Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Kinetic Edge

Kinetic Edge ön incelemesi

Erken erişim sürümünü denediğim Kinetic Edge, kalite bakımından eksik olsa da eğlence sunabilir.

Geliştirici
SCT
Dağıtımcı
SCT
Platform
PC
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
5 Şubat 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyat
Yok
Tür
Bulmaca ve Yarış
İçerik
Tekli Oyuncu ve Çoklu Oyuncu

Kendimi bildim bileli piyasada bir platform üzerinde top kontrol etmeye çalıştığımız oyunlar bulunuyor. Hatta daha geçen sene NVIDIA, gerçek zamanlı ışın izleme ve yeni nesil ekran kartları için bahsettiğim tipte bir teknoloji demosu bile hazırlamıştı. Şimdi ise Steam üzerinde aynı türdeki bir başka yapıt ortaya çıktı. SCT tarafından geliştirilen bu oyun, fiziklerin temel alındığı bir bulmaca-yarış oyunu. Aslında bu oyun, günümüzdeki birçok diğer yapıt gibi çoklu oyuncu temelli bir deneyimi hedefliyor ama eğer isterseniz oyunu tek başınıza da oynayabiliyorsunuz. Yalnız, bu pek de eğlenceli olmuyor. Arkadaş illa lazım.

Tek başınıza oynarken sıkıldığınız, arkadaşlarınızla oynarken eğlendiğiniz ve yabancılarla oynarken de bir anda rekabetçi bir hale geldiğiniz Kinetic Edge; benim oynadığım sürümde 5 farklı oyun modu bulunduruyordu. Bu modlar, sanıyorum ki oyunun erken erişim süreci boyunca geçerliliğini koruyacak ve geliştiriciler de tam sürüm ile birlikte oyuna yeni modlar ekleyecek. Bu arada, oyunun tam sürümü de eğer yanlış hatırlamıyorsam Şubat 2021’in başında filan oyuncuların karşısına çıkacak. Dilerseniz şimdi benim deneyebildiğim oyun modlarına biraz daha yakından bakalım. Acaba bu oyunda neler yapabiliyoruz?

Kinetic Edge; Race, Arena, Maze, Golf ve Gauntlet isimli oyun modları sunuyor. Tüm oyun modları tek, arkadaşlarla veya yabancılarla oynanabiliyor. Race isimli oyun modunda tahmin edebildiğiniz gibi farklı bölümlerde diğer oyuncularla yarışıyorsunuz. Parkuru ilk bitiren kişi, yarışmayı kazanmış oluyor. Arena modunda ise herkes küçük bir platformda toplanıyor ve ortada kalarak puan topluyor. En çok puanı toplayan kişi ise yenebiliyor. Bölüm etkileri ve diğer oyuncular, sizi ortadan itebiliyor. Yani, ortada kalmaya çalışmak zaman zaman zorlayabiliyor. Bu iki oyun modu biraz standart olsa da işler zamanla iyileşiyor.

Kinetic Edge oyununda benim favori modum Maze oldu. Şimdilik oyunda 10×10, 20×20 ve 50×50 boyutlarında, tamamen rastgele oluşturulan labirentler bulunuyor. Renklerle kodlanan bu labirentleri ilk bitiren oyuncu, modu kazanıyor. Bu modu sevmemin sebebi ise hem yarış gibi olması, hem de az da beyin gücümüzü kullanma ihtiyacı hissetmemiz. Bir diğer oyun modu olan Golf ise sizlere o klasik golf deneyimini yaşatıyor. Gauntlet ise her şeyin en zor hale geldiği bir oyun modu. Kendisi yine yarış tarzında ama zorluk maksimumda, herhangi bir kontrol noktası yok ve herkesin tek bir canı var. Gauntlet de sevdiğim modlardan biri.

Kinetic Edge

Kinetic Edge, oynaması oldukça basit bir yapıt

Daha önce de dediğim gibi Kinetic Edge oyununda bir topu kontrol ediyoruz. Bu kontrol, gayet basit bir şekilde yön tuşları ile işliyor. Yalnız, oyun fizik temelli olduğu için çevre ögeleri, hareket etmeyi zorlaştırabiliyor. Mesela, engebeli bir rampa çıkmak, tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabiliyor. Yine de işleri biraz karıştırabilmek adına geliştirici ekip, oyuna bazı ek özellikler eklemiş gibi görünüyor. Mesela, bu topu yön tuşları ile kontrol edebiliyoruz ama bunun yanına bir de Dash, Jump ve Blast özellikleri geliyor. Dash sayesinde ileri hızlıca gidebiliyoruz. Jump, zıplamamızı sağlıyor ve Blast da ufak bir patlama yaratıyor.

Aynı zamanda oyunun inanılmaz basit bir arayüzü bulunuyor. Hatta bu arayüz o kadar basit ki minimum eforun kendisi için sarf edildiğini hemen anlayabiliyorsunuz. Bence, kullanıcı arayüzleri, bir video oyunu için en kritik noktalardan bir tanesi. Sonuçta, ben bir oyunun görüntülerine bakıyorken, Microsoft Paint ile tasarlanmış şeyler gördüğüm zaman o oyuna olan düşüncem, olumsuz hale dönüşebiliyor. Belli ki oyunu yapan arkadaşlar pek profesyonel değil ve görsel tasarım tarafında da başarı yok. Oysa ki kaliteli bir kullanıcı arayüzü, dışardan oyuna bakan herkesten bu tip olumsuz yorumları silecektir.

Kullanıcı arayüzü haricinde oyunun görsel tasarımda, grafiklerinde de problemler var. Bu problemleri en çok yoğun bölümlerde hissediyorsunuz; Golf gibi oyun modlarında çok problem olmuyor ama geriye kalan tüm oyun modlarında alan derinliğini hissetmek imkansız oluyor. Bu yüzden, bazen yukarı mı gidiyorsunuz, aşağı mı gidiyorsunuz, önünüzdeki platforma ulaşabilmek için zıplamanız mı gerekiyor, düşmeniz mi gerekiyor, beyniniz bunu algılayamıyor. Bunun en büyük sebebi de bence hem görselliğin çok yoğun olması, hem de renklerin aşırıya kaçması. Yani, cümbüş gibi neon ışıklarla, kapkara platformlar pek birlikte güzel durmuyor.

Kinetic Edge, aslında zaman zaman güzel görünen bir oyun. Neon ışıkları kim sevmez ki? Yalnız, Golf haricindeki oyun modlarında o neon ışıklar o kadar fazla hale geliyor ki baş ağrısı oluşturuyor. Aynı zamanda simsiyah platformların sayısı arttığı için de alan derinliği ile alakalı problem ortaya çıkıyor. Yine de bu problemlerden ötürü oyunu yerin dibine gömmek istemiyorum; zamanla gözlerimin alışabileceğini düşünüyorum. Bu arada, sunum tarafındaki tek problem, görsellikte de değil. Performans her ne kadar iyi olsa da müzik/ses tarafında ciddi anlamda bir zayıflık bulunuyor bence.

Kinetic Edge

Ortalama altı diyebileceğim bir oyun geliyor

Oyun modlarından bahsettim. Kendileri gayet standarttı ve bence oyuna biraz yaratıcı içerikler gerekiyor. Yalnız, bu konuda net bir eleştiri yapamıyorum; %100 bitirilmiş olan bir oyun oynamıyorum sonuçta. Belki gelecekte geliştirici ekip, oldukça yaratıcı içerikler ekleyecektir. Bunun haricinde, temel oynanıştan da bahsettim ki kendisi gayet basitti. Açıkçası, böyle bir video oyununda, oynanış tarafında da yapılabilecek daha fazla bir şey olmayabilir. Belki gelecekte farklı oyun modları için farklı mekanikler oyuna eklenebilir ama günlük bir oyun Kinetic Edge. Bu yüzden kendisini çok kompleks bir hale getirmeye gerek yok.

Oyun modları ve oynanıştan sonra bir de kullanıcı arayüzünden bahsettim. Kendisi ne yazık ki çok amatör görünüyor ve bu beni oldukça rahatsız ediyor. Aynı şekilde, görsellikte de ciddi anlamda sıkıntılı problemler bulunuyor. Performans tarafında her şey normal olsa bile sesler ve müzikler, oldukça sıkıntılı. Öncelikle, oyundaki ses efektleri inanılmaz kalitesiz ve biraz basit. Bunun üzerine gelen ve kendisini sürekli tekrar eden 1-2 müzik de hemen rahatsız edici olmaya başlıyor. Evet, video oyunlarında ses ve müzik üzerinde çalışmak kolay değil ama ortaya çıkartılan iş yine de kötü.

Peki, ne yapalım, alalım mı bu video oyununu? Ön incelememi yazdığım şu anlarda oyunun fiyatını ne yazık ki göremiyorum. Geliştirici ekip de bu konu hakkında henüz hiçbir bilgi paylaşmadı. Yine de bu yapıta bir değer biçmek gerekirse, oynamış olduğum erken erişim sürümünü 20 Türk Lirası olarak görüyorum ben. Diyelim ki tam sürümde oyuna birkaç içerik daha eklendi. O zaman da bu oyuna en fazla 40 Türk Lirası verebileceğimi düşünüyorum. Biliyorum, ekonomi çok da iyi değil; geliştirici ekip, oyunu 10 Dolar üzerinden satsa bile bu 70 Türk Lirası yapıyor ama o da Kinetic Edge için çok fazla.

Kinetic Edge, eğer uygun bir fiyat ile piyasaya sürülecek olursa ve bilgisayarınızın donanımı bu küçük oyunu çalıştırmaya yetebilecek seviyede ise kendisine bir şans verebilirsiniz. Yalnız, bu oyunu sakın tekli oyuncu temelli bir deneyim için satın almayın. Tekli oyuncu gibi aynı zamanda yabancılarla karşılaşmalara çıkmak da bir süre sonra çok sıkıcı olabilir; zaferlerin ucunda elde edebileceğiniz hiçbir şey bulunmuyor. Benim önerim, bu oyunu arkadaşlarınız ile birlikte satın almanız ve zaman zaman eğlenmek için kendisini kullanmanız. Oyundaki birçok içerik, arkadaşlarla zevkli olabilir.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x