Battle Royale dediğimiz oyun modu, gördüğünüz üzere AAA seviyesindeki oyunlara da sıçramaya başladı. Bu sıçramayı ilk gördüğümüz AAA video oyunlarından bir tanesi de Call of Duty: Black Ops IIII oldu. Bu oyun, Blackout modu adı altında Battle Royale deneyimini bizlere sunacaktı. Tabii oyuncular bayağı şaşırdı, küçük haritalara ev sahipliği yapacağı açıklanan Call of Duty: Black Ops 4, Blackout ile oyunculara ne kadar büyük bir harita sunabilecekti? İşte bu sorunun cevabını, bir YouTube içerik üreticisi vermeye çalıştı.

Call of Duty: Black Ops IIII

Anlaşılan Black Ops 4 ile Fortnite, harita boyutu bakımından benzer olacak

Drift0r isimli YouTube içerik üreticisi, aslında bahsettiğimiz araştırmayı yapabilmek için oldukça işe yarar bir başlangıç noktasına sahip. Çünkü bahsetmiş olduğumuz oyunun geliştirici ekibi, Blackout modundaki haritanın, Nuketown haritasından 1500 kat daha büyük olacağını açıklamıştı. Drift0r ise öncelikle Call of Duty: Black Ops III oyununa geri döndü ve Nuketown haritasını ölçtü. Peki, bir insan, video oyunu haritasının boyutunu nasıl ölçmüş olabilir? Adımla mı? Tabii ki hayır.

Drift0r, bahsetmiş olduğumuz haritayı ölçebilmek adına silahların hasarlarını kullandı. Evet, oyundaki silahlar belli bir metredeki uzaklığa kadar, belli bir seviyede hasar verebiliyor ve Drift0r da bunu kullanarak, Nuketown haritasının boyunu ölçtü. Tabii bu ölçüm kesinlikle %100 doğrulukta olamaz, en azından biz öyle düşünmüyoruz ama yine de başlamak için çok güzel bir nokta.

Bahsetmiş olduğumuz içerik üreticisi, uzun bir matematik işlemi ardından bizlere asıl sorunun cevabını veriyor. Yapılan ölçümlere göre Call of Duty: Black Ops IIII içerisinde karşımıza çıkacak olan Blackout haritasının maksimum büyüklüğü 7.4 kilometre kare olabilir. Minimum boyut ise 4.5 kilometre kare olarak tahmin ediliyor. Bu noktada sizlere karşılaştırma amaçlı olarak Fortnite: Battle Royale ve PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunlarının haritalarının boyutlarını da belirtelim.

Fortnite: Battle Royale, 5.5 kilometre kare boyutunda bir haritaya sahip. PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun Erengal haritası ise 64 kilometre kare büyüklüğünde bir haritaya sahip. Yani, anlıyoruz ki Call of Duty: Black Ops 4 içerisindeki Blackout modu, muhtemelen Fortnite: Battle Royale modu kadar kısa sürecek.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster