TechnoTsunami

TechnoTsunami incelemesi

Ülkemizde geliştirilen, 3 boyutlu bir bulmaca ve aksiyon oyunu var karşımızda.


Bu kez ülkemizde geliştirilen, tabiri yerindeyse yerli bir video oyunu incelemesi ile beraberiz. Başlıktan da göreceğiniz üzere TechnoTsunami isimli yapımdan söz edeceğiz bu inceleme yazıda. Her şeyden önce söylemek isterim ki video oyunu dünyası için ülkemizde atılan adımlar şahsımı oldukça memnun ediyor. İncelemekte olduğum yapım da iki Türk geliştirici tarafından bizlere sunuluyor. Yalnızca iki kişi tarafından geliştirilen bu oyunun üç boyutlu bir FPS oyunu olduğunu, tahmin edebileceğinizden çok daha iyi grafiklere ve performansa sahip olduğunu da henüz yazının başındayken belirtmeliyim.

TechnoTsunami, bir süre erken erişim sürecinde kalmış ve Steam üzerinden 29 Ekim 2020 gibi önemli bir tarihte çıkışını gerçekleştirmiş bir video oyunu. Açık söylemek gerekirse, inceleme kodu gelene kadar bu yapım hakkında bir bilgiye sahip değildim. Oyunun ülkemizde geliştirildiğini duyduğumda ise incelemek için hevesli oldum fakat nasıl bir yapıyla karşılaşacağımdan haberdar değildim. Tahminlerime göre görsel açıdan pek tatminkar olmayan, iki boyutlu bir denemeyle karşılaşacağımı sanıyordum ki oyunu ilk açtığım anda biraz şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Üst kısımda da belirttiğim gibi tahminlerimde yanılmıştım çünkü karşımda 3 boyutlu ve gayet başarılı görselliklere sahip olan bir oyun duruyordu. Oyunun hemen başında, iki robottan bir tanesinin yerde gezen temizlik robotlarını tekmelediğini gördüğümde ise yüzümde bir tebessüm belirdi. Tamam dedim, kesinlikle bir Türk oyunu var elimde. Dünyanın hiçbir yerindeki geliştiricinin aklına, futbolda şut çeker gibi küçük robotların tekmelendiği bir sahneyi yapmak gelmezdi çünkü. Nihayetinde oyuna geçtim ve bu farklı yapıyı deneyimleme şansını edindim.

Bu arada, yazdıklarımı okuyup da çığır açan bir video oyununun ülkemizden çıktığı sonucuna kapılmayın lütfen. Benim beklentilerimi aşan bir yapıyla karşılaştım TechnoTsunami oyununda. Tabii ki pek çok hata ve eksiklik de mevcut fakat 1930’ların uzayını yansıtmak da gayet farklı hisler sunabiliyor. Bu yapımı deneme imkanına erişirseniz aklınıza benim gibi ilk olarak Bioshock serisi gelebilir ama oyunun genel yapısı itibariyle önemli farklılıklar var arada. Dilerseniz, benim şaşkınlığımı bir kenara bırakarak, hikayeden ve oynanış mekaniklerinden bahsederek devam edelim.

TechnoTsunami

TechnoTsunami ile 1930’lu yılların uzayında bilmeceler çözüyoruz

Oyunun hikayesine göre 1930’lu yıllarda, ışınlama özelliği olan bir metal keşfedilir ve içerisinde bulunduğumuz Neon Castle isimli turistik uzay gemisi seyahatine başlar. Dünyadan radyo dalgalarıyla kontrol edilen robotların bulunduğu bu gemiye nesneler gönderilir. Zamanın hız farkından ötürü bazı aksilikler yaşanır ve bulunduğumuz zaman olan 2130 senesinde bir kaos yaşanır. Amacımız ise gelecekten gönderilen eşyaları bulmak ve dünyadaki insanların ölümlerini durdurmaktır. Bu nesneleri bulurken de karşımıza pek çok zorluk çıkar ve bunlarla mücadele etmemiz gerekir.

İnceleme yazısının üst kısımlarında bu oyunun türü için FPS tanımını kullandım fakat bir bulmaca oyunuyla karşı karşıya olduğumuzu söylesem biraz daha doğru bir tanımlama kullanmış olacağımı zannediyorum. Çok yoğun aksiyon anlarıyla karşılaşmadan, gizemli olayları çözmeye çalıştığımız, otel benzeri bir uzay gemisinin içerisinde bulunuyoruz bu oyunda. Oyunun başladığı nokta olan odaya benzer yapıda pek çok oda bulunuyor ve çok daha fazlasında, bizlere verilen görevleri sırasıyla yaparak derinlerdeki sır perdesini aralamaya çalışıyoruz. Aksiyon unsurlarının hiç olmadığını da söyleyemem tabii.

İlk silahımız olan beyzbol sopasıyla birlikte, ateşli silahlardan, lazer ışınlarına kadar TechnoTsunami oyununun ilerleyişi içerisinde farklı silahları edinebiliyoruz. Bölümler genellikle bir labirent yapısı içerisinde yer bulmak ve karşımıza çıkan bulmacaları çözmekle geçiyor. Görevleri tamamladıkça tekno para birimleri kazanıyoruz ve karakterimizi geliştirmek için bu tekno paraları kullanabiliyoruz. Öte yandan, girdiğimiz mekanlarda bulduğumuz ögeleri ve paraları da farklı alanlarda değerlendirebiliyoruz. Yükseltmeler olarak adlandırılan karakter geliştirme sisteminin de karmaşık bir yapıda olduğunu söyleyemem.

3 ana kısma ayrılan yükseltmeler kısmında; hayatta kalma, araçlar ve savaş başlıklarıyla sunulan geliştirmeleri yapabiliyoruz. Bu alanda, öyle detaylı geliştirme seçenekleri bulunmuyor. Örneğin, hayatta kalma başlığı altında maksimum canımızı ve güç içeceği kapasitemizi sırasıyla arttırabiliyoruz. Diğer seçeneklerde de yine benzer birimlerin sayılarını ve kapasitelerini arttırmak suretiyle ilerleme kaydedilebiliyor. Tabii, geliştirmeler yaptıkça daha hızlı, daha güçlü bir karakter olmaya doğru ilerlerken oynanış mekaniklerinin de kullanışlı bir hale dönüştüğünü gözlemlediğimi söyleyebilirim.

TechnoTsunami

Bulmacaların çeşitliliği ve hikayeye birleştirilmesi takdiri hak ediyor

TechnoTsunami oyunundaki ilerleyişi hayli beğendiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Oyunun gittikçe genişleyen yapısında, birbirinden farklı mekaniklerle ortaya çıkan bilmecelerle karşılaştım. Bu bilmecelerin bazıları ipuçlarını takip etmeye bağlıyken, bazılarıysa oyuncuyu düşünmeye iten türdendi. Öte yandan, bulmacaların sunumunun biraz daha iyi olabileceğini düşünüyorum. İşaret edip oyuncuyu çözüme yönlendirmekten ziyada, bazen doğrudan notlar vasıtasıyla sonuç veriliyor, bazen de bulmacayı çözmek biraz şansa kalabiliyor. Ayrıca, bulmamız gereken nesnelerin de gözden kaçabilen noktalarda bulunduğuna sıklıkla şahit oldum.

Bulmaca sunumundan bahsettiğimde akıllara yalnızca bulmacalarla uğraşılan bir yapı gelmesin. TechnoTsunami, aksiyon unsurlarını da barındırıyor. Oyundaki diğer robotların neredeyse tamamının bize saldırdığını görüyoruz. Konuşabildiklerimiz bazı robotların dışında, gittikçe oyuncuyu zorlayan aksiyon unsurları var bu oyunda. Temizlik robotları bile bir süre sonra düşmanımız olabiliyorlar. Bizlere saldıran unsurlarla mücadele etmek için üst kısımda da kısaca bahsettiğim gibi beysbol sopası, tabanca gibi silahlar elde edebiliyoruz. Kullandığımız silah ve araçların kapsamıysa oyunun hikayesi ilerledikçe artıyor.

Takdir etmek istediğim bir nokta da tam bu kısımda devreye giriyor. TechnoTsunami, oyuncuyu sürekli aynı mekaniklerle bunaltan bir yapım değil. Labirent odaklı bir bölgede, aksiyon unsurlarıyla donatılmış alanlarda bulmacalar çözüyoruz ki bu bulmacaların çeşitliliği oyunda ilerledikçe artıyor. Örnek vermek gerekirse, bu yapımda; şifreler çözüyor, geçitler bulabiliyor, kuklaları sırasıyla kırabiliyor, temizlik robotuyla uzay gemisinin dışından ögeler topluyor, tıkanan kanalizasyonu açmaya çalışıyor ve daha pek çok farklı mekaniği kullandığımız bulmacalarla uğraşıyoruz. Bulmacalar, hikayeyle birlikte bizlere veriliyor ve attığımız her adımda yeni bir mekanikle karşılaşacağımızı görüyoruz.

Belirttiğim gibi bulmacaların sunumları biraz daha iyi olsaydı, kesinlikle kendisinden çok daha fazla bahsettirebilecek bir oyun olurdu TechnoTsunami. Bu arada, aksiyon unsurlarının biraz vasatın altında kaldığını da söylemek durumundayım. İki kişilik bir ekiple yapılabileceğin belki en iyisi oluşturulmuş fakat özellikle robotların bize saldırması ve yakın dövüş silahının kullanımı fazlaca göze batıyor. Öte yandan, oyunda bizimle diyaloğa giren karakterlerin konuşmalarının görüldüğü kısmın da gözden kaçabildiğini belirteyim. Konuşma alanı, aniden başlayan diyaloglarda ilgi çekmeyebiliyor.

TechnoTsunami

Bir şaheser olmasa da önemli bir ilk adım var karşımızda

Görsel açıdan gayet başarılı bir oyun TechnoTsunami. Tabii ki günümüzün görsel standartlarının hayli gerisinde ama 3 boyutlu grafiklerin cesurca bu oyuna aktarıldığını gözlemleyebildim. Parlamalar, yansımalar, gölgelendirmeler hem ilgimi çekti, hem de takdirimi kazandı. Kullanılan efektler de emek harcandığını gösteriyor. Bu arada, altında şömine varmışçasına havayı buğulandıran kaloriferlerin ve benzeri bazı detayların abartıldığını belirteyim. Öte yandan, gerçek ressamlar tarafından yapılan yağlıboya tablolarının ve farklı noktalardaki afişlerin de harika durduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

TechnoTsunami oyunundan performans anlamında da memnun kaldım. Son zamanlarda oynadığım en sorunsuz yapımlardan birisi vardı karşımda. Teknik anlamda ise hala geliştirilmesi gereken pek çok noktanın bulunduğunu düşünüyorum. Menülere ulaşmak biraz daha kolay bir hale getirilebilir. Oyuna dair bazı unsurlar arayüzlerle desteklenebilir mesela. Kısacası, oyun içi menüler biraz daha kullanıcı dostu bir yapıyla sunulabilir. Geliştirici ekip, 1930’ların temasını kullanmak adına bazı adımları atmaktan çekinmiş gibi görünüyor yada menülere henüz yeterli özen gösterilmedi. Tabii, klavye üzerinden tüm menülere hızlıca giriliyor.

Bir Türk oyunundan bahsederken oyunun Türkçe metin desteğine sahip olduğunu görmesek tuhaf olurdu açıkçası. TechnoTsunami oyunu da İngilizce seslendirmeye karşın Türkçe metin desteği barındırıyor fakat Türkçe kısmında bazı dilbilgisi hatalarının göründüğünü belirtmek zorundayım. Ayrıca, metinlerin önce İngilizce olarak kaleme alındığı, sonrasındaysa Türkçeye çevrildiğine dair izlenim edindim. Özellikle uzun olan metinleri okurken anlam bütünlüğünün sıklıkla bozulması gibi bir durum var. Yazıların biraz daha düzenli yazılması ve oyuna konumlandırılmasıyla bu sorunlar da çözülecektir muhtemelen.

Karşımda bir Türk oyunu olunca çok daha fazla şey söylemek ve ilgilenmek istiyorum ama her yazının bir sonu oluyor ne yazık ki. Toparlamak gerekirse, TechnoTsunami gayet başarılı bir video oyunu. Bazı teknik sorunları, günümüzün şartlarına uygun hale getirebilirse daha büyük bir kitleye ulaşacaktır. Gösterilen emeğin asla küçümseneceğini düşünmüyorum. İki kişilik bir ekiple geliştirilen bu yapım, ileride göreceğimiz çok daha ses getirecek video oyunlarının habercisi gibi görünüyor. Umarım dünya çapında başarılar elde edecek seviyeye ulaşırlar.

TechnoTsunami
TechnoTsunami
Aksiyon unsurları barındıran bir bulmaca oyunu olan TechnoTsunami, iki Türk geliştirici tarafından hazırlanan bir video oyunu. Sınırlı bir ekiple geliştirilmesine karşın, eldeki imkanların sonuna kadar kullanıldığını ve 3 boyutlu başarılı bir görsel yapının sunulduğunu bu oyunda görebiliyoruz. Bulmacaların çeşitliliği ve hikaye odaklı oynanışla birlikte sunulması takdiri hak eden konuların başında geliyor. 3 boyutlu grafikler zamanın biraz gerisinde gibi görünse de parlamaları, gölgelendirmeleri ve çeşitli efektleriyle oyuna zenginlik katıyor. Teknik anlamdaki sorunlarından kurtulursa, menüler biraz daha kullanışlı hale gelirse ve Türkçe metin desteğine dikkat edilirse çok daha fazla oyuncunun ilgisini çekecektir. Karşımızda bir şaheser bulunmuyor fakat önemli bir adımla yüz yüzeyiz. Sizlere eğlenceli vakit geçirebilecek, yabancı örneklerinden aşağı kalmayan bir video oyunu TechnoTsunami.
Olumlu
Bulmacaların çeşitlilik barındırması ve birbirini tekrar etmemesi.
Görsel açıdan, bulmaca türündeki yapımlara kıyasla gayet başarılı görünüyor
Tablolar gibi bazı detaylar oyunun üzerinde özenle çalışıldığını gösteriyor.
Bulmaca temelli bir yapının hikayeyle birlikte başarıyla sunulması takdiri hak ediyor.
Fiyatı oldukça uygun.
Olumsuz
Oyunun genelindeki teknik sorunlar biraz fazla göze çarpıyor.
Bulmacaların sunumu daha uygun bir biçimde yapılabilirdi.
Türkçe metin desteğinde bazı hatalar ve anlaşılmayı zorlayan bir yazı tarzı mevcut.
Oyunun sesleri belki de en başarısız noktası.
Menüler, klavyeye mecbur bırakmadan biraz daha kullanıcı dostu olabilirdi.
6.4