PlayerUnknown’s Battlegrounds oldukça popüler bir Battle Royale oyunu. Tabii bir video oyunu bu kadar popüler olunca, üzerinde çok fazla göz de oluyor. Bu gözler oyunu yer yer eleştiriyor, yer yer övüyor. Bir süredir de bu oyunun geliştirilme sürecinde kullanılan ögelerin hazır olarak satın alındığı, oyun motorlarının pazarından alınıp, kullanıldığı; bu yüzden de oyunun çalıntı olduğu yönünde yorumlar dönüyordu internet aleminde. Bahsetmiş olduğumuz video oyununun geliştirici ekibi olan PUBG Corp. ise bu konuda resmi olarak konuştu.

PUBG

PUBG Corp., çalıntı oyun konusunda konuşmayı ihmal etmedi

E3 Colosseum 2018 sırasında konuşan geliştirici ekip ve oyunun yapımcısı olan PlayerUnknown, bu tip yorumların kendisini çok üzdüğünü belirtti. Oyundaki ögelerin çalıntı olduğu hakkındaki yorumlar genelde Erangel haritasında toplanıyordu ve ekip bu harita hakkında da konuşmayı ihmal etmedi. Açıklamalara göre Erangel isimli harita 9 ayda geliştirildi. Evet, bu haritada hazır olan ögeler de bulunuyordu ama açıklamalara göre haritanın büyük bir kısmı elle oluşturuldu.

Bu konu hakkında oyunun tasarımcılarından bir tanesi de konuştu. Bu tasarımcı, ucuz ve hızlı bir şekilde oyun geliştirmek için oyun motorlarının mağazaları çok işe yarar şeyler olduğunu belirtti. Çünkü bir harita için 40 tasarımcı işe alıp, onlarla sıfırdan bir şey yaratmak hem işi garantilemiyor, hem de pahalıya geliyor. Fakat mağaza kullanılarak bir şeyler yapılırsa, iş hem daha ucuza geliyor, hem de daha garanti oluyor. Tabii bu düşünceler tasarımcıya ait, bize değil. Bahsettiğimiz tasarımcı, sıkı çalışmaktan yana değil, akıllıca çalışmaktan yana anlaşılan.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster