ReadySet Heroes

ReadySet Heroes incelemesi

Sony tarafından hem PC, hem de PlayStation 4 platformlarında oynanabilecek bir yapım geldi; biz de inceledik.

Sony tarafından yayımlanan ve PlayStation 4 ile birlikte PC için çıkacak ilk video oyunu olan ReadySet Heroes oyununun incelemesiyle karşınızdayız. Yapı itibarıyla aksiyon ve macera oyunu olduğunu söyleyebileceğimiz bu oyun farklı oynanış özellikleriyle bizlere sunuluyor. Tek oyunculu, eşli oyunculu ve çoklu oyunculu olarak oynanabilen bu oyun bizlere neler vaat ediyor diye merak edebilirsiniz. Bu merakınızı daha fazla körüklemeden inceleme yazısına geçiş beraberce geçiş yapalım, eğer sizler de arzu ederseniz.

ReadySet Heroes

ReadySet Heroes ile sevimli kahramanların eğlencesine hazır olun

Dışarıdan bakıldığında oldukça sevimli ve minik kahramanların göründüğü bu yapımda iki ana oyun modunun üzerinden ilerlediğimizi en başta söyleyeyim. Giriş kısmında belirttiğim gibi bu yapım tek başına oynanabileceği gibi eşli oyunculu olarak ve tabii ki bu türdeki oyunlarda olması gerektiği gibi çok oyunculu olarak farklı bir şekillerde deneyimleyebilme imkânı bulunuyor.

Farklı oynanış biçimlerini hemen alt kısımda anlatacağım ama bunlardan önce oyunun genel yapından biraz söz etmek istiyorum. Oyunda, oldukça sevimli olan karakterleri seçerek bölümlere dalış yapıyoruz. Birbirinden farklı olarak tasarlanan bölümlerde, düşmanları yenmek ve bazı bulmacaları çözmek vasıtasıyla ilerleyiş sağlanıyor. Bölümlerdeki düşmanlar yalnızca yaratıklar olmuyor. Bazı tuzaklar, ReadySet Heroes oyununda canımızın azalmasına sebep olduğu gibi bazı alanlarda minik bulmacaları çözerek ilerleme sağlanabiliyor.

Genel yapısına baktığımızda, ReadySet Heroes oyununun oldukça basit bir biçimde tasarlandığını gördüm. PlayStation 4 kontrolcüsünün X tuşuyla vuruş yapabilirken, R1 tuşuyla kaçış yapabiliyoruz. Alınan eşyalara göre yine kare tuşuna basarak, kazanılan silahın özelliği kullanılabiliyor. Ayrıca, yine edinilen özel bazı etkenler üçgen ve daire tuşlarıyla kolayca kullanılabiliyor.

Bu özel etkenlerin bazen bir bomba bazen bir ateş hattı olduğunu belirteyim. Bazı noktalarda bir nesneyi yerden alıp atmamız gerekiyor. Bunun içinse L1 tuşunu kullanmamız yeterli oluyor. Hem tutmak, hem atmak için aynı tuşu yani L1 tuşunu kullanıyoruz. ReadySet Heroes oyunu için öğrenmesi oldukça kolay ve geniş bir yaş kitlesine hitap eden bir video oyunu tanımlamasını yapabiliyorum.

ReadySet Heroes

Eğlencenin türünü kendimiz seçebiliyoruz

İncelemesini gerçekleştirdiğim oyunun iki temel oyun modu bulunuyor. Bu oyun modlarının adları; Crawl N’ Brawl ve Tower Crawl olarak karşımıza çıkıyor. Eğer, Crawl N’ Brawl modunu tercih ederseniz, karşınıza Local veya Online seçenekleri çıkacaktır. Bu oyun modunun temeli karşılıklı mücadeleye dayanıyor. Ekranın üst kısmında bir geri sayım bulunuyor. Geri sayım süresi bitene kadar bölümlerde toplayabildiğimiz kadar çok eşyayı toplamaya ve karakterimizi güçlendirmeye çalışıyoruz.

Eğer can barımız biterse oyuna yeniden dönmek için bir süre beklememiz gerekiyor. Tabii biz o sırada beklerken rakibimiz ya da rakiplerimizin eli armut toplamayacaktır. Süreç sonunda topladıklarımızla birlikte bir final mücadelesine çıkıyoruz. Bu mücadele hep aynı olmuyor ve sürpriz biçimde mücadeleci bir yapıyla son buluyor. Bu final mücadelesinin yapısı her oyunda farklılık gösterebiliyor.

Bu arada, Crawl N’ Brawl oyun modunda, Local seçeneğini tercih ettiğimizde bile, tek kişilik bir yapıyla oyuna giremiyoruz. Aynı cihaz üzerinden çift kontrolcüyle bahsettiğim geri sayımı bir arkadaşınızla beraberce bitirip kapışabiliyorsunuz. Oyundaki, çevrim içi seçeneğindeyse, oyunun belirlediği 4 gerçek oyuncuyla mücadele edebiliyoruz. Bu oyunların sonunda sürpriz bir final mücadelesinin olduğunu tekrarlayayım.

Deneyimlerimden çevrim içi olanda, 4 kişiyle bir altın toplama mücadelesine girişmiştik. Local seçeneğindeyse, oğlumla yaptığımız bir mücadelede salyangoz yarışına denk geldik. Buralarda, PvPvE biçiminde bir yarışın hakim olduğunu söyleyebilirim. Hem yapılması gereken işleri yaparken, hem de rakiplerimizi engellemek için saldırıya geçebiliyoruz. Canı biten rakipler, final mücadelesinden önceki bölümlerde olduğu gibi bir süre yeniden doğamıyor ve bu sırada diğer oyuncular avantaj elde ediyorlar.  

ReadySet Heroes

Her finalin farklı bir macera sunması, oyuna çeşitlilik kazandırıyor

Bu oyunun tek kişilik oyun moduna gelmeden önce, Crawl N’ Brawl modundaki final maçlarının çeşitliliğiyle ilgili birkaç söz daha söylemek istiyorum izninizle. Bir mücadelede, altın toplama yarışına girildiğini söylemiştim. Bu final bölümünde, oyunun ana bölümlerine oldukça benzeyen bir yapı bulunuyordu. Dış etmenler ve düşmanlarla birlikte, diğer oyuncular tarafından engellenmeden en fazla altını toplanmaya çalışılıyor. Hayli eğlenceli bir yapının söz konusu olduğunu söyleyebilirim.

Crawl N’ Brawl modunun bir diğer final mücadelesi ise biraz daha ilginç bir deneyimi yaşattırdı şahsıma. Bahsettiğimi final mücadelesinde bir salyangoz yarışında yer aldık. Burada oyuncu sayısına göre her takımın bir salyangozu bulunuyor. Salyangozlar yarışırken oyuncular etraftaki meyveleri bu salyangozlara atmaya çalışıyorlar. Atışı gerçekleştirmek içinse çiçekler gerekiyor.

Aslında oldukça basit bir mekanik bulunuyor ama yazarken zihniniz bulanabilir. Şöyle anlatayım: Mavi takım biziz diyelim. Yarış alanının kenarlarındaki ağaçlardan meyveler ya da dikenli toplar toplanabiliyor. Topladığımız meyveyi mavi çiçeğe atabilirsek, çiçek de meyveyi mavi renkli olan bizim salyangoza fırlatıyor ve salyangozumuz hızlanıyor. Eğer mavi çiçeğe dikenli topu koyarsak, salyangozumuz yavaşlıyor.

Burada işin farklılık oluşturan kısmı zararlı topları rakiplerin çiçeklerine atarak onları yavaşlatma kısımlarında beliriyor. Aynı zamanda rakiplere atılan darbeler onların yavaşlamasına neden oluyor. Bu anlattıklarım dışında birbirinden farklı eğlenceli finallerin bulunduğunu söyleyeyim. ReadySet Heroes oyununun mücadeleci yönünden bahsetmeye çalıştım. Dilerseniz bir de tek kişi oynayabileceğiniz Tower Crawl moduna değinelim.

ReadySet Heroes

ReadySet Heroes ile zorlu bir yolculuk bizi bekliyor

Oyunun tek oyunculu ya da eşli oyunculu oynanabilen oyun modunun adı, üst kısımlarda belirttiğim gibi Tower Crawl olarak belirlenmiş vaziyette. Bu oyun modunda, karşımıza çıkan bölümleri sırayla geçmeye çalışıyoruz. Belirli sayıda bölüm geçtikten sonra bölüm sonu canavarlarıyla mücadele ediyoruz. Toplamda 30 bölüm ve 4 bölüm sonu canavarı bu oyun modunun içerisinde yer alıyor.

Üst kısımlarda anlattığım Crawl N’ Brawl oyun modunda olduğu gibi burada tek kişi oynamanızı engelleyen bir unsur bulunmuyor. Dilerseniz tek oyunculu olarak dilerseniz de bir arkadaşınızla eşli olarak bu oyun modunda ilerlemeye çalışabilirsiniz. Şimdi, aklımıza bir uyanıklık gelmiş olabilir: Tekli olarak geçemediğim yerlerde, arkadaşımla iki kişi olarak kolayca geçebiliriz, diye düşünebilirsiniz.

Bu konuda kısmen iki kişi olarak daha güçlü olacağınızı söylemekle birlikte oyunun da kendine göre bir önlem aldığını belirtmem gerekiyor. İster tek oyunculu isterseniz de eşli oyunculu olarak, bahsettiğim oyun yapısının içerisinde 3 kere canınızın bitmesine izin veriliyor. Tek kişi oynarsanız, kafa karıştıracak bir durum bulunmuyor ve 3 kere öldüğünüzde oyununuz son bulmuş oluyor.

Eşli oynadığınızdaysa, toplamda 3 kere ölebiliyorsunuz. Yani, arkadaşınız 2 kere öldüyse, siz de bir kere ölürseniz, oyunu kaybediyorsunuz. Mesela, yine arkadaşınız sizden önce 2 kere öldü diyelim. Ondan sonra sizin ilk ölüşünüz, oyunu dışı kalmanız anlamına geliyor. Takımınızın son canını arkadaşınız kullanırken onu izlemek durumunda kalıyorsunuz. Belirttiğim gibi Tower Crawl modunun ana amacı, 3 canı kaybetmeden mümkün olduğunca çok bölüm geçmek ve bölüm sonu canavarını saf dışı etmek oluyor.

ReadySet Heroes

Bölümler eğlenceli ama çok fazla tekrar ediyor

İncelemesini gerçekleştirdiğim oyunda, bölüm sonu canavarları ve mücadeleci yapıdaki son yarışlar haricinde, diğer bölümlerin aynı olduğunu söyleyebilirim. Bu bölümlerde bazı ufak farklılıklar ve zorluklar olabiliyor ama genelde aynı temayı görüyoruz. Buralarda öldürdüğümüz düşmanlardan düşen kristallerse, karakterimizin özelliklerini yükseltmeye yarıyor. Nedir bu özellikler diye sorarsanız hemen anlatayım.

ReadySet Heroes oyununda 5 farklı çeşitte; kırmızı, mavi, yeşil, sarı ve mor renklerdeki kristalleri toplayabiliyoruz. Bu kristalleri topladıkça farklı yönden gücümüz artıyor. Kırmızı kristaller atak gücünü, mavi kristaller büyü gücünü, yeşil kristaller canımızın miktarını, sarı kristaller hızımızı ve mor kristaller de zırhımızı arttırıyorlar. Ne kadar güçlendiğimizi en basit olarak kristali aldığımız anda görebiliyor. Her bir renkte kristali aldığımızda, kristalin üzerinde beliren sayı, o kristale ait gücün son halini gösteriyor.

İncelemekte olduğum bu oyunda, benzer yapıdaki oyunlarda olduğu gibi güçlenerek ilerliyor ve oynadığımız oyun modunda canımızı kaybettiğimizde kazanımlarımız en baştan başlıyor. Eğlenceli bir yapının olduğunu belirttim. Oyunun grafiklerinin şirin fakat öyle hayranlık bırakıcı seviyede olmadığını belirtebilirim. Bölümlerin birbirini çok tekrar etmesi ve oyunun bölüm tasarımı açısından çeşitliliğinin sınırlı olmasıysa, eleştireceğim noktalardan birisi olacaktır.

Bir diğer eleştirimi de eşli oyunculu olarak gerçekleştirdiğimiz deneyimlerle ilgili yapmak istiyorum. Eşli oynamak aslında çok eğlenceli ama ekranın ikiye bölünmesi konusunda biraz sıkıntı yaşanıyor. Ekran ikiye bölündüğünde görüntü 16:9 formatında verilmeye devam ediyor. Yan yana bu formatta iki görüntünün sağlanması da üstten ve alttan siyah ekranları ortaya çıkartıyor. Olduğundan çok küçük bir görüntü aralığında oyunu oynamak gerekiyor. 21:9 formattaki sinema filmlerinin ikiye bölünmüş hali gibi düşünebilirsiniz bu görüntüyü.

ReadySet Heroes

ReadySet Heroes, her yaştan oyuncuya hitap eden eğlenceli bir yapı sunuyor

Farklı bir MOBA deneyimi yaşamak istiyorsanız, uygun fiyatıyla ReadySet Heroes tam size göre bir yapım olabilir. Bu oyunun amacının salt eğlence sunmak olduğunu söyleyebilirim. Uygun fiyatlarıyla hem PC hem de PlayStation 4 sahiplerinin edinebileceği bu yapımda uzun süreli deneyimler yaşama imkanına sahipsiniz. Oyuncuyu sıkmayan yapısı ve kolay öğrenebilmesi, bu yapımın hedef kitlesini ve yaş aralığını arttıran etkenler oluyor.

Sıkılmadan, kısa süreli oynayıp kapatırım, diyenler için de ideal bir yapım olan ReadySet Heroes, belki çığır açan yenilikler getirmemesine rağmen, video oyunlarının temel amacı olan eğlenceyi başarılı bir biçimde sunabilen bir yapım. Eğlenceli bir deneyim arıyorsanız, bu yapımı oynadığınızda çok bir şey kaybetmeyeceğinizi söyleyerek, inceleme yazısını izninizle noktalayayım.

ReadySet Heroes
ReadySet Heroes
ReadySet Heroes, kolay ve oynanabilirliği yüksek yapısıyla, oyunculara eğlence sunmayı hedefleyen bir yapım. Kendi türüne çok büyük yenilikler getirmemesine rağmen bu oyunla eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Hem tek kişilik, hem eşli oyunculu, hem de çok oyunculu yapıları barındıran ReadySet Heroes, bazı eksikliklerine rağmen keyifli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.
Olumlu
Kolay öğrenilebilen, eğlenceli bir yapı sunulması.
Geniş bir yaş aralığına hitap edilebilmesi.
Olumsuz
Kısa bir sürede sıkılabiliyorsunuz.
Çevrim içi deneyim için eşleşecek oyuncu bulunmuyor.
7.8