Pandemic Express ön incelemesi

Farklı olmaya çalışan, çok oyunculu bir yapıya sahip olan Pandemic Express oyununa göz attık.

Battle Royale türü tüm popülaritesiyle oyun sektörüne hükmederken,  sürekli birbirinin aynısı oyunları görüyoruz. Genellikle bir takım yeniliklerle gelen bu oyunlar, oyuncular ilgisini kısa süreli üzerilerine toplamayı başarıyorlar.  Çoğu daha ilk haftasında inişe geçerken, kendini kanıtlayabilmiş bir takım oyunlar aradan sıyrılmayı başarabiliyor. Peki, Pandemic Express bunlardan biri mi?

Pandemic Express

Pandemic Express oyununu tanıyalım

Oyunu basitçe tanımlarsak; insanlar ve zombiler arasında oynan elim sende oyunu, diyebiliriz. Ben bu incelemeyi yazarken oyun hala alfa sürecinde, yani oyunun içerisinde bulunan çoğu şey değişebilir. Başlamadan önce hemen kısaca bir konudan bahsetmek istiyorum. Artık oyunlar o kadar yarım çıkıyor ki, bırakın alfa sürecini, oyunun tırnak içinde özel betasında bile tonla sıkıntılar oluşabiliyor. Bu konuda geliştiricileri tebrik etmek isterim, oyunun optimizasyonu bu haliyle iyiydi ve hiç bir hatayla karşılaşmadım.

Pandemic Express, 30 kişi ile oynanıyor. Bu insanlar oyunun başında bir depoda kapalı haldeler. Geri sayımım bitmesi ile birlikte aralarından biri ölüyor ve kapılar açılıyor. Ölen kişi anında zombiye dönüşüp, diğer insanlara saldırıyor. İnsanların hedefi, haritanın diğer ucunda olan, trene ulaşmak ve treni kullanarak kaçmak. Zombilerin hedefi ise tahmin edebileceğiniz üzere tüm insanları öldürmek ve zombiye dönüştürmek.

Bu hedefleri kuru kuruya yerine getirmiyoruz tabii. İnsan olarak, haritanın çeşitli yerlerindeki evlere saklanmış silahları bularak kendimiz zombilere karşı korumaya çalışıyoruz. Fakat zombiler kolan ölen düşmanlar değil. Silahlar düşmanlarımızı belli bir mesafe geri itiyor ve bunu kaçmak için bir fırsat olarak kullanabiliyoruz. Bir zombi öldüğünde ise bekleme süresi olmaksızın en yakın noktada yeniden doğabiliyor.

Zombiler ise insanlardan hızlı hareket edebiliyor. Eğer yeterince düşmanına yaklaşırsa, ona vurabilir ya da onu belli bir süre için yutarak arkadaşlarının yanına fırlatabilir. Oyunun şu haliyle, az da olsa stratejik zenginliğe sahip. Özellikle zombi olarak takım halinde çalışmalı ve insanları dört bir yandan sararak onları kendi tarafınıza çekmelisiniz. Zombiler ek olarak patlayıcı variller de yutabiliyor, toplu bir insan grubuna atarak büyük hasarlar verilebiliyor.

Pandemic Express

Görsellik biraz zayıf

Görselliğin zayıf olmasından ki kastım, kaplama kalitesi değil. İnsan ve zombi tasarımı, çevre dizaynı ve en önemlisi ışıklandırma hiç doğru hissettirmiyor. Tabi bu bahsettiğim karakter tasarımları bir tercih fakat bari isimleri zombi olmasaydı. Lütfen üstteki kamyonette oturan ve kafasından ışık saçan karaktere bakın. Bu bir yanlıştır demiyorum ama pek doğruda hissettirmediğini söylemeliyim.

Çevre dizaynı ile sıkıntılarımın büyük bir kısmı oyunun alfa sürümünde olmasından kaynaklanıyor. Özellikle zombi ile oynarken hiçbir taşıt kullanamadığınızdan, uzaktaki rakiplerinize varana kadar oyun bitebiliyor. Dağlık kısımların ve yıkıntıların üzerine tırmanmak ne kadar eğlenceli olsa da küçük animasyon eksiklikleri yüzünden sanki bir hata sonucu oluyormuş hissi veriyor.

Oyunda garibime giden bir başka tasarım çift zıplama oldu. Zombilerde o kadar sırıtmayan bu özellik, insanlarda neden var diye sorgulatıyor. Özellikle bu kadar ağır oynanış mekaniklerinin yanında, havadayken tekrar zıplayabilen birini gördüğünüzde oyunun havası biraz sönüyor. Pandemic Express, daha ne olduğuna karar verememiş bir oyun profili çizdi benim gözüme.

Son olarak ışıklandırmadan bahsedelim. Zombiler kafalarından ışık saçtığını söylemiştim. Aslında havalı bir özellik, rakibini gördüğünde kırmızıya dönmesiyle falan güzel çalışıyor. Oyunun haritasını aydınlatan genel ışık ile problemim var, çok yapmacık hissettiriyor. İnsan ve zombi oynanışlarında farklı filtre kullanılıyor. İnsan ike çok rahatsız edici değil ama zombi iken, ekran gözlerinizi ağrıtıyor. Gecenin köründe dışarıda açık havada değil de, odamızın ışığını kapatıp içeride oynuyormuşuz gibi gözüküyor.

Pandemic Express

Pandemic Express, biraz zamana ihtiyacı olan bir oyun

Oyunun genel teması sağlam ve oynanış eğlenceli. Pandemic Express, arkasında bağımsız oyun dağıtımcısı tinyBuild firmasına sahip olduğu süre boyunca bahsettiğimiz sorunları aşarak önümüze güzel bir paket halinde gelebilir. Oyun kesinlikle umut vaat ediyor ve siz de deneyimlemek isterseniz, oyunun alpa sürecine katılmak için başvurabilirsiniz. Her salı, perşembe ve cumartesi, belli saatlerde düzenlenen seanslarda oyunu deneyimleyebilirsiniz.

Pandemic Express, haritada oradan oraya koşup silah toplama mekaniğiyle bir Battle Royale oyununu hatırlatsa da, kesinlikle bir takım oyunu. Herkesin bir olup takım görevini yerine getirmesi gerekiyor, kendilerini feda etmeleri gerekse bile. Umarım geliştiriciler yukarıda bahsettiğim sorunların üstesinden gelir ve Battle Royale tekelindeki çok oyunculu oyun sektörünü bir nebze olsun farklı yöne çekebilmeyi başarır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir