Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

ASUS GeForce RTX 3060 serisi ekran kartları piyasaya çıktı

ASUS GeForce RTX 3060 hakkındaki ilk detaylar ise haberimizde.

ASUS, en yeni NVIDIA GeForce RTX 3060 birimine sahip ASUS ROG Strix, ASUS TUF Gaming ve ASUS Dual ekran kartlarının, ASUS GeForce RTX 3060, piyasaya çıktığını duyurdu. Daha önce yalnızca en üst seviye ekran kartlarıyla gelen NVIDIA Ampere mimarisini daha geniş bir kitleye ulaştıran yeni serideki her bir ekran kartı en son NVIDIA yonga setinin en iyi özelliklerini yeni nesil termal çözümler ve sağlam güç tasarımlarıyla birlikte sunuyor. NVIDIA GeForce RTX 3060, donanım tabanlı inanılmaz ışın izleme özelliklerini, NVIDIA DLSS desteğini ve diğer teknolojileri 329 ABD dolarından başlayan fiyatlarda sunuyor.

NVIDIA GeForce RTX 30 serisindeki tüm ekran kartları gibi, NVIDIA GeForce RTX 3060 da en önde gelen NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex ve NVIDIA Broadcast özelliklerine sahip. Bu özellikler performans hızlandırmanın yanı sıra görüntü kalitesini de artırıyor. Gerçek zamanlı ışın izleme ile birlikte oyun platformunun temelini oluşturan bu teknolojiler, nerede olursa olsun oyunlara ve oyunculara benzersiz performans ve özellikler sunuyor. ASUS ROG Strix GeForce RTX 3060 ekran kartları ise baştan aşağı yepyeni güçlü bir termal tasarım ve dinamik NVIDIA Ampere mimarisiyle oyuncuların karşısına çıkıyor.

ASUS GeForce RTX 3060

ASUS GeForce RTX 3060 sonunda karşımızda

Metal hatlara sahip bir ön koruma, gelişmiş ASUS Eksen teknolojili fan tasarımını meydana getiren üç adet fanı örtüyor. Daha küçük boyutlu fan yuvası daha uzun fan kanatları kullanabilmeyi sağlarken, tam boy bariyer halkaları statik basıncı artırarak havayı soğutma bloğundan geçirip ısı dağıtıcısına iletiyor. Diğer fanların aksi yönde dönen merkezi fan türbülansı azaltıyor. Bu da hava akışının daha verimli olmasını sağlıyor. Fanlar ve ekran kartının üst kısmı adreslenebilir RGB ışıklarla aydınlatılıyor. Bu ışıklar Armoury Crate yazılımıyla ayarlanabiliyor.

Kartın 2,7 yuva yer kaplayan gövdesinin büyük bir bölümünü kapsayan soğutma bloğu, yüksek hava akımından yararlanacak şekilde tasarlandı. Isıyı grafik işlemciden alıp soğutma bloğuna aktarmayı sağlayan MaxContact teknolojisi, cilalanmış bir ısı dağıtıcısından yararlanarak akışkanlığı mikroskobik düzeyde geliştiriyor. Ekstra düz yüzey işlemciyle daha iyi temas ederek ısı aktarımını artırıyor. Kartın bileşenleri ASUS MARKASINA özgü Auto-Extreme Teknolojisi kullanılarak lehimleniyor. Bu teknoloji, her kartın sıkı ASUS ROG güvenilirlik standartlarına uygun bir şekilde üretilmesini sağlıyor.

Kartlarda ayrıca PWM fanlarının CPU ve GPU sıcaklıklarına göre ayarlanmasını sağlayan FanConnect II başlıkları yer alıyor. Bu fanlar, zorlu 3D uygulamalar ve işlem yükleri için ekstra hava alışverişi elde ediyor. Kartının varsayılan fan hızlarını çabuk ve kolay bir şekilde değiştirebilmek isteyen kullanıcılar, yazılıma ihtiyaç duymadan dahili Dual BIOS özelliğiyle performans ve sessizlik modları arasında tercih yapabiliyor. Kullanımı kolay bir diğer özellik ise güç kaynağının voltajını takip eden yerleşik voltaj algılama devresi. Bu devre geçici voltaj düşüşlerini hızla tespit edebiliyor. Böyle bir durum yaşandığında, bir sorun olduğunu gösteren kırmızı LED ışık yanıyor.

Tasarımdaki yenilikler kartın arka kısmında da devam ediyor. Arka plakadaki geniş havalandırma açıklığı ve kısaltılmış PCB, sıcak havanın ürüne geri dönmeden kasa fanlarına doğru iletilmesini sağlayarak ısının daha verimli uzaklaştırılmasını mümkün kılıyor. Giriş çıkış yuvalarında kullanılan paslanmaz çelik, bağlantı noktalarını koruyor ve kartın daha sağlam monte edilmesini sağlıyor. Hepsinin üzerine, adreslenebilir RGB arka aydınlatmaya sahip bir ASUS ROG logosu da karta şıklık katıyor. ASUS ROG Strix GeForce RTX 3060 kartı dinamik bir termal tasarıma sahip. NVIDIA Ampere mimarisinin performansı da eklendiğinde, ASUS ROG Strix oyunculara rekabetçi yapımlarda inanılmaz kare hızları ve AAA oyunlarda yüksek çözünürlükle akıcı oyun deneyimleri sunuyor.