El Hijo: A Wild West Tale

El Hijo: A Wild West Tale incelemesi

6 yaşındaki bir çocuğun kontrolünü ele alıp, gizlilik temelli bir macera yaşıyoruz.

Son güncelleme:
Geliştirici
Honig Studios
Dağıtımcı
HandyGames
Platform
PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
3 Aralık 2020 ve 25 Mart 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
20 USD - 145 TL
Tür
Strateji ve Gizlilik
İçerik
Tekli Oyunculu

Günümüzde birbirinden farklı gizlilik temelli video oyunları görüyoruz. Mantık olarak bu tip oyunlarda gizliliği zorunlu tutmak için kendisini savunamayan tipte karakterleri kontrol ederiz; mesela çocukları. Bugün sizler için incelemesini yazdığım El Hijo: A Wild West Tale oyununda ise 6 yaşındaki El Hijo isimli bir çocuğun kontrolünü ele alıyoruz. Oyun, vahşi batı temasını ele alıyor ve bizler de zaten o vahşi dünyada hayatta kalmak için uğraşıyoruz. Oyundaki bir diğer amacımız ise annemizi tekrar bulmak. Haydutların peşinden gittiğimiz için bu macera oldukça tehlikeli ama El Hijo, daha şiddetin bile ne olduğunu bilmiyor.

Gizlilik temelli oyunlarda zaman zaman şiddet bayağı kullanılır. Mesela, direkt olarak Hitman serisini hatırlayabilirsiniz. O da gizlilik temelli bir oyun olarak geçer ama içerisinde ciddi anlamda bir aksiyon da barındırır. El Hijo: A Wild West Tale oyununda ise şiddetin yerini 6 yaşındaki bir çocuğun eğlenceli duyguları, şakaları ve şaklabanlıkları alıyor. Bu noktada da aslında oyun, ciddiyeti kısmen bırakıyor ve eğlenceli bir havaya bürünüyor. Eğlence temelli ögelerin aktif olmadığı zamanlarda ise basit bir şekilde saklanmamız gerekiyor. Bu arada, oyunda saklanmaktan daha fazla mekanik de bulunuyor ki kendileri üzerinden güzel bir düzen kuruluyor.

Birçok video oyununda olduğu gibi El Hijo: A Wild West Tale oyununda da her şey çok basit bir şekilde başlıyor. Bölümler ilerledikçe karşınıza yeni mekanikler çıkabiliyor ve daha da zorlu şartlar altında oyun size meydan okumaya başlıyor. Bu oyunda durum tam olarak öyle değil. Yani, yine yeni mekanikler filan bir süre boyunca tanıtılıyor ama bir noktadan sonra bu tamamen kesiliyor ve onun yerine halihazırda tanıtılmış olan mekanikler, birbiriyle birleştiriliyor. Bu sayede oyun, oyuncuları düşünmeye yöneltiyor ve zorluyor. Oynanışın temelinin bu şekilde ilerlemesi de deneyimi uzun bir süre boyunca taze tutmaya yetiyor.

El Hijo: A Wild West Tale oyununda dikkat çekici olan özellikler, bu kadarı ile sınırlı. Zaten karşımızda AAA seviyesinde de bir oyun bulunmuyor. Bu yüzden katmanlarca farklı oynanış mekaniği, hikaye derinliği veya sistematik karmaşıklık filan beklemiyordum. Yani, oyunda birkaç farklı mekan teması bulunuyor, onları keşfediyoruz. O mekanlarda karanlığı kullanarak düşmanlarımızdan saklanıyoruz. Ayrıca kendi ekipmanlarımızı kullanarak, insanların dikkatini dağıtabiliyoruz. Son olarak da tahmin edebileceğiniz gibi farklı farklı bulmacalar çözüyoruz. Oyun, bundan ilerisine pek gitmeyi başaramıyor.

El Hijo: A Wild West Tale

El Hijo: A Wild West Tale ile şiddetten uzaklaşın

Şu sıralar oynadığım her video oyununda ya birilerini öldürüyorum, ya da öldüresiye dövüyorum. Bu yüzden de El Hijo: A Wild West Tale oyununa başladığım zaman tamamen şiddetten uzak bir oyun deneyimlemek beni gerçekten farklı bir hissin içine soktu. Ayrıca, hikaye ve hikaye anlatımı bakımından oyunun açılış kısmı filan da güzeldi. Bu kısımlarda tamamen elle çizilmiş animasyonları izleyerek, hikayeye çok güzel bir şekilde tanıklık ediyoruz. Aslında bu tip anlar çok güzeldi ama oyunun içerisinde ne yazık ki yeteri kadar kullanılmıyor. Açıkçası bu noktada hikaye anlatımına bir tık daha fazla önem verilmesini çok isterdim.

Hikaye, kendisini çok basit bir seviyede bırakırken, oynanış da ne yazık ki aynı şeyi yapıyor. Yani, bölümlerde karşımıza çıkan düşmanlar zaten sürekli olarak belirli rotaları takip ediyor. Onların nerelere gittiklerini izleyerek, her şey döngüye girdiği zaman bölümlerden rahatlıkla geçebiliyorsunuz. Bazı zamanlarda hiç hareket etmeyen veya gerekli olduğu gibi hareket etmenize imkan kılmayan kişiler karşınıza çıkıyor. Onların da dikkatini dağıtıyorsunuz farklı ekipmanlarınızla. Eğer olurda yakalanırsanız, düşmanlarınız sizi sadece kayıt noktasının başına taşıyor. Yani, çok da fazla bir şey kaybetmiyorsunuz aslında.

El Hijo: A Wild West Tale sizi kesinlikle yakalanma konusunda cezalandırmayan bir oyun. Yani, zaten bölümlerde çok sıklıkla kayıt noktaları yer alıyor. Bu yüzden yakalansanız bile çok fazla ilerleme kaybetmiyorsunuz. Bunun üzerine bir de düşmanlarınızdan kaçabilmeniz bazen mümkün oluyor. Yani, bir düşman sizi gördüğü zaman illa yakalanacaksınız diye bir kaide bulunmuyor. Eğer ortam müsaitse, peşinizdeki düşmanları şaşırtacak hareketler yapıp, hızlıca saklanabiliyorsunuz ve onlar da sizin varlığınızı bir süre sonra unutuyorlar. Herhalde gördükleri de rüzgar filandı, çok sorgulamıyorlar yani yaşanan olayları.

Oynanış tarafında önemli olan bir diğer şey ise El Hijo: A Wild West Tale oyununun izometrik bir bakış açısına sahip olması. Yani, oyuna yukarıdan bakıyoruz. Bunu zaten inceleme yazımdaki görsellerden de görebiliyorsunuz. Bu noktada, özellikle de oyunların bütçesi düşük olunca, kamera açısında çok problemlerin yaşandığını gördüm. Mesela, bazı büyük objeler, özellikle de iç mekanlarda kamerayı bloke edebiliyordu ama bu oyunda izometrik bakış açısı gerçekten düşünülmüş ve üzerinde çalışılmış gibi hissettiriyor. Bu da kesinlikle güzel bir şey; küçük ama herkesin dikkat etmediği, dikkat edilince de muhteşem bir deneyimin yaşandığı güzel bir şey.

El Hijo: A Wild West Tale

Hainlerin elinden çocukları kurtarma vakti

El Hijo: A Wild West Tale oyununda ilgimi çeken bir başka nokta da bölümlerin içerisinde kurtarabileceğiniz çocukların yer alması. Birçok bölümde, kısmen gizli alanlar bulunuyor. Bu alanlarla da bizim gibi hapsedilmiş çocuklar bulunuyor. Onlarla kısa bir konuşma yapıp, birkaç numara öğretip, gözlerini açıp, serbest bırakabiliyoruz. Kendileri oynanışı daha fazla etkilemiyor ama en azından bölümleri keşfetme isteğini içimde doğuruyor ki ben oynadığım her video oyununun bölümlerini karış karış aramaya bayılırım. Bu oyun da benim yaptığım keşfi bu şekilde ödüllendiriyor. Bu noktada sanki bir tık daha fazlasını görsem, güzel olabilirdi gibi hissediyorum.

Sıra geldi El Hijo: A Wild West Tale oyununun sunumuna. Bu noktada, öncelikle görselliğe değineceğim. Ben bu oyunu, 4K/HDR destekli bir televizyonda, PlayStation 5 konsolumda deneyimledim. Eğer yanlış hatırlamıyorsam, oyunun yeni nesle özel bir desteği yoktu; eski nesil sürümünü oynuyordum. Yalnız, oyun bir önceki nesilde bile çok güzel görünmeyi başarıyor. Aslında karşımızda görselliğin ağır bastığı bir oyun yok ama sanat tasarımı çok başarılı olduğu için aslında oyun, aynı zamanda gözlere de hitap etmeyi başarıyor. Ayrıca oyundaki bölümler ve NPC tipi karakterler de oldukça detaylı bir şekilde tasarlanmış gibi görünüyor.

Detaylı tasarımı ve atmosferi ile beni etkileyen El Hijo: A Wild West Tale, performans tarafında da olumsuz bir şekilde bahsedebileceğim hiçbir şey bulundurmuyor. Yani, oyunun performans noktasında bir probleme sahip olduğunu düşünmüyorum. Sesler ve müzikler ise kesinlikle daha iyi olabilirdi. Seslere ve diğer ses efektlerine bir süre sonra kulağınız alışabiliyor ama ben açıkçası bu oyunun müziklerini yetersiz buldum. Aslında bu müzikler, oyunun atmosferini çok iyi bir şekilde yansıtıyor ama sayı olarak yeterli değil. Ayrıca oyun çoğu zaman çok sessiz bir yapıya da bürünüyor ki bu da çok rahatsız edici oluyor.

El Hijo: A Wild West Tale, ilgi çekici bir gizlilik oyunu ama kendisi ne yazık ki bütçe sınırlamalarının altında eziliyor. Oyun kesinlikle başarısız değil ama aynı zamanda çok başarılı olabilecek bir potansiyele sahipken, hiçbir şeyin üzerine çok gidilmemiş gibi görünüyor. Mesela, zorluk seviyesinin zaman zaman bir anda yükselmesi, bulmacaları çözmek için bazen çok gerilere dönmemizin gerekmesi, müziklerin bence yetersiz olması ve oynanışın pek de bir derinliğe sahip olmaması, beni en çok rahatsız eden şeyler oldu. Yine de farklı ve tatlı bir gizlilik temelli, içinde şiddet bulundurmayan bir oyun arıyorsanız, bu yapıta bir şans verebilirsiniz.

El Hijo: A Wild West Tale
El Hijo: A Wild West Tale
Olumlu
Şiddetin hiç bulunmadığı, gizlilik teması güzelce oynanabiliyor.
Elle çizilen animasyonlar, hikayeyi çok hoş bir şekilde anlatıyor.
Sanat tasarımı ve atmosfer konusunda çok güzel bir oyun.
Olumsuz
Zorluk seviyesi dengesiz ve bulmacalar da sinir bozucu olabiliyor.
Oynanış tarafında yeteri kadar detay ve derinlik bulunmuyor.
Seslerin ve müziklerin üzerine kesinlikle daha fazla gidilmesi gerekiyordu.
6
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x