E3 2018 sırasında gösterilmeye başlanılan oynanış görüntüleriyle birlikte, Assassin’s Creed Odyssey için pek çok eleştiri gelmişti. Bu eleştirilerin yoğunluk anlamında toplandığı nokta; yeni oyunun, serinin bir önceki oyunuyla neredeyse aynı mekaniklere ve grafiklere sahip olmasıydı. Gerçekten de yaklaşık bir yıl arayla piyasaya sürülmesi planlanan, serinin yeni oyunu; henüz oynanmadığı takdirde, yani uzaktan bakıldığında, yalnızca teması değiştirilmiş bir Assassin’s Creed Origins gibi görünüyordu. Tabii ki bu itirazlara Ubisoft cephesinden, durumun tam olarak da görüldüğü gibi olmadığına dair yanıtlar geldi ve şimdi de yeni oyundaki seslendirmelerin, oyunun coğrafyasına uygun biçimde hazırlanacağını öğreniyoruz.

Assassin's Creed Odyssey seslendirmelerinde Yunan sanatçılar yer alacak

Assassin’s Creed Odyssey seslendirmelerine ayrı bir önem veriliyor

Oyunun coğrafyasından kastımız, pek çok okurumuzun anlayacağı üzere, Yunan coğrafyası oluyor. Serinin daha önceki oyunlarında, bu hususa fazla dikkat edilmeden, ses sanatçılarıyla çalışmalar yapılmıştı. Yine bir önceki oyun, mısırda geçmesine karşın; seslendirmeleri Amerikalı ses sanatçılar tarafından gerçekleştirilmiş, serinin oyunları boyunca da Nolan North ve Troy Baker gibi isimlerle çalışılmıştı. Şimdiyse, Ubisoft’un bir yerlerde durup düşündüğünü ve daha gerçekçi bir çalışmaya imza atmak adına hareket ettiğini öğreniyoruz.

Hemen kısa bir bilgi ekleyip, devam edelim. Oyunun duyurusunun ardından açıklandığı üzere, serinin yeni oyunu olan Assassin’s Creed Odyssey, bizlere; bir kadın veya bir erkek olmak üzere, iki karakter seçme imkanı tanıyacak. Bu seçim kısmında, kadın karakter tercih edildiği takdirde Kassandra ile yolumuza devam edeceğiz, erkek karakter seçtiğimizde ise ana kahramanımız Alexios olacak. Haberimizin odak noktasında söylemek istediğimizi de burada dile getirelim. Seçeceğimiz kadın karakter olan Kassandra; Yunan sanatçı Melissanthi Mahut tarafından, seçilebilir erkek karakter Alexios ise; yine Yunan sanatçı Michael Antonakos tarafından seslendirilecek.

Böylelikle oyunda, Amerikan aksanı yerine, gerçek Yunan aksanı kullanılan bir İngilizce duyacağız. Bir başka deyişle, Yunan gibi konuşmaya çalışan Amerikalı ses sanatçıları yerine, zaten doğasında Yunan aksanı bulunan, Yunan asıllı kişilerin sesleri kulaklarımıza çalınacak. Giriş kısmında belirttiğimiz üzere; oyunun, serinin bir önceki oyunuyla benzer yapıda olmasına dair gelen eleştirilere, farklı bir yanıt olarak, bu durumu düşünebiliriz. Tabii Ubisoft cephesinden; oyundaki diğer hususlarla ilgili iddialı açıklamaların yapıldığını, geliştirilmekte olan oyunun eskilere nazaran çok daha iyi olacağının söylendiğini de hatırlatalım. Bize de, bu seslendirmelere Türkçe altyazı eklenmesini umut etmekten ve oyunun çıkışını beklemekten başka elimizden henüz bir şey gelmiyor.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster