarafında çok da başarılı bir sonuç elde edilemiyor

Brewmaster: Beer Brewing Simulator oyununu PlayStation 5 konsolumda deneyimledim ve oyunun görselliği de fena değildi. Oyunun yeni nesil versiyonu da mevcuttu ve kabul edilebilir bir görsellik sunuluyordu. Atölyedeki çevre tasarımları filan biraz fazla basit görünse bile biralar gayet hoş duruyor. Alkol sevsem eminim ki hepsini içmek isterdim. O kadar güzel duruyorlar. Onun haricinde, oyunun görselliğinde öyle etkileyici pek bir şey bulunmuyor ama aynı zamanda kötüleyebileceğimiz bir şey de pek yok. Yine de görselliğe çok önem veriyorsanız, PC tarafında daha iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, performans tarafında en azından yarı yolda bırakmıyor. Oyunu gayet stabil bir FPS ile başarılı bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Yüklenme ekranları da kabul edilebilir bir süreye sahip. Sadece, DualSense kontrolcüsünün çok zayıf kullanılmış olması beni rahatsız etti. Yani, bu cihaz çok hoş bir donanıma sahip ve kullanılmalı ama aynı zamanda da böyle bir oyunda teknolojiler nasıl entegre edilebilirdi, bilemiyorum. Bu yüzden, kendisinden çok da puan kırmamaya çalışacağım. Peki, ses ve müzik kategorisinde durumlar nasıl dersiniz? Şimdi biraz da onlardan bahsedelim.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator oyununda seslendirme adına pek bir şey yok. Ses efektleri de idare eder bir seviyede. Kendilerinin düşük kaliteli olduğunu zaman zaman, özellikle de kulaklıkla bu oyunu oynarken hissedebiliyorsunuz. Yani, seslerin oyunun dünyasından geldiği değil de, basit bir ses dosyasının çalınmasından geldiğini anlayabiliyorsunuz. Müzikler ise aynı şekilde biraz zayıf. Fakat böyle rahatlatıcı bir video oyununda zaten oyunun kendi müziklerini kısıp, kendi sevdiğiniz müzikleri çalmanız biraz daha ideal geliyor. Yani, sesler ve müzikler kısmen idare eder bir seviyedeydi.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator, bira yapımı ile ilgilenen, bunu bir hobi olarak gören insanlar için ideal bir rahatlatıcı oyun. Yalnız, gidip seri üretim ile yapılan biralar hoşunuza gidiyorsa, bu oyun sizin aradığınız o tadı vermeyecek. Bu oyun daha çok el yapımı bira sevenlere hitap ediyor. Yalnız, hitap ettiği oyuncu kategorisi ile uyuşuyor olsanız bile oyunun çok detaya inmediğini ve yer yer hatalar bulundurduğunu da belirtmek istiyorum. Tam bir simülasyondan ziyade, yarı simülasyon tarzında bir deneyim sunuluyor ama buna rağmen yarı simülasyon elementlerinin eksikliklerini hissedebiliyorsunuz.

Brewmaster: Beer Brewing Simulator
Brewmaster: Beer Brewing Simulator
Olumlu
El yapımı bira ile ilgilenenler için oldukça rahatlatıcı bir oyun.
Farklı aromalar ve yöntemler ile bira yapmak ilgi çekici.
Eğlenceli olduğu kadar bilgilendirici bir oyun olabiliyor.
Olumsuz
Yarı simülasyon olmasına rağmen yer yer yeteri kadar detaya inemiyor.
Bira üretimi eğlenceli olsa bile üretim sonrasında her şey ölüyor.
Görsellik, sesler ve müzikler biraz zayıf hissettiriyor.
Rahatsız edici bazı hatalar bulunuyor.
6

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster