Oxenfree II: Lost Signals oyununu oynamak, orijinalini deneyimlemiş olan herkese anında tanıdık gelecektir. Geliştirici ekip olan Night School Studio burada ilk oyundan çok farklı bir şey yaratmak için kendi yolundan çıkmamış belli ki ama daha küçük, daha odaklanmış bir karakter kadrosuyla çok daha iyi tempolu bir oyun yaratmak için son yedi yıl boyunca öğrendiği her şeyi akıllıca uygulamayı seçmiş. Bizlere de bu oyunu deneyimlemek ve incelemek düşer.

Orijinal oyundan beş yıl sonra geçen Oxenfree II: Lost Signals, Riley Poverly’nin çevredeki radyo sinyalleriyle ilgili parazitleri araştırmak için Camena sahil kasabasına dönmesine odaklanıyor. Karakterimiz orada, beş-altı saatlik bir hikaye boyunca ortağı olacak eski bir tanıdık olan Jacob Summers ile karşılaşır. Daha sonra hikayemiz tam olarak başlar.

Riley’nin geçmişi ve bazı açılardan geleceği, oyunda ilerledikçe önemli ölçüde keşfediliyor ve bu da karakterine ve kişiliğine büyüleyici bir bakış sağlıyor. Hem o, hem de Jacob ilk oyundaki karakterlerden oldukça yaşlılar ve birbirleriyle olan etkileşimleri, arada sırada farklılık için renkli şakalar yapılsa da, biraz daha olgun hissettiriyor. Aralarındaki bağ bana çok sevdiğim Firewatch oyunundaki Henry ve Delilah arasındaki ilişkiyi hatırlattı, ancak benzerlikler burada bitmiyor.

Gerçekten de ilk oyunda olduğu gibi, elinizde küçük, taşınabilir bir telsiz olacak. İlk olarak bu telsizi patronunuz Evelyn ile ve hikâyede ilerledikçe karşılaştığınız diğer karakterlerle iletişim kurmak için kullanacaksınız. Harika olan şey, herhangi bir noktada telsizinizi çıkarabilmeniz ve bağlantılarınızdan bazı tavsiyeler veya rehberlik alabilmeniz – elbette her şey mantık dahilinde işliyor. Programlarını yeterince dinledikten sonra iletişime geçebileceğiniz yerel bir radyo sunucusu bile var ki bu da oyuna hoş bir derinlik katıyor.

Oxenfree II: Lost Signals

Oxenfree II: Lost Signals, gizemli yapıyı koruyor

Öte yandan telsiz, orijinalinde olduğu gibi aynı şekilde çalışıyor. Telsizi çeşitli istasyonlara ayarlayabiliyorsunuz – bazıları yerel müzik yeteneklerini sergilerken bazıları da sizin yaptığınız gibi uğursuz kelime ve cümleleri tekrarlıyor – ya da uzay-zamanda portallar açmak için kullanabiliyorsunuz. Evet, Oxenfree II: Lost Signals, ilk oyundaki gizemden hiçbir şey kaybetmiyor ve hatta beklediğiniz gibi karışıma birkaç yeni gizem ekliyor.

Bu kez, ana gizem Parentage olarak bilinen bir tarikat grubuna odaklanıyor ve hikaye boyunca bu grubun bazı üyeleriyle karşılaşacaksınız. Doğal olarak, bu insanlar Riley ve Jacob’ın müdahalelerine karşı biraz düşmanca davranma eğilimindeler, ancak nihai sonuca yaklaştıkça kendi amaçları çok daha netleşiyor; söylemeye gerek yok, Oxenfree II: Lost Signals oyununun dünyasında hiçbir şey göründüğü gibi değil ve bu sebeple muhteşem bir deneyim ortaya koyuluyor.

Harika seslendirme performansları olmasaydı hikaye acı çekerdi ve tartışmasız bu oyundaki performanslar, ilk oyundakinden bile daha iyi. Toplam oyuncu sayısının azaltılması, Riley ve Jacob, Camena’da yol alırken bazı olağanüstü karakter keşiflerine izin veriyor. Belirli karakterleri kontrol etmek zorunda hissettiğiniz neredeyse hiç an yok; çoğunlukla sadece iki karakter var. Bu da hikayenin orijinalinden çok daha iyi akmasını sağlıyor.

Bu, temponun tamamen mükemmelleştirildiği anlamına gelmiyor. Çevrede yürümenin biraz monoton gelebildiği anlar hala var, özellikle de yanlış bir dönüş yapmış olabileceğiniz nadir durumlarda. Yine de Oxenfree II: Lost Signals oyununun keşfinin daha açık uçlu doğasına rağmen, kullanışlı harita özelliği ve basit hedefler, kendinizi nadiren yarım kalmış bir durumda bulacağınız anlamına geliyor. Tatmin edici bir oyun deneyimi oluşturuluyor.

Oxenfree II: Lost Signals

İlk oyunu oynadığınızdan emin olun

Hedeflerden bahsetmişken, oyun hikayenin çeşitli noktalarında karşınıza bir dizi bulmaca çıkarıyor. Bunlar, çevredeki bir tıkanıklığın etrafından dolaşmak veya kilitli bir kapının anahtarını bulmak kadar basit olabilir. Daha ilginç bulmacalardan bazıları, ekrandaki görünür bir sinyali belirli bir şekle uyacak şekilde değiştirmek için radyonuzu ayarladığınızı görüyor. Yine de genel olarak, burada saçınızı başınızı yolmanıza neden olacak hiçbir şey yok; bulmacaların çoğu hikayeye hizmet etmek için var, daha fazlası değil.

Görsellere baktığımızda, şüphesiz orijinal oyuna göre burada önemli bir gelişme var. Karakterler ve ortamlar çok daha ete kemiğe bürünmüş görünüyor ve animasyonlar büyük ölçüde genişletilmiş. Riley ve Jacob, konuşmalar sırasında ellerini kullanarak diyaloğa yardımcı oluyor ve ruh hallerini oyuncu için çok daha net hale getirmeye yardımcı oluyor. Genel olarak, Oxenfree II: Lost Signals oyununun görselleri orijinaline göre ince bir evrime işaret ediyor; 2016 senesinin orijinal oyunu bu kadar harika yapan şeyi kaybedecek kadar farklı değil, ancak hem eski hem de yeni gelenlerin farkı takdir edebilecekleri kadar geliştirilmiş gibi görünüyor..

Son olarak, bunu daha önceki uygulamalı izlenimlerimizde açıklığa kavuşturmuş olsak da, Oxenfree II: Lost Signals yapıtını ilk oyunu deneyimlemeden oynayabileceğinizi burada belirtmeliyiz. Bununla birlikte, şahsen orijinali atlamanızı tavsiye etmeyiz. Hikaye için gerekli olmasa da, önce orijinal Oxenfree oyununu oynarsanız, önemli ölçüde daha keyifli olacak çeşitli bağlantılar var.

Oxenfree II: Lost Signals, orijinalini böylesine önemli bir hikaye anlatımı parçası yapan şeyi kaybetmeden hikayeyi önemli ölçüde farklı bir yöne götüren mükemmel bir devam oyunudur. Daha az karaktere daha keskin bir şekilde odaklanılması, birden fazla ilişkiyi dengelemeye gerek kalmadan çok daha iyi tempolu bir deneyim sağlıyor. Yanlış bir yola saparsanız hız sorunları ortaya çıkabilir ancak buna rağmen oyun, hem hayranların hem de yeni gelenlerin bayılacağı ilgi çekici, gerilim dolu bir gizem sunuyor. Yine de önce orijinalini oynadığınızdan emin olun.

Oxenfree II: Lost Signals
Olumlu
Hikayenin kendisi sürpriz ve gizem dolu.
Karakterler arası etkileşim ve hikaye anlatımı şahane.
Birkaç an hariç hikayenin temposu muhteşem.
Görsellik ve animasyon, ilk oyuna göre çok daha güzel.
Seslendirme performansları ve müzikler de aynı şekilde daha başarılı.
Olumsuz
Çevrede kaybolabilmek çok keyifsiz.
Her şeyi tam olarak anlayabilmek için bir önceki oyunu oynamanız gerekebilir.
9