Şu sıralar Anthem isimli video oyunu üzerinde çalışan, daha önce de Mass Effect ve Dragon Age gibi büyük video oyunu serilerinde görev almış olan BioWare, anlaşılan bayağı bir sıkılmış bu işten. Çünkü ekip, yaptığı yeni açıklamalarda artık daha küçük ve deneysel video oyunlarında yer almak istediklerini belirtti. Bu noktada, küçük ve deneysel video oyunlarına örnek vermemiz gerekirse de rahatlıkla Hellblade: Senua’s Sacrifice diyebiliriz herhalde.

Anthem

Anthem ne olacak peki?

Game Informer ekibi ile bir röportaj gerçekleştirmiş olan BioWare ekibinden Casey Hudson ve Mark Darrah isimleri bahsettiğimiz bilgileri verdi bize. Casey Hudson, stüdyonun patronu ve Mark Darrah ise Anthem ve Dragon Age markalarının yapımcısı. Yani bu iki isim de oldukça önemli iki isim aslında.

Bu röportajda öğrendiğimiz bilgilere göre bahsettiğimiz iki isim de A Way Out gibi bağımsız video oyunlarının trend olduğunu düşünüyor. Tabii burada trend olan oyunun türü veya başka bir şeyi değil. Önemli olan nokta, bu tip bağımsız video oyunlarının EA gibi bir çatı altında, AAA bütçesi ile geliştirilmesi. BioWare ekibi de bu tipte yeni projeler üzerinde çalışmak istiyor.

Peki, ekip neden böyle bir şey istiyor? Tabii ki kreatif özgürlük ve düşük risk için. BioWare ekibinin düşündüğüne göre bu tip projelerde herkes kendi fikirlerini daha hızlı bir şekilde dışarıya çıkartabilir ve kreatif açıdan özgür şekilde video oyunlarını geliştirebilir. Ayrıca bu tip projelerde, oyunun başarısız olma riski de azdır. Bunun üzerine oyun başarılı olursa, gelecekte aynı markadan daha büyük yapıtlar bile çıkartılabilir.

Tabii bu noktada şöyle bir şey düşünebilirsiniz: Madem BioWare böyle bir şey yapacak, Dragon Age, Mass Effect ve Anthem gibi serilere ne olacak? Ekibin söylediğine göre bu küçük ama deneysel video oyunları, kendi büyük video oyunlarının yanında ekstra olacak. Yani ekip, bu küçük oyunları yapmak için kendi büyük oyunlarından vazgeçmeyecek.

Son olarak belirtelim, BioWare ekibi şu an bahsedildiği gibi küçük bir video oyunu üzerinde çalışıyor mu, bilemiyoruz. Fakat ekibin elinde Anthem gibi büyük ve yepyeni bir proje varken, bizler ikinci bir projeye ekibin yöneleceğini düşünmüyoruz. Belki Anthem sonrasında BioWare yeni bir şeyler denemek isteyebilir.

Etiketler: