Space Crew

Space Crew incelemesi

Bomber Crew ile başlayan 2. Dünya Savaşı macerasında bu kez uzaya çıkarak dünyayı kurtarmaya çalışıyoruz.

İnternet sitemizde bir ön inceleme yazısını kaleme aldığımız Space Crew oyununun tam sürüm incelemesiyle karşınızdayız. İncelediğimiz yapım, dikkat çeken ve önemli ölçüde beğeni toplayan Bomber Crew için gelen bir devam oyunu. Strateji ve simülasyon unsurlarının farklı bir karışımını gördüğümüz bu oyunda nelerle karşılaşacağımızı, nasıl zorlukların beklediğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sizler de hazırsanız, inceleme yazımıza uzayda neler yaptığımızı anlatarak başlayalım.

Space Crew

Space Crew ile uzayda telaş içerisinde yaşıyoruz

Yaratıkların istilası altında olan bir uzay ve bu tehditlerden kurtarılmayı bekleyen bir dünyamız var bu oyunda. Amacımız ise ekibimizle birlikte verilen görevleri tamamlamak ve evreni daha güvenilir bir yer haline getirmek. Başarı kazanmak için; doğru hamleleri yapmak, sorunları zamanında çözmek ve ihtiyacımız olan gelişimleri tamamlamamız gerekiyor. Başarısız olduğumuzdaysa, çabalarımızın bir anda çöpe gittiğini görüyoruz. En baştan başlayıp, ekibimizi daha güçlü bir biçimde görevlere hazırlamak da bir anda tüm gayemiz oluyor.

Space Crew, başarısızlık durumunda sahip olduğumuz her şeyi kaybedebildiğimiz bir video oyunu. Kaybımızı azaltmak adına çeşitlik unsurlar oyunda yer alıyor fakat bir görevde tüm ekibimiz ölürse ve uzay gemimiz parçalanırsa, emeklerimiz büyük oranda boşa gitmiş oluyor. Bu oyunda, görev listesinde bulunan görevleri yapabiliyoruz ve başarı kazandıkça da yeni görevler ortaya çıkıyor. Ekibimiz ve gemimizi kaybettiğimiz durumlarda, kazandığımız görevler saklı tutuluyor ama yaptığımız geliştirmeler yok olduğundan ötürü yeni görevlere gitmemizin bir anlamı kalmıyor.

Dolayısıyla, gücümüzü toparlamak adına, elimizdeki kolay görevlerle uğraşmak durumunda kalıyoruz. Ekimizi ve uzay gemimizi kaybederek defalarca başlangıçlara imza attığımız Space Crew, 6 kişilik bir ekibi kontrol ettiğimiz ve uzayda geçen bir strateji oyunu. Uzayın derinliklerinde mücadele ederken, ekibimizle bir uzay gemisini kontrol etmeye ve zorlukları beraberce aşmaya çabaladığımız bir yapı var karşımızda. Bu oyunun odak noktası da ekip çalışması olgusuna yoğunlaşıyor ve bizden bir ekibin tamamını doğru hamlelerle kontrol etmemiz isteniyor.

Kısacası, oluşan her türlü olumsuzluğa karşı 6 kişiyi tek bir vücut gibi kullanmamız gerekiyor ki bu tek vücut da tabiri yerindeyse uzay gemimiz oluyor. Her bir ekip üyemizin uzay gemisinde farklı görevleri var. Yalnız, işler genellikle yolunda gitmiyor ve ekibimizi farklı alanlarda kullanmak zorunda kalıyoruz. Normal şartlarda ekip üyelerimizin vazifeleri; kaptan, iletişim sorumlusu, mühendis, güvenlik sorumlusu ve silah sorumlusu olarak sıralanıyorlar. Diğer ekip üyelerimizin farklı görevleri ve unvanları var ama işler karıştığında herkesin yeni katkılar sağlaması gerekiyor.

Space Crew

Her yere koşturan bir ekibimizin olması gerekli

İncelemesini gerçekleştirdiğim yapımda, bir göreve çıktıktan sonra 2 temel mekanik üzerinden ilerliyoruz. Bu mekaniklerden bir tanesi, uzay gemisinin iç kısmında yaşanan görev dağılımı oluyor. Bir diğer temel mekanik ise boşluk tuşuna bastığımızda uzay gemisinin dış kısmından üç boyutlu olarak yaptığımız keşifleri kapsıyor. Bahsettiğim her iki temel mekaniği de beraberce kullanmaya çalışıyoruz. Bir yerden bir yere giderken, dış kamera açısıyla ilerlediğimiz gibi, harekete geçmek için kaptanımıza komut verdirmemiz gerekiyor. Düşmanların ortaya çıkmasıyla da asıl eğlence başlıyor.

Space Crew oyununda düşmanlarla doğrudan nişan alarak savaşmıyoruz. Boşluk tuşuna bastığımızda gelen üç boyutlu dış görüntüyle düşmanları tespit etmemiz ve işaretlememiz gerekiyor. Sonrasındaki mücadeleyi ise uzay gemimizin ateş etmemizi sağlayan kısımdaki ekip üyelerimiz gerçekleştiriyorlar. Bu kısımda, üst bölümde belirttiğim gibi ekibimizin iki adet silah sorumlusu bulunuyor. Öte yandan, bu iki kişi savaş durumlarında yetersiz kalıyor çünkü düşmanlar uzay gemimizin dört tarafından da geliyorlar. Haliyle, uzay gemimizde yer alan diğer ateş etme bölümlerine diğer ekip üyelerimizi aktarmamız gerekiyor.

Ne yazık ki işler yalnızca ekibimizin üyelerini ateş etme kısmına yönlendirmemizle bitmiyor. Aynı anda, yeni gelen düşmanları tespit etmek için dış kamera açısına geçmemiz gerekebiliyor. Düşmanlar tarafından aldığımız hasarların ve olumsuzlukların onarımı için yine ekip üyelerimizi yönlendirmemiz gerekiyor. Hasarların boyutlarına göreyse ekip üyelerimizin uzay gemisinin içerisindeki hareket kabiliyetleri sınırlanabiliyor. Örneğin, uzay gemimizde yangınlar çıktığında o yangınları söndürmeden yanan bölgeden geçemiyoruz. Farklı olarak, oksijen üreticilerimiz bozulabiliyor veya yer çekimi cihazımız hasar görebiliyor.

Yer çekimi cihazımız hasar gördüğündeyse, bir yere yürüyerek değil havadan daha yavaş biçimde yarı uçarak gidiyoruz. Bu durum, diğerleri gibi hareket kabiliyetimizi etkilediğinden ötürü zaman kaybına sebep oluyor. Zamanında yapılmayan müdahaleler ise bir kartopu misali sıkıntımızın giderek büyümesine etki ediyor. Sıkıntılarımız çözmek ve olumsuzluklara daha hızlı yanıt vermek adına uzay gemimizin içerisinde bir dizi eşyamızın bulunduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Bu eşyaların düzeninin yine biz sağlıyoruz ki böylece Space Crew oyununun özelleştirme ve geliştirme unsurları devreye girmiş oluyor.

Space Crew

Özelleştirme ve geliştirme seçenekleri, oyuna stratejik derinlik kazandırıyor

İncelemekte olduğum bu yapımdaki özelleştirme ve geliştirme seçeneklerini iki temel başlık altında sunulduğunu söyleyebilirim. Bu iki temel başlık, ekip üyeleri ve uzay gemisi olarak ayrılıyorlar. Bazı işlemlerimiz yalnızca görsel açıdan etki ederken, bazıları görsel farklılıkla birlikte işlevsel çeşitliliği de beraberinde getiriyor. Ekibimizdeki üyelerimizin; adlarını, soyadlarını, cinsiyetlerini, ten renklerini, göz şekillerini, göz renklerini, ağız yapısını, saç renklerini, saç stillerini, sakallarını ve sakal stilleri değiştirebiliyoruz. Saydığım bu özelleştirme seçenekleri yalnızca görsel anlamda farklılıklar meydana getiriyor.

Bunların yanında, giysiler vasıtasıyla ekip üyelerimizin özelliklerini geliştirebiliyoruz ki bu giysiler eklendikleri kişinin; zırh, hareket hızı, radyasyon direnci ve vakum direnci özelliklerine etki ediyor. Giysi değişimlerinde bu özelliklerin bazılarının değerleri artarken, bazıları azalıyorlar. Ölmedikleri ve geliştikleri sürece de karakterlerimizin ikincil yeteneklerini aktif edebiliyoruz. Unutmayın ki her bir karakterin hayatta uzun süre kalması, gemideki sıkıntılı noktalara ulaşmak için ekibimizin eksik olmasını engelleyecektir. Yeni eşyalar için oyun parası harcıyoruz ve ekip üyeleri öldüğünde bu paralar boş yere kullanılmış oluyor.

Uzay gemimizde yaptığımız özelleştirme ve geliştirme işlemlerinin ise biraz daha önemli olduğu yorumunu yapabilirim. Bu alanda 7 farklı başlık altında özelleştirme ve geliştirme yapılabiliyor ve bunlar; zırh, sistem, silahlar, motorlar, kaçış kapsülleri, eşyalar ve uzay gemisinin dış görselliği olarak sıralanıyor. Zırh kısmında gemimizin 4 farklı noktasındaki zırhlarımızı geliştirirken, sistem kısmında uzay gemimizin; kalkan sistemini, yerçekimi jeneratörünü, oksijen jeneratörünü, denge reaktörünü ve sağlık bölümünü geliştirebiliyoruz. Her bir unsurun görevlerde hayati öneme sahip olduğunu hatırlatayım.

Kaçış kapsülleri, ekip üyelerimizi kurtarabileceğimiz bir oyun unsuru fakat maliyetleri bir hayli fazla. Bu kapsüllerin yerlerini ve sayılarını ücretini ödedikten sonra tercih edebiliyoruz. Eşyalar kısmındaysa, karşılaştığımız aksiliklerle baş etmemizi sağlayan unsurların sayısının ve yerlerinin kontrolünü sağlıyoruz. Tüm bunlarla birlikte uzay gemisinin dış görselliği; renk, desen, amblem ve yazılarını farklılaştırma imkanımız da bulunuyor ki bu son söylediğim unsurlar yalnızca görsel anlamda farklılık oluşturuyor. Ekip üyelerinde olduğu gibi uzay gemimizi kaybettiğimizde de yaptığımız tüm geliştirme ve özelleştirmeleri unutmamız gerekiyor.

Space Crew

Space Crew ile uzayda farklı bir stratejik deneyim yaşıyoruz

İncelemesini gerçekleştirdiğim Space Crew; PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch platformları için çıkışını gerçekleştiriyor. Görsel anlamda etkileyici bir yapı sunmadığından ötürü bu platformların tamamında oyunun sorunsuza yakın bir performans sunacağını düşünüyorum. Piksel sanatıyla tasarlanan grafikleri ve bu grafiklerle sunulan uzay atmosferini beğendiğimi de yeri gelmişken söylemek isterim. Bir küçük detayın da oyundaki ekip üyeleri için geçerli olduğunu belirteyim. Bu oyundaki ekip üyeleri, hayali olsalar dahi uzay temalı sinema filmlerinden esinlenerek tasarlanmış durumdalar. Bu durum da ayrı bir ilgi çekici nokta olarak bir kenara yazılabilir.

Space Crew oyununun, stratejik unsurlarla uğraşmayı ve uzay temasını sevenlerin beğeneceği bir yapım olacağını düşünüyorum. Farklı stratejik unsurların bir arada tutulması ve bu durumu aksiyon ögeleriyle buluşturması oldukça başarılı bir yöntem olarak nitelendirilebilir. Görevlere başlarken kullanacağımız detayları seçebilmemiz, geliştirmelerimizi kullanım alanlarına göre yapmamız gibi etkenler sayesinde bu oyunun başında onlarca saatin rahatlıkla geçirileceği görüşündeyim. Bununla birlikte, kayıplarımızın biraz acımasız olduğunu belirtmem gerekiyor.

İnceleme yazısının farklı noktalarında söylediğim gibi ekip üyelerimizin ve uzay gemimizi kaybettiğimizde geri kazanamıyoruz. Dolayısıyla, oyunda kazandığımız paralar vasıtasıyla yaptığımız geliştirmelerimiz boşa gidiyor. Geliştirmelerimizi kaybettiğimiz gibi paramızı da harcadığımızdan ötürü yeni bir başlangıç yapmak biraz zor oluyor. Dolayısıyla, Space Crew oynayanların ya çok dikkatli hareket etmesi ya da bir hayli azimli olmaları gerekiyor. Geçebildiğiniz bölümleri birkaç kere oynamanızı ve kazanabildiğiniz kadar para kazanmanızı önerebilirim. Geliştirmeleri yapmak için fazla acele etmemeniz de stratejik bir tercih olabilir.

Tüm bunlarla birlikte, inceleme yazısında değinmediğim pek çok aksilikle karşılaşıyoruz ki bunların arasında uzay gemimizin içerisine düşmanların girmesi de yer alıyor. Bir anda olumsuzlukların üst üste geleceğini ve gergin dakikalar yaşayabileceğinizi unutmayın derim. Toparlamak gerekirse, stratejik olarak hayli çeşitli olan Space Crew, kendisinden önce çıkan Bomber Crew için gayet başarılı bir devam oyunu olarak görülebilir. Belki herkes tarafından aynı keyifle oynanmayabilir fakat zorlayıcı ve düşündürücü yapımları sevenler için bu yapım oldukça ideal bir tercih olacaktır.

Space Crew
Space Crew
Bomber Crew ile yakalanan başarının Space Crew ile devam ettiğini görüyoruz. Oyundaki tüm unsurlar, uzay temasıyla mantıklı biçimde örtüşüyor. Genel anlamda ise oldukça kapsamlı ve eğlenceli bir video oyunu karşımıza çıkıyor. Geliştirme ve özelleştirme seçeneklerinin detaylı oluşu, bu seçeneklerin oyunu taktiksel açıdan etkilemesi takdir edilmesi gereken noktaların başında yazılabilir. Ekip üyelerinin ve uzay gemilerinin kaybının telafisi olmaması, bu kayıplardan sonra oyuna yeni kadrolarla başlamak gibi durumlar biraz sert cezalar. Dolayısıyla, bu yapımdan azimli ve dikkatli oyuncular daha fazla keyif alacaktır. Düşük bütçeli bir video oyunu olmasına karşın Space Crew, kapsamlı yapısıyla rahatlıkla dikkat çeken bir yapım olabilir. Bu oyunun; PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch platformlarına gelmesi de erişim açısından bir artı olarak değerlendirilebilir.
Olumlu
Bomber Crew ile gelen 2. Dünya Savaşı yapısı, başarıyla uzay temasına dönüştürülmüş.
Stratejik açıdan oyuncuya geniş bir hareket imkanı sağlayabiliyor.
Özelleştirme ve geliştirme seçenekleri, stratejik çeşitliliği destekler biçimde karşımıza çıkıyor.
Olumsuz
Başarısızlıklar, biraz fazla sert biçimde cezalandırılıyor ve kazanımlardan yoksun olarak yeniden oyuna başlamak zorlayıcı olabiliyor.
Dünyayı uzaylılardan kurtarma teması fazla klişe.
Bölümlere başlamadan önce belirtilen zorluk seviyeleri tutarlı olmayabiliyor.
7.8
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x