Craftlands Workshoppe

Craftlands Workshoppe incelemesi

Erken erişim sürecini terk eden bir başka üretim ve yönetim oyunu ile daha karşı karşıya kaldık.

Bir sabah uyandığınız zaman havadan gelen bedava bir işi kim istemez ki? Craftlands Workshoppe oyununda da aynı olay yaşanıyor ve bir anda karakterimiz, harabeye dönmüş bir atölyenin sahibi oluyor. Nedendir bilemiyoruz ama karakterimiz bir anda sorumluluk hissediyor ve bahsi geçen atölyeyi adam etmek istiyor. Bunun için de simya, aşçılık ve demircilik gibi yetenekleri kullanmamız gerekiyor. Evet, muhtemelen adından da anlayabileceğiniz gibi bu oyun, temelinde simülasyonu ve yönetimi barındıran, Steam üzerindeki bağımsız bir yapıt.

Aslında bu oyunun adı Craftlands Workshoppe – The Funny Indie Capitalist RPG Trading Adventure Game. Oyun geliştiricileri herhalde ne kadar fazla anahtar kelimeyi oyun adına eklerlerse, oyunlarının o kadar başarılı olacağını düşünmüş ama bilmiyorlar ki oyunların başarısı, isimlerinden değil de kalitelerinden geliyor. Her neyse, ismi çok uzun olan bu oyundaki ilk amacımız, üretim yapmak gibi görünüyor ve üç farklı alanda da üretim yapabiliyor. Bu alanlar, daha önce söylemiş olduğum simya, aşçılık ve demircilik. Tabii bir şeyler üretebilmek için onları üretebilecek araç ve gereçleri üretmemiz gerekiyor.

Bugüne kadar görülmüş en güçlü kılıcı mı üretmek istiyorsunuz? Yoksa ölüyü bile dirilten bir iksir mi var hedefinizde? Yok, siz direkt olarak gurmelerin ağzını açık bırakacak muhteşemlikte bir yemek yapmak istiyorsunuz. Tüm bunları yapabilmek için öncelikle alakalı araç ve gereçlere ihtiyacınız var. Ondan da önce bahsi geçen araç ve gereçleri yapabilmek için malzemelere ihtiyacınız var. Ondan sonra da zaten üretimin eğlenceli kısmını da yapabilmek için bolca malzeme gerekiyor. Hatta oyunda tarifleri ve planları takip etmek bile mümkün gibi görünüyor.

Yalnız, dünyanın en iyi malzemelerine sahip olsak da içimizde yetenek olmadan, kaliteli şeyler üretebilmemiz mümkün olmaz. Bu yüzden de Craftlands Workshoppe oyununda bir de kazan, ocak ve örs yetenekleri bulunuyor. Elde ettiğimiz atölyenin sırlarını öğrenebilmek için bu yeteneklerimizi geliştiriyoruz ve uzun vadede de eş zamanlı olmayan, çok oyunculu ve eşli eşli oyunculu oyun deneyiminde üretim yeteneklerinizi kullanarak daha büyük siparişlere katkıda bulunabiliyorsunuz. Yani, oyunun içerisinde bir de topluluk görevleri bulunuyor ve katkınız için ödüllendiriliyorsunuz.

Craftlands Workshoppe

Craftlands Workshoppe sayesinde ticaretin temellerini öğreniyoruz

Craftlands Workshoppe – The Funny Indie Capitalist RPG Trading Adventure Game, sadece komik ve bağımsız ve kapitalist ve rol yapma oyunu ve takas ve macera oyunu değil. Bu oyunda ticareti de öğrenmemiz gerekiyor. Sonuçta, ürettiğimiz eşyaları satmadıktan sonra bir atölye işletmenin hiçbir anlamı yok, değil mi? Öncelikle, atölyemizi ve aslında bir nevi dükkanımızı ticaret merkezine dönüştürmemiz gerekiyor ve bunun için de doğru izinleri elde etmemiz gerekiyor. Oyun bize neler için hangi izinlere sahip olmamız gerektiğini güzel bir şekilde anlatılıyor bence.

İzinlere sahip olduktan sonra ürettiğimiz ürünleri satmaya başlıyoruz ama dükkana müşterileri kim çekecek? Eğer bu işi biz yapacaksak, üretimi kim üstlenecek? Kendi ürünlerimizi pazarlayarak ve dükkana çırak alıp, onları eğiterek satışlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca bu oyunda ürün popülerliği ve bir de Müşteri Hava Sepeti sistemi bulunuyor. Popüler ürünlerin stoklarını sürekli olarak taze tutmak gerekiyor ki onlar üzerinden düzenli satış gerçekleştirebiliyoruz. Müşteri Hava Sepeti ise eli boş göndermememiz gereken, istenenleri yapmamız gereken bir sistem.

Craftlands Workshoppe oyununun içerisinde birçok farklı karakter bulunuyor. Bu karakterlerin bazılarını tanıyabilmeniz mümkün video oyunu evreninden, bazıları da muhtemelen tanımayacaksınız. Sonuçta, diğer video oyunlarına yapılan her göndermeyi ezbere bilmek zorunda değilsiniz, değil mi? Yalnız, bu oyundaki asıl amacımız en renkli karakterlerle tanışıp, üzerine bir de en iyi eşyaları üretmek değil. Tam tersine, bu oyunun evreninde bir gizem var ve bizlerin de o gizemi çözmemiz gerekiyor. Bunun için de oyundaki her şey üzerinde ustalaşıp, bir anahtar üretmemiz gerekiyor.

Tabii tüm bu yazdığım şeyler, bahsi geçen video oyununun çok yüzeysel olan bir özeti. Oyun, gerçekten bu anlattığım kadar ilgi çekici mi? Öncelikle oynanıştan bahsetmeye başlayayım: Daha önce de dediğim gibi bu oyunun oynanış temelinde, üç farklı kategoride üretim yapmak var ve zamanla dördüncü kategori de açılıyor. Oyunda aynı zamanda oynanışa iltifat eden bir hikaye bulunuyor ve hikaye görevlerini takip ederken, bir yandan da atölyenizi ayakta tutmaya çalışıyorsunuz ve bunu yapmanın da 1’den fazla yolu var. Yani, üretim konusunda dilediğinizi yaparak, başarıya ulaşmaya çalışabiliyorsunuz.

Craftlands Workshoppe

Kendimizi gerçekten yeni bir işe atılmış gibi hissediyoruz

Craftlands Workshoppe, öncelikle üretim ve yönetim temelli oynanış tarafındaki detayları, derinliği ve özgürlüğü ile dikkat çekiyor. Yalnız, oyun burada kesinlikle bitmiyor ve oyun, ürettiğiniz ögeleri de nasıl satacağınız konusunda size önemli bir özgürlük sunuyor. Mesela, satış için insanlar tutup, onlara komisyon vererek satış gerçekleştirebiliyorsunuz veya üretimlerinizi toplu bir şekilde satıp, kazanç elde edebiliyorsunuz. Yalnız, oyun sizi bu güzel sistemlerin arasında bir güzel sınırlıyor. Tabii bunu olumlu bir yorum olarak da yapmıyorum; bence tüm akıcılık bu sistemle gidiyor.

Craftlands Workshoppe oyununda bir enerji sistemi bulunuyor. Her aksiyon, enerjimizi bitiriyor ve sabah 7’den önce eğer uyursak, tüm enerjimizi geri kazanıyoruz. Şimdi, uyuma sistemi oyuna bir nevi gerçekçilik katıyor ama aynı zamanda akıcılığı götürüyor. Yani, piyasada yüzbinlerce oyun var ve bunların kaçında uyuma sistemi var? Bu tip sistemler oyunlarda nadiren kullanılıyor; gerçekçilik açısından böyle sistemlere gerek yok. Böyle sistemler oyuna gerçekçilik katmıyor. Kimse bu oyunda 24 saat çalıştık diye bence eleştirmeyecektir ama akıcılık, uyku ile bozulunca ben eleştireceğim.

Tabii bir de bu oyunun görselliği bulunuyor. Craftlands Workshoppe, ne yazık ki benim hoşuma gitmeyen, rahatsız edici bir sanat tasarımına sahip. Görsellik zaten çizgi film tadında ve bununla kesinlikle herhangi bir problemim yok ama o görselliğin arkasındaki tasarım tipi beni rahatsız ediyor. Özellikle karakterler ve haritanın sanat tasarımı beni bu oyundan soğutan en kritik şeyler oldu. Yalnız yine de oyunun genel anlamdaki haritası gayet başarılı ve büyük. Bu haritanın içerisinde ilgi çekici yerler ve görev alabileceğiniz bazı noktalar bulunuyor; keşfe kısmen önem veriliyor.

Craftlands Workshoppe, aslında sunumu haricinde başarılı sayılabilecek bir oyun. Şimdi, inceleme yazım boyunca oynanış hakkında filan çok olumsuz yorum yapamadım; öyle bir nokta yok oyunda ama yine de yapıt, sınırlı bütçesinden ötürü kapasitesinin çok aşağıda olduğunu her adımda belli ediyor. Şimdi, kaliteli hissettiren bağımsız oyunları oynamak var, bir de bu tip kendi çapını belli eden bağımsız oyunları oynamak var. Bu oyun bence kendi türü için başarılı sayılabilecek yapıtlardan bir tanesi ama kesinlikle çapının çok da geniş olmadığını sürekli olarak belli ediyor, pek de kusursuz olamıyor.

Craftlands Workshoppe
Craftlands Workshoppe
Erken erişim sürecini 13 Ekim 2020 tarihinde terk etmiş olan Craftlands Workshoppe, tam sürümüne başarılı bir şekilde geçti ama oyun yine de bağımsız yapısını, küçük çapını çok belli ediyor. Craftlands Workshoppe oyununun temel oynanışı, üretim ve satış sistemleri, hikayesi ve haritası oldukça kaliteli ama sunum tarafında ciddi problemler bulunuyor. Özellikle de bu oyunun sanat tasarımı beni ciddi çok rahatsız ediyor.
Olumlu
Üretim ve satış sistemleri üzerindeki derinlik çok iyi.
Bolca renkli ve komik karakterin oyunda aktif olarak yer alması.
İlerleyiş sisteminin ve görevlerin başarılı bir şekilde sunulması.
Sesler ve müzikler kesinlikle kabul edilebilir seviyede.
Olumsuz
Oyunun genelinde kalite ve çap eksikliği çok belli oluyor.
Hikayeye pek önem verilmemiş gibi ve çok tahmin edilebilir.
Performans problemleri ve bazı kritik oyun içi hatalar yer alıyor.
Sanat tasarımı, özellikle de karakter tasarımları çok rahatsız edici.
7
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x