Günümüzde akıllı telefon denildiğinde akla hemen Android işletim sistemine sahip cihazlar ve Apple markasının gururu iPhone ürünleri geliyor. Türkiye’de genelde insanların ellerinde her iki tarafı da görmek mümkün. Fakat, yapılan bir araştırmaya göre, bu durum her yerde geçerli değil. Zira, bahsini etmekte olduğumuz araştırmalara göre, Amerika’da yaşayan gençler Android cihazlardan ziyade, iPhone markasını tercih eder durumda. Haberimizin devamında detaylarından bahsedeceğimiz araştırma ise, Amerika’da bir şirket olan Piper Jaffray tarafından yapıldı. Yani, oranlar bayağı ciddi olduğunu söylemek mümkün.

iPhone

Gençler, iPhone tercih ediyor

Piper Jaffray tarafından yapılan araştırma, bizlere Amerika’da bulunan gençlerin tercihlerini göz önüne serdi. Türkiye’ye kıyasladığımızda, çok çok daha fazla sayıda gencin, Apple’ın telefonlarına sahip olduğu ortaya çıktı. Piper Jaffray tarafından yürütülen araştırma, Amerika’nın 40 farklı eyaletinden, ortalama 16 civarı yaşa sahip olan 6000 adet genç üzerinde gerçekleştirildi. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, gençlerin %82’si Apple markasına ait akıllı telefonları kullanıyor. Ayrıca, araştırmanın parçası olan gençlerin %84’ü de, gelecek telefonları olarak iPhone markasını işaret ediyor.

Bahsini ettiğimiz oran ise, 2014’ten bu yana %22’lik bir artış görmüş oldu böylece.  2014 bahar dönemi ile başlayan liste, 2018 yılının bahar döneminde son buluyor. Gençlerin tercihinin iPhone’dan yana olmasını neyle açıklayabiliriz, bilemiyoruz açıkçası. Fakat, muhtemelen eğer ülkemizde de Apple markasının ürünleri o kadar uygun ücretlerle alınabilseydi, benzeri bir sahne ile Türkiye’de de karşılaşabilirdik. Hayaller ile hayatlar arasındaki uçurumdayız resmen. Zira, eğer bizim de bu tarz güzel imkanlarımız olsaydı, muhtemelen bizler de Apple’ın akıllı telefonlarından alır ve kullanırdık rahatça. Lakin, fiyatlar biraz dudak uçuklatıcı durumda olduğu için, en fazla heveslenebiliyoruz.

Etiketler:

,