Şu an oyuncular, video oyunlarını birçok farklı platformda oynayabiliyor. Mesela, en kaliteli deneyim için bilgisayarlar, rahatlık için konsollar, portatiflik adına ise mobil cihazlar bulunuyor. Şöyle bir gerçek var ki, PC ile konsol oyuncuları, mobil platformlarda oyun oynayıp, kendisine oyuncu diyen insanlardan pek hoşlanmıyor. Bahsettiğimiz gruplar, bu oyuncuların nesillerinin tükenmesini istiyor ama kötü bir haberimiz var, bu gerçekleşmeyecek; video oyunlarının mobil cihazlar üzerindeki popülerliği devam ediyor.

Mobil Oyunculuk

Mobil sektörünün büyümesi bekleniyor

Newzoo cephesinden gelen raporlara göre, içerisinde bulunduğumuz bu sene içerisinde 92.1 milyar dolarlık mobil sektörünün 4’de 3’ünü video oyunları kaplayacak. Ayrıca, bir başka rapora göre ise mobil video oyunu sektörünün 2018 senesi içerisindeki değeri de yine 2018 senesinin sonuna doğru 70 milyar doları görecek. Evet, milyon dolarlardan değil, milyar dolarlardan bahsediyoruz efendim.

Peki, bu kadar milyar dolarlar nasıl kazanacak? Tabii ki mobil cihaz kullanan insanların artması ile. Yine Newzoo ekibinin söylediğine göre önümüzdeki yıllar içerisinde hem mobil cihazların kendisi, hem de mobil internetler ucuzlayacak ve bu şekilde, bu cihazları kullanan insanların sayısı da artacak. Newzoo, bu konuda 3.8 milyar kişinin 2021 yılına kadar portatif cihazlara yöneleceğini belirtiyor. Ayrıca yine 2021 yılını gördüğümüz zaman 139 milyar dolarlık bir mobil market de karşımıza çıkacak.

Bahsetmiş olduğumuz bu market hakkında daha detaylı bazı bilgilere de ulaştık. Bu seferki raporlar Newzoo tarafından değil, EEDAR’ın 2018 Gamer Segmentation raporundan geliyor. Yayımlanmış raporlara göre Birleşik Devletler sınırları içerisinde oyun oynamak için tercih edilen ilk platform, mobil platformlar. Bu platformun ardından ise konsollar değil, PC geliyor.

Haziran 2018 içerisinde gerçekleştirilen ve 5000 oyuncunun katıldığı bir ankete göre, bu 5000 oyuncunun neredeyse tamamı, mobil platformlar üzerinden video oyunu oynuyor. Aynı kişiler, mobil platformdan sonra da %54 oran ile PC platformunu tercih ediyor. Geriye kalan oyuncular ise konsollara yöneliyor.

Etiketler: