Hardspace: Shipbreaker

Hardspace: Shipbreaker incelemesi

Hazırlanın, uzay gemilerini parçalamaya gidiyoruz.


Daha önce Minecraft Earth oyununa destek vermiş ve Homeworld 3 ile Crossfire: Legion oyunlarına emek vermiş olan Blackbird Interactive, aynı zamanda Hardspace: Shipbreaker oyununu da geliştirdi ve 24 Mayıs 2022 tarihinde oyuncuların karşısına çıktı. Focus Entertainment tarafından dağıtımı üstlenilmiş olan bu oyun, oyuncuları geleceğe götürüyor. Bu gelecekte, insanlık artık Güneş Sistemi içerisine yaygın bir şekilde yerleşmiş bir durumda ve Dünya da bu sistemdeki en problemli gezegen haline geliyor. Birçok hastalık ve farklı durumlarla boğuşan gezegenimizden ise kaçmaya çalışan bir insan oluyoruz.

Dünya’dan artık kaçıp, diğer kolonilere yerleşmek isteyen karakterimiz, Lynx Corporation ile bir anlaşma imzalıyor. Bu anlaşma dahilinde karakterimiz, terk edilmiş uzay gemilerini parçayalıp, işe yarayan materyaller elde etmek için Lynx Corporation ile çalışmaya başlıyor. Bu anlaşma dahilinde karakterimiz, aslında kendi DNA’sını bile bahsi geçen şirkete vermiş oluyor. Lynx Corporation, yüksek teknolojilere sahip olduğu için çalışanları öldüğü zaman, DNA’sını kopyalayıp, çalışmaya devam etmeleri için başka bir bedene kopyalayabiliyor. Yani, sonsuza dek bu şirket için ölümsüz bir şekilde çalışmaya başlıyorsunuz.

Hikayesinden de tahmin edebileceğiniz üzere Hardspace: Shipbreaker oyunundaki amacımız uzay gemilerini parçalayıp, materyal elde etmek. Oyun, bu oynanış temelini oldukça ciddiye alıyor ve simülasyon seviyesinde bir oynanış sunuyor. Birinci şahıs bakış açısından oyunu oynayıp, uzay gemilerini parçalarken, elde ettiğimiz materyaller de paraya dönüşüyor ve bu paraları da Lynx Corporation tarafına olan ve bitmek bilmeyen borçlarımızı ödemek için kullanıyoruz. Yani, şirketin verdiği para aynı şirkete geri dönüyor. Gemileri parçalamak için ise birbirinden farklı ekipmanlara sahip olup, onları kullanıyoruz.

Bu ekipmanlar arasında kendimizi çekebilmemiz veya başka şeylere kullanabilmemiz için temin edilen ip benzeri bir şey, lazer kesici, tehlikeleri belirleyebilmeniz için bir tarayıcı ve benzeri şeyler bulunuyor. Aslında, tehlikeler de Hardspace: Shipbreaker oyununda büyük bir rol oynuyor. Mesela, yanlış bir elektrik kablosunu kesmek, büyük patlamalara sebep olabiliyor. Uzay gemisinin içerisindeki havanın dışarıya doğru çekilmesi, diğer eşyaların da uzay boşluğunda yok olmasına sebep olabiliyor ve benzeri sıkıntılar ile karşılaşabiliyorsunuz. Yani, karşınızda çok da rahatlatıcı bir deneyim yok.

Hardspace: Shipbreaker

Hardspace: Shipbreaker, sizi birçok tehlike ile baş başa bırakıyor

Hardspace: Shipbreaker, serbest bir şekilde uzay gemilerini parçalayıp, para kazanabileceğiniz bir oyun değil. Yani, tüm bunlar aslında doğru ama sadece tahmin ettiğiniz gibi serbest olmuyorsunuz. Oyunda deneyimleyebileceğiniz tüm görevler, zaman sınırlı olarak sunuluyor ve uzay gemilerinin de kalbi olan reaktör, elde etmeniz gereken en değerli şey olarak gösteriliyor. Reaktörü aldığınız zaman hızlı bir şekilde uzay gemisini terk etmeniz gerekiyor ki patlamalardan kurtulabilin. Yani, oyun sizi net olarak serbest bırakmıyor, zaman zaman daha önceden planlanmış olan olayları yaşayabiliyorsunuz. Bunlar da oyuna heyecan katıyor.

Tüm bunların haricinde, Hardspace: Shipbreaker oyununda dikkat etmeniz gereken bazı kaynaklar da yer alıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere oksijen ve yakıt, bunların temelini oluşturuyor. Oksijeniniz ve yakıtınız sınırlı. Oksijen olmadan hayatta kalamıyorsunuz, yakıt olmadan da kıyafetinizdeki ufak yönlendiricileri kullanamıyorsunuz. Görevlerden başarılı bir şekilde çıktığınız zaman ise hem borcunuzu ödüyorsunuz, hem de bazı ekstra para birimleri ile eşyalarınızı filan güçlendirebiliyorsunuz. Tüm bunları, kendinize ait odanızda yapıyorsunuz ve aynı odadan sıradaki görevinizi de seçebiliyorsunuz.

Hardspace: Shipbreaker oyununun içerisinde tüm bunları deneyimlemek oldukça eğlenceli hissettiriyor. Var olmayan yer çekimi içerisinde uçmak, uzay gemilerini oldukça gerçekçi bir şekilde parçalamak, tehlikelerden korunmaya çalışmak, zamana karşı yarışmak ve karakterinizi zamanla güçlendirmek sizi ekrana uzun bir süre boyunca kilitleyecektir diye tahmin ediyorum. Bu noktada, eğlenceyi baltalayan en önemli şeylerden bir tanesi, kısa bir süre sonra karşınıza çıkan uzay gemilerinin benzerliğini kaybetmesi, sürekli olarak aynı gemilerin sunulması. İçerikler tekrar edici hale gelince de oyundan biraz soğuyabiliyorsunuz.

Tabii ki Hardspace: Shipbreaker oyununun kendisini tekrar eden yapısı, hikaye içerisinde mantık kazandırılıyor. Sonuçta, bu oyunda modern kapitalizm ve işçilerin ölene kadar sürekli aynı şeyi yaparak çalışması konu alınıyor ama bunlar, oynanışın sürekli kendisini tekrar etmesi için affedici bir element olamaz. Tabii ki bunlar gerçek hayattaki gerçek problemler ama video oyunlarını da o problemlerden kaçmak için oynuyoruz zaten. Bu yüzden, oyunun arkasındaki düşünce güzel olsa bile, birçok şey mantıklı bir şekilde açıklansa bile içeriklerin sürekli kendisini tekrar etmesini sırf açıklandı diye affedemeyeceğim.

Hardspace: Shipbreaker

Kendinizi oldukça detaylı uzay gemilerinin içerisinde buluyorsunuz

Hardspace: Shipbreaker, PC için piyasaya sürülmüş olan oldukça gerçekçi görünen bir simülasyon oyunu. Sunum tarafında oyunun görselliğine bir bakmak gerekirse, her şeyin oldukça detaylı bir şekilde sunulduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Oyundaki birçok öge etkileşime geçilebilir olduğu için detay seviyesi oldukça yüksek. Görsel efektler, arka plan görüntüleri, manzaralar filan da oldukça kaliteli. Aynı şeyi animasyonlar için de söyleyebilirim. Yalnız, tüm bunları güzel bir şekilde deneyimleyebilmek için sistem gereksinimlerini karşılayabilmeniz gerekiyor. Bu cümlelerimi, en yüksek grafik ayarlarına göre kuruyorum.

Görsellikte olduğu gibi performans kategorisinde de sistem gereksinimlerini karşıladığınız sürece herhangi bir problem yaşamıyorsunuz. Yükleme ekranları rahatsız edici seviyede uzun değil ve optimizasyon problemi de yok denecek kadar az. Bunların üzerine gelen sesler, ses efektleri ve müzikler de kesinlikle oyunun atmosferine uyum sağlıyor. Ayrıca bu kategoride de bolca detay bulunuyor. Mesela, kaskınızdaki radyodan çalan müzik, kafanıza bir şey çarptığı zaman bozulabiliyor ve yavaş yavaş kendisine geliyor. Bunun gibi birçok detay, oyunun hem müziklerinde, hem ses efektlerinde, hem de görselliğinde bulunuyor.

Hardspace: Shipbreaker, PC için hem satın alınabilir, hem de Xbox Game Pass üzerinden ulaşılabilir. İki sene boyunca erken erişim sürecinde kalmış olan bu oyun, kesinlikle tam sürümünde deneyimlenmesi gereken bir oyun ve Xbox Game Pass için de güzel bir eklenti. Bu oyunun ayrıca Xbox ve PlayStation sürümleri de duyuruldu ama bu satırları yazdığım sırada oyun, sadece PC için mevcut. Ayrıca, oyundaki en büyük tek problemin, oyunun kendisini tekrar ediyor olması da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Her ne kadar görünürde tek bir büyük problem olsa bile bu problem oldukça kritik ve oyunu sıkıcı bir hale sokabiliyor.

İyi yönlerde ise Hardspace: Shipbreaker oyununun kaliteli sunumu, eğlenceli ve anlamlı hikayesi, detaylı oynanışı, yeteri kadar oyuncuya meydan okunuyor olması ve kontrollerin kaliteli yer alıyor. Bu oyunun ülkemize özel olan bir problemi, ne yazık ki 360 TL olması. Steam üzerindeki oyunların konsollara kıyas ile daha ucuz olmasına alıştık ama bu oyunda durum ne yazık ki öyle değil. Oyunun orijinal fiyatı 35 USD ve 360 TL de her ne kadar 600 TL’den daha ucuz bir fiyat olsa bile bu oyuna değebilecek bir etiket değil. Bu yüzden, özellikle de içerikler kendisini çok tekrar ediyorken, güzel bir indirim dönemini beklemenizi öneririm.

Hardspace: Shipbreaker
Hardspace: Shipbreaker
Olumlu
Uzay gemilerini detaylı bir şekilde parçalamak oldukça eğlenceli.
Tehlikelerle başa çıkmak, bazı kaynakları yönetmek renk katıyor.
Hikaye çok ilgi çekici ve oynanışa başarılı bir şekilde entegre edilmiş.
Görsellik, performans, sesler ve müzikler yeteri kadar başarılı.
Olumsuz
Oyundaki içerikler çok kısa bir süre sonra kendisini tekrar etmeye başlıyor.
Ufak tefek hatalar, oyunun kusursuz akışını bozabiliyor.
Sıfır yer çekiminde hareket etmek zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor.
Oyunun başlarında çok yavaş ilerleme kaydediliyormuş gibi hissettiriyor.
8