Bazı video oyunları; ister istemez, oyun dünyasında bir şekilde şüphe uyandırabiliyor. EA Play 2017 sırasında, bir oynanış videosuyla duyurulan Anthem için de böyle bir durum söz konusu. Sıkıntının bir kısmı da oyunun EA bünyesinde dağıtımının yapılacak olması ve BioWare ekibinin geliştirdikleri bir önceki oyunundan gelen olumsuz havanın da etkisi var tabii. Oluşan sıkıntılı durumu tam manasıyla belirtmek gerekirse; bazı Reddit kullanıcıları dahil olmak üzere pek çok alandan gelen eleştiriler. Bu eleştirilerde, yayımlanan oynanış görüntülerinden sonra bir gelişme yaşanmaması ve yeni videoların gelmemiş olmasına dikkat çekilerek, oynanış görüntülerinin gerçeği yansıtmadığına dair ithamlar bulunuyor.

Anthem videosunun gerçek oynanışı yansıtmadığı söylentilerine yanıt geldi

Öncelikle video oyunlarını takip eden çevrelerin, suçlamalarının değil ama şüphelerinin yerinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Nitekim böyle durumlara daha önce de rastlandı. Yayımlanan videolarda ağızları açık bırakan video oyunları, piyasaya sürüldüklerinde, gösterilenin çok uzağındaydılar. Örnek vermek gerekirse; Watch Dogs ve Tom Clancy’s The Division oyunlarının tanıtım videolarında gösterilen grafik ve oynanış detayları, tam sürümlerinde bulunmamaktaydı. Yakın geçmiş döneme ait, böylesine canlı örnekler mevcutken; etkileyici bir duyuru videosundan ardından, son halinin neredeyse bir yıldır gösterilmediği Anthem oyununa dair şüpheler de fazla şaşırtıcı gelmiyor açıkçası. Haliyle oyunun, videodaki kadar etkileyici olmayacağı, videonun gerçek oyundan ziyade özel olarak hazırlanan bir yapım olduğu iddiaları dolaşmaya başlıyor.

Anthem, EA Play 2018 sırasında oynanacak ve ne halde olduğu görülecek

Anthem oyununu için yayımlanan videonun, oyunun oynanabilir halinin abartılı bir gösterimi olduğu iddialarına yanıt ise BioWare Teknik Tasarım Direktörü Brenon Holmes tarafından geldi. Brenon Holmes tarafından yapılan açıklamalara göre, videoda görülenlerle, oyunun oynanabilen hali arasında fark bulunmuyor. Bir başka deyişle; videoda ne gösterildiyse, oyunun tam sürümünde de aynı detaylar ve grafikler olacak. Grafiklerin ve oynanış mekaniklerinde bir kalite düşürmesine kesinlikle gidilmeyeceği yetkili bir isim tarafından yanıtlanırken, bu iddiaların tersine, oyunun tamamlanma sürecine dair bazı bilgiler de alıyoruz.

BioWare Teknik Tasarım Direktörü Brenon Holmes; bir sene öncesinde oynanabilir halde hazır olan bir oyunun, son haline yaklaşmakta olduğunun da altını çiziyor. Zaten EA tarafından yapılan açıklamalarda da E3 2018 ile aynı zaman diliminde gerçekleştirilecek EA Play 2018 etkinliklerinde Anthem ve Battlefield V oyunlarının, oynanabilir halde olacağı duyurusu yapılmıştı. Muhtemelen EA Play 2018 etkinlikleri sırasında, BioWare tarafından hazırlanan bir demo sürümü, pek çok oyuncuya oynanabilir halde sunulacaktır. Kısacası Anthem oyununda bir detay ve grafik düşürmesi olacak mı olmayacak mı, iki aydan kısa bir süre sonra net olarak görülecektir. Merak eden okurlarımız, yayımlanan videoyu hemen aşağı kısımdan seyredebilirler.

Etiketler: