Bohemia Interactive, Arma hayranlarını bir sonraki oyunları olan Arma Reforger yapıtının devam eden bir sürümüyle serinin geleceğini deneyimlemeye davet ediyor. Aynı zamanda, Çek merkezli oyun şirketi, serinin en önemli kilometre taşlarını anlatan yeni bir sinematik videoda merakla beklenen Arma 4 oyununun da gelişimini resmen onayladı. Eğer dilerseniz, Arma Reforger için yayımlanan tanıtım videosunu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz. Arma 4 oyununun onaylandığı görüntüler ise haberimizin en sonunda sizleri bekliyor olacak.

PC üzerinde erken erişim sürümü olarak ve Xbox Series X/S konsollarında da ön izleme sürümü olarak artık çıkmış olan Arma Reforger, stüdyonun yeni Enfusion isimli oyun motorundaki ilerlemesini gösterecek ve geleceğe bir bakış sunacak. Yaratıcı bir platform olarak işlev gören Arma Reforger, kullanıcıların deneyimi değiştirmeleri ve ayarlamaları için birden fazla araç ve hizmet sağlayacaktır. Bağımsız bir kurulum olarak Arma Reforger, oyuncuların Enfusion motorunun yeni yeteneklerinden yararlanmalarının yanı sıra Arma 4 oyununun devam eden gelişimi için değerli geri bildirimler sağlamak için bir platform sunacak.

Bohemia Interactive şirketinin ilk oyunu olan Arma: Cold War Assault yapıtının başarısından yararlanan Arma Reforger, oyuncuları Everon adasına ve 1980’lerin tanıdık bir kurgusal ortamına geri götürüyor. Hayali olan Malden Adaları isimli takımadalarının bir parçası olan arazinin kendisi; göller, göletler ve akan nehirler gibi ek iyileştirmelerle yeniden tasarlandı ve aslına uygun olarak yeniden oluşturuldu. Tüm bunlar, Enfusion aracılığıyla mümkün kılınan popüler bir özellik isteğidir. 51 km2 boyutunda bir kara kütlesi içeren 164 km2 gibi etkileyici bir alana yayılan arazi, oyunculara eski Çekoslovakya eyaletinden ilham alan yoğun ormanlar, alçak tepeler, dağlar, yamalı tarlalar ve pastoral kasabalarla dolu, keşfetmek için nefes kesici bir ortam sunuyor.

Arma Reforger

Oynanabilir içerik açısından Arma Reforger, iki çok oyunculu oyun moduyla geliyor. Bunlardan ilki, oyuncuların düşmandan stratejik konumları ele geçirmek için birlikte çalışmaya mecbur bırakıldığı bir takıma karşı takım konuşlandırması olan Çatışma olarak geçiyor. Savaşçılar, üs inşa ederek ve görevleri tamamlayarak savaş alanı terfileri kazanabilir ve saflarda yükselebilir. Amerikan veya Sovyet olmak üzere seçilebilecek iki grup var ve her biri kendi çağına özgü silahları, araçları ve ekipmanlarıyla geliyor. Ayrıca, topluluk gazilerinin şirketin mil-sim mirasındaki ilk oyundan çabucak tanıyacağı benzersiz giysilere sahip daha küçük bağımsız bir güç de var.

İkinci oyun modu, Game Master olarak bilinen gerçek zamanlı bir senaryo editörüdür. Bu dinamik sanal alanda, bir veya daha fazla küratör Game Master rolünü üstlenerek diğer oyuncular için duyarlı dövüş karşılaşmaları yaratır. Hem yeni gelenler, hem de uzun süredir devam eden Arma oyuncuları düşünülerek tasarlanan bu hızlı tempolu, mod uyumlu görev yapıcı, oyunların her seferinde farklı olmasını sağlar. Tüm bunlara ek olarak Arma Reforger, Workshop adlı kullanıcı içeriğini paylaşmak için özel bir oyun içi platforma erişim sağlıyor. Burada, PC kullanıcıları tarafından oluşturulan modlar, konsolda oynayanlar da dahil olmak üzere herkesin eğlenmesi için piyasaya sürülebilir.

Bohemia Interactive, oyunun çıkışını Workbench ile destekliyor; topluluğa geliştirme için kullanılan araçların aynısını sağlayan bir yazılım paketi sunuluyor. Yeterli düzeyde C# komut dosyası bilgisi olan herhangi bir kullanıcı, özel yapay zeka davranışları, sesli ve görsel varlıklar ve hatta tamamen yeni oyun mekanikleri ekleyebilmelidir. Sanatçılar da sezgisel, kolaylaştırılmış iş akışlarını kullanarak yarattıklarını içe aktarabilir. Esasen, hayal gücü yüksek oyuncular Enfusion motorunu sınırlarına kadar keşfedebilecek ve planlanandan çok önce Arma 4 modlamasında hızlandırılmış bir kurs alabilecekler. Şu anda, Arma Reforger oyununun 1.0 sürümü için resmi bir çıkış tarihi yok, ancak tamamlandığında erken erişim ve ön izleme sürümünden çıkacak. Bohemia Interactive, ekipleri odaklarını ve kaynaklarını Arma 4 oyununa kaydırırken bile oyun için sürekli destek sözü veriyor.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster