Futbol severlerin Football Manager 2024 ile menajerlik hayallerini gerçekleştirecekleri yılın yine o zamanı geldi, hatta geçti. Football Manager serisinin temel deneyimi tanıdık kalsa da 2023 yılının oyunu gelişmiş araçlar ve yeni oyun yöntemleri sunuyor oyunculara. Son birkaç yıl içinde bir Football Manager oyunu oynadıysanız, bu oyunda ne yaptığınızın çoğunu biliyor olacaksınız. Bu kötü bir şey değil ve temellere sadık kalan ve sürekli gelişirken iyi olmayı başaran bir marka hakkında söylenecek güzel şeyler hep olur ve Football Manager, bu markalardan biri.

Football Manager serisi uzun yıllardır fantastik bir spor yönetimi simülasyonu olmuştur ve Football Manager 2024 da farklı değil. Bunu akılda tutarak, bu inceleme yeni ve geliştirilmiş olanlara odaklanacaktır, bu nedenle bir şeyden bahsetmeyi unutursam, önceki oyunlardaki gibi olduğunu varsayabilirsiniz. Mesela, öncelikle ilk kaydınızı oluşturduğunuzda belirginleşen bu değişikliklerden bahsedelim. Geçen yılki tüm oyun modları hâlâ mevcut ama artık oyunu oynamak için üç farklı yolunuz var: Orijinal, gerçek dünya ve sizin dünyanız.

Orijinal mod, hepimizin yıllardır oynadığı şekilde. Yani, alışık olduğunuz bir deneyim istiyorsanız bu mod tam size göre. Gerçek dünya modu, daha fazla gerçekçilik katmanı isteyen oyuncular için ve transferler gerçek hayatta gerçekleştikleri tarihte gerçekleşecektir. Yani, kulübünüz yıldız oyuncusuyla sezonun ilerleyen zamanlarına kadar sözleşme imzalamadıysa, bu oyuncu orijinal modda olduğu gibi kaydetmenin hemen başında takımınızda olmayacaktır. Bu mod, daha fazla gerçek dünya transferi gerçekleştikçe sezonunun ilerleyen dönemlerinde daha ilginç olacaktır.

Football Manager 2024 oyununu oynamanın son yeni yolu ve inceleme süresi boyunca benim favorim, sizin dünyanız modu. Burada, bazı yakın tarihi yeniden yazma fırsatınız var; yaz transfer döneminin başlarında, gerçek dünyada hiçbir transfer gerçekleşmeden oyuna başlayabilirsiniz. Örneğin, Tottenham’ın bu yıl Harry Kane’i takımda tutmasını dilediğinizi varsayalım. Sizin dünyanız modunda bunu gerçeğe dönüştürebilmeniz oldukça mümkün efendim.

Football Manager 2024

Football Manager 2024 oyununu üç farklı şekilde de oynayabilirsiniz

Football Manager 2024 içerisinde geçirdiğim süre boyunca bu üç modu da test ettim, farklı takımlar olarak oynadım ama sürekli geri döndüğüm mod, Chelsea ile başladığım kendi dünya kaydım oldu. Chelsea’nin son transfer işlerini yeniden yazabilmeyi çok sevdim. Bu, kayıtlarıma Football Manager oyunlarında genellikle bulunmayan benzersiz bir his veriyordu. Teknik direktörlük hayallerimi istediğim gibi yaşama gücüne sahip olduğumu hissettim.

Elbette tek değişiklik oyun oynama biçimleri değil. Football Manager 2024 içerisinde transfer sistemi gerçek hayata daha çok benzeyecek şekilde elden geçirildi ve anlaşmaları yapmak için oyuncu temsilcileriyle etkileşime daha fazla önem verildi. Oyuncuları satmaya çalışırken de daha fazla seçeneğiniz var; geçmiş oyunlardaki eski kulübe teklif işlevine benzer şekilde, transfer odası aracılığıyla onlara teklifte bulunabilirsiniz.

Eğer bir oyuncuyu bu şekilde transfer etmekte zorlanırsanız, menajerinden diğer kulüplerin ilgisini çekmeye çalışmasını isteyebilirsiniz ya da bu işe yaramazsa, alınan herhangi bir transfer ücretinin bir yüzdesi için bir aracıdan yardım alabilirsiniz. Bu değişiklikler size transfer üzerinde her zamankinden daha fazla kontrol sağlıyor; sadece bunları nasıl kullandığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde kulüpten ayrılmayı reddeden oyuncuları üzmek istemezsiniz.

Bu yılki bir diğer değişiklik de, takımınızın kornerleri nasıl kullanacağını her zamankinden daha zahmetsiz bir şekilde ayarlamanıza olanak tanıyan, elden geçirilmiş ve geliştirilmiş duran top sistemi. Duran top menüsüne ilk girdiğinizde, ne yapmak istediğinize dair sorularla karşılaşacaksınız. Örneğin; kornerlerin içeri veya dışarı atılması, bölgesel veya adam markajı ve ceza sahasında daha fazla veya daha az oyuncu… Daha az deneyimi olan oyuncular için her seçeneği seçmeden önce vurgulamak size yararlı bir artı ve eksiler listesi gösterecektir.

Football Manager 2024

Seriye katılan yenilikler, bu oyunu en iyisi yapmayı başarıyor

Football Manager serisindeki çoğu şeyde olduğu gibi, özellikle de bir duran top koçu tuttuysanız, bunu her zaman personelinize bırakabilirsiniz. Fark edeceğiniz başka bir şey de, oyunda daha önce bulunmayan farklı taktikleri denemenize olanak tanıyan yeni oyuncu rolleri. Geriye üçlü oluşturmak için gerektiğinde merkez defans oyuncusu olarak içeri katlanan ters bekler istiyorsanız, artık bunu yapabilirsiniz. Bu yeni rollerle birlikte daha fazla zorluk geliyor; sizin yapabildiğiniz her şeyi yapay zeka da yapabiliyor. Bu da oyunu farklı bir zorluğa sokuyor.

Geliştirilmiş maç motoru sayesinde, her iki takımdaki oyuncular bu yıl her şeyi çok daha etkili bir şekilde yapıyor. Maçları izlerken, oyuncuların uygun zamanlarda taktiğiniz dahilinde gerçekçi bir şekilde olmaları gereken yerde olmalarıyla birlikte, daha yüksek bir pozisyonel farkındalık hissi fark edeceksiniz. Nihayetinde bu, oyuncuların rollerini eskisinden daha gerçekçi bir şekilde yerine getirmelerine yol açıyor. Bu, maç motorunda sorun olmadığı anlamına gelmiyor; yüzlerce maç daha oynadıkça mutlaka bazı sorunlar bulacağız ama şimdilik gerçek bir sorun fark etmedim.

Bu değişiklikler Football Manager serisinin yıllardır sahip olduğu harika platformu anlamlı bir şekilde geliştiriyor. Elbette, oynanışın çoğu son girişle aynı hissedecek ama menü tabanlı simülasyon oyunlarıyla yalnızca bu kadarını yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Football Manager 2024, menajerlik hayallerinizi deneyimlemeniz için daha fazla yol sunarak takımlarınızı olabilecekleri en iyi hale getirmeniz için size daha fazla kontrol ve seçenek sağlıyor.

Football Manager 2024, uzun süreli hayranlar için mutlaka oynanması gereken bir oyun ve şimdiye kadarki en iyi Football Manager oyunu. Ta ki yeni Football Manager oyunu çıkana kadar. Football Manager 2024, geçen yılki oyundan çok fazla değişiklik yapmıyor ama yaptığı değişiklikler nasıl oynamayı seçtiğinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Sonuç olarak, teknik direktörlük fantezinizi her zamankinden daha fazla yaşamanız için size araçlar sunuyor ve serinin hayranları için mutlaka oynanması gereken bir oyun haline getiriyor.

Football Manager 2024
Olumlu
Oyunu deneyimlemeniz için eklenen yeni yollar gayet güzel.
İyileştirilen transfer sistemi tam kıvamında hissettiriyor.
Duran topların elden geçirilmiş olması maçları iyileştiriyor.
Yeni taktiksel yeniliklerle takımı daha derin kontrol edebiliyoruz.
Geliştirilen maç motoru biraz arka planda kalsa bile taktiri hak ediyor.
Olumsuz
Serinin önceki oyunundan taşınan bazı hatalar mevcut.
Anlık oynanış döngüsü aynı; hiçbir yenilik onu değiştiremiyor.
9