Re:Turn - One Way Trip

Re:Turn – One Way Trip incelemesi

Re:Turn - One Way Trip, çok farklı bir korku-gerilim deneyimi sunmak isterken, herkesin yaptığı hataları yapıyor.

Yaratıcı bir yoldan ilerleyen korku oyunu bulmak, günümüzde çok zor. Birçok korku oyununda üniversiteli veya üniversite hayatı daha yeni bitmiş olan genç kişilerin hikayelerine tanıklık ediyoruz. Her hikayede o karakterlerin başına doğaüstü olaylar geliyor, ruhlar filan giriyor işine ve bizler de korkutulmaya çalışılıyoruz. Sanıyorum ki yanlışlıkla Re:Turn – One Way Trip isimli yeni video oyununu tarif ettim. Steam üzerinden PC için geçtiğimiz gün çıkışını gerçekleştirmiş olan bu video oyunu, bizleri aslında çok tanıdık bir maceranın içine sokuyor. Peki, bu macerada korkuyor muyuz?

Re:Turn – One Way Trip oyununda beş farklı genci görüyoruz. Bu gençler, üniversiteden yeni mezun oluyorlar ve birlikte tatile çıkıyorlar. Yani, gençlerin arasında bir arkadaşlık da bulunuyor. Yalnız, bu arkadaşlar çok da güzel bir tatil geçiremiyor; şeytani bir varlık, onların ruhlarını ele geçirmek istiyor. Peki, ortada neden böyle bir istek var? Onu da siz anca oyunu oynadığınız zaman öğrenebileceksiniz; bu tip incelemelerde oyunlardaki hikayelerle alakalı kritik noktaları sizlere vermekten pek hoşlanmıyorum efendim. Yalnız, hikaye de bu kadar değil tabii ki.

Bu video oyunundaki ana karakterimiz, Saki. Üniversite mezunu olan gençler, yol yorgunluğu ile hemen uyuyor ve Saki, gece uyandığı zaman arkadaşlarından hiçbirini bulamıyor. Bölgeyi aramaya başlayan Saki, gizemli bir tren keşfediyor ve onun içine girip, arkadaşlarını bir de orada arıyor. Yalnız, bu sırada geçmiş ile günümüzü ayrı tutan bağlar kopuyor ve trenin çok kanlı tarihi, günümüze geliyor. İşte bu yüzden de Saki, trenin geçmişini öğrenmeye çalışırken, o geçmişten gelen varlıklarla karşı karşıya geliyor, hayatta kalmaya çalışıyor. Burada da korku unsurlarını görüyoruz.

Re:Turn – One Way Trip, genel anlamda ilgi çekici bir hikaye sunmaya çalışıyor ama bunu net olarak başaramıyor. Yani, hikayenin kendisi zaten ortalama seviyede ve bunun üzerine çok da başarılı bir hikaye anlatımı oyunda yer almıyor. Diyalogların yazımları da öyle övülecek seviyede değil. Tüm bunlar birleşince de bir an önce bitsin de finalini öğrenelim diyeceğimiz bir hikaye karşımıza çıkıyor. Yani, hikayeden net olarak keyif alabilmek bence mümkün değil; ilgi çekici yerler olduğu kadar hikayeyi aşağı çekebilecek yerler de bulunuyor bu yeni korku oyununda.

Re:Turn - One Way Trip

Re:Turn – One Way Trip, bizi tek yönlü bir maceraya sürüklüyor

Re:Turn – One Way Trip, oynanabilir bölümleri olarak genellikle trenin içinde geçiyor. Karşımızda iki boyutlu ve ekranın sağa veya sola doğru kayarak ilerlediği tipte bir video oyunu olduğu için aslında tren konsepti de oyuna tam oturuyor. Görsellikten daha sonra bahsedeceğim ama bu tip video oyunları genelde iki boyutlu ve sayılabilen piksellerden oluşan sanat tasarımları ile karşımıza çıkar. Bu oyunda da durum kesinlikle aynı, hazır oyunun temel yapısından bahsetmişken, bu bilgiyi de sizlere vermek istedim. Ayrıca oyunda tek bir oynanabilir karakter de bulunmuyor; iki farklı karakteri kontrol edebiliyorsunuz.

Re:Turn – One Way Trip oyununun temel oynanışında varlıklarla mücadele ederken, aynı zamanda bulmacalar da çözmemiz gerekiyor. Ben açıkçası bulmaca türünde olmayan oyunlarda bulmaca görmekten nefret ediyorum ama bu oyun beni bulmaca konusunda rahatsız etmedi. Bunun sebebi de bulmacaların çok zor ve karışık olmamasıydı. Ayrıca, oyunda birbirinden benzersiz varlıklar ve mücadeleler olduğu için aslında bazı bulmacalara da katlanabilme gücünü içinizde bulabiliyorsunuz, eğer sizler de benim gibi bulmacalardan pek hoşlanmıyorsanız tabii.

Tüm bunların haricinde, Re:Turn – One Way Trip oyununda basit bir envanter sistemi ve sağa-sola yürüme bulunuyor. Bunlarla ilgilenmiyorken, görsel roman tadında bir sistem devreye giriyor ve diyalog okuyorsunuz. Diyalog bittiği zaman bulmacalar çözüyorsunuz ve döngü sürekli bu şekilde devam ediyor. Yani, oyunda aslında oynanış tipi bakımından çeşitlik bulunuyor ama çeşitlilik her zaman başarı getirmiyor. Hikaye konusunda bu oyun her ne kadar ortalama, belki de ortalama üstü olsa bile bulmacalar haricinde oynanış, benim hiçbir şekilde ilgimi çekmiyor.

Kontroller ve oyunda neredeyse hiçbir ayarın olmaması da ne yazık ki oynanışı pek iyi bir noktaya çekemiyor. Re:Turn – One Way Trip, büyük bir oyun değil ve Steam üzerinde de 20 TL aracılığı ile satın alınabiliyor. Şimdi, bu oyuna eğer 20 liralık bir ürün gibi bakacak olursak, karşımızda gerçekten başarılı bir yapıt var. Zaten aslında oyunları da fiyatları üzerinden seviyelendirmemiz gerekiyor ama bu korku oyunu ne yazık ki 20 liralık bir yapıt olduğunu bana çok hissettiriyor. Yani, 20 liralık bir oyunda da kalite çok yüksek olabilir, kalitesiz yerler saklanabilir ama bu oyun öyle değil.

Re:Turn - One Way Trip

Sunum tarafında herhangi bir başarı var mı acaba?

Daha önce de söylemiş olduğum gibi Re:Turn – One Way Trip, iki boyutlu bir yapıya sahip ve oyunun sanat tasarımında da piksel sanatı çok sık bir şekilde kullanılıyor. Benim bu tasarım tipi ile çok büyük bir problemim yok ama kendisine karşı çok büyük bir merakım da yok. Yalnız, oyunun bu şekilde bir yapı sunması, en azından oyunun donanım gereksinimlerini çok düşürüyor ve neredeyse her bilgisayarın açabileceği bir oyun haline geliyor bu yapıt. Yani, bu oyunda 3000 FPS bile görebilmeniz mümkün ama ekran kırılmaları çok rahatsız edici olabiliyor.

Evet, oyunda donanım gereksinimi çok gereksiz olsa bile, FPS üzerinden herhangi bir optimizasyon problemi olmasa bile ekran kırılması problemi çok yaşanıyor ve dikey veya yatay senkronizasyon da ne yazık ki ayarlar arasında yer almıyor. Zaten, Re:Turn – One Way Trip isimli bu oyunda dediğim gibi neredeyse hiçbir ayar yer almıyor. Özellikle de performans çok yüksek değerlerde iken ekran yırtılması ciddi anlamda rahatsız edici oluyor ve oyuna katlanamıyorsunuz. Peki, görsellik ve performans bu durumda iken, benim çok önem verdiğim ses ve müzikler ne alemde?

Re:Turn – One Way Trip oyununun en iyi yönü bence sesleri ve müzikleri. Öncelikle, oyunda herhangi bir seslendirme bulunmuyor ve ben de 20 liralık bir oyundan zaten seslendirme beklemiyorum. Seslendirme olmasa bile oyundaki diğer tüm ses efektleri gayet güzel bir şekilde işliyor, benim karşıma etkili bir atmosfer çıkartıyor. Müzikler ise 20 liralık bir oyuna göre ciddi anlamda başarılı. Ben açıkçası bu oyunda doğru düzgün bir ses duymayı bile beklemiyordum ama geliştiriciler, neredeyse her duruma ayrı bir müzik bestelemiş ve kullanmış. Bu durum beni gerçekten şaşırttı.

Re:Turn – One Way Trip, benim gözümde ortalama bir oyun. Görsellik, ses, müzik ve bulmaca gibi noktalarda pek bir problem olmasa bile ekran yırtılmaları ciddi anlamda rahatsız edici olabiliyor. Ayrıca oyun, korku ve gerilim türünü de net olarak yansıtamıyor, hikaye ise çok klişe bir şekilde başlıyor ve kısmen o klişeliğini finale kadar korumaya da devam ediyor. Bana soracak olursanız, bu oyunda daha zengin ve ilgi çekici bir oynanış bulunsaydı, hikayenin zayıflığı bu kadar gözüme batmazdı ve kendisini daha başarılı görebilirdim ama bu oyun, şu anda benim için ortalama seviyede.

Re:Turn - One Way Trip
Re:Turn - One Way Trip
Re:Turn - One Way Trip, benim gözümde kesinlikle ortalama seviyedeki bir korku-gerilim oyunu. Steam üzerindeki fiyatı 20 TL olan Re:Turn - One Way Trip, ses ve müzik haricindeki tüm departmanlarında zaman zaman ortalama, zaman zaman da ortalamadan bir tık daha iyi bir deneyim sunuyor. Eğer ucuz, kısa ve basit bir oyun arıyorsanız, belki indirim döneminde 10 TL veya en fazla 15 TL üzerinden bu oyunu sizlere önerebilirim.
Olumlu
Karakterlerin tamamı çok iyi yazılmış.
1'den fazla oyun türünün başarısız olmayan bir birleşimi.
Sanat tasarımı ve özellikle düşmanların tasarımları ilgi çekebiliyor.
Performans konusunda sıkıntı yaşatmayacak bir oyun.
Olumsuz
Ekran yırtılmaları çok rahatsız ediyor.
Oynanışta hiçbir ilgi çekici nokta ve derinlik bulunmuyor.
Hikaye, reklam edildiği kadar ilginç değil.
Korku ve gerilim, görsel roman tipinde pek çalışmıyor.
5.4
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x