Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Buildings Have Feelings Too!

Buildings Have Feelings Too! incelemesi

Duyguları olan binalarla birlikte şehir yönetimi oyunu oynuyoruz.

Geliştirici
Blackstaff Games
Dağıtımcı
Merge Games
Platform
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
22 Nisan 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
15 USD - 110 TL
Tür
Şehir Kurma, Yönetim ve Strateji
İçerik
Tekli Oyunculu

Bugüne kadar birçok farklı şehir yönetimi oyunu oynadık ama bu oyunlar genelde tamamen ruhsuz binalara odaklanıyordu. Zaten binaların ruhlu olmasını, karakterlere sahip olmasını bekleyemeyiz, betondan yapıldı onlar. Buildings Have Feelings Too! isimli yeni bir video oyunu ise bunu tamamen değiştiriyor. Sizler için incelemesini yazdığımız bu oyun, şehir yönetimi deneyimi sunmaya çalışırken, bir diğer yandan da yönettiğimiz binalara kişilik veriyor. Bu binalar etrafta dolaşabiliyor, birbiri ile konuşabiliyor ve hislere sahip olabiliyor. Tabii aynı zamanda kendilerinin amaçları da oluyor. Eğer şehri ve binaları iyi bir şekilde yönetemezseniz, problemler o zaman doğuyor.

Buildings Have Feelings Too! oyununda her bina ile tek tek ilgilenirken, aynı zamanda da şehrinizi geliştirmeniz gerekiyor. Diğer birçok video oyununda olduğu gibi bu yapıtta da yeni teknolojileri, işleri ve daha fazlasını araştırabiliyorsunuz, ardından da kilidini açabiliyorsunuz. Bu sırada şehrinizin ihtiyaçları da sürekli olarak artıyor ve farklılaşıyor. Mesela, binalarınızdan biri artık bulunduğu yerde yaşamak istemeyebiliyor ve onun yerini değiştirmeniz gerekiyor. Bazen de binayı tamamen değiştirmeniz, yenilemeniz gerekebiliyor. En başlarda bu olaylar gayet kolay bir şekilde halledilebilse de şehir büyüdükçe, her şey zor bir hal alıyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere Buildings Have Feelings Too! oyununda büyümeniz gerekiyor. Büyüdükçe farklı mahallelere sahip olabiliyorsunuz. Ardından da mahalleleri özelleştirebiliyorsunuz. Mesela; finans merkezleri, eğlence merkezleri ve daha fazlasını kurabiliyorsunuz. Bunlar da başka ihtiyaçları karşılıyor tabii ki. Tabii bu sırada elektrik, su, kirlilik, trafik gibi ögelere de dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten her şehir yönetimi oyununda bu özellikler bulunuyor, eminim ki şaşırmayacaksınız bu oyunda da onları gördüğünüz zaman. Yalnız, yine de bu oyunun, o diğer şehir yönetimleri kadar derin ve detaylı olmadığını söylemek istiyorum.

Buildings Have Feelings Too!, Victoria devrinden başlıyor ve günümüze kadar gelebiliyor. Tüm bu zamanlar boyunca da asıl amacımız zaten binaları mutlu etmek oluyor. Binalar da onlara işler verdiğimiz zaman, isteklerini yerine getirdiğimiz zaman filan mutlu olabiliyor. İşlerden kasıt da aslında binaların içerisinde mağazalar, kafeler filan açmak oluyor. Mesela, uzun binalar ve kısa binalar farklı türlerde işler alabiliyor. Ayrıca oyunun kendisi de iki boyutlu bir ortamda ilerliyor. Sadece sağa ve sola giderek hareket edebiliyorsunuz yani; derinlik bulunmuyor. Bu da uzun vadede ne yazık ki kafa karışıklığından başka bir şey oluşturmuyor.

Buildings Have Feelings Too!

Buildings Have Feelings Too! sanki baş edemeyeceği şeylerle uğraşmaya çalışıyor

Buildings Have Feelings Too!, temelinde bir bulmaca oyunu bile olabilir. Oyunun içerisinde doğru bina tiplerini, doğru yerlere yerleştirmemiz gerekiyor ve aslında oynanış sırasında beyin gücümüzü de genel anlamda sadece bu olaya harcıyoruz. Mesela, finansal özelliklere sahip bir mahalle kurarken, aynı zamanda o finans binalarında çalışacak olan insanlar için yeme-içme mekanları, yaşayabilmeleri için daireler ve daha fazlasını vermeniz gerekiyor ve tüm bu binaların da belli bir düzende, yan yana yerleştirilmesi gerekiyor. Yanlış bir şekilde yerleştirilen binalar mutsuz oluyor, sorun çıkartıyor, en sonunda da yıkılıyor.

Buildings Have Feelings Too! oyununun can sıkıcı olan noktalarından bir tanesi de aslında burada çıkıyor. Oyunun temeli her ne kadar binaları iyi hissettirmek, onların yerleriyle oynamak olsa bile kurulmuş olan bu sistem inanılmaz sıkıcı. Yani, bunu yaparken eğlenemiyorsunuz ve çoğu zaman da can sıkıcı seviyede gereksiz bir şekilde zorlanabiliyorsunuz. Aynı zamanda oyunun öğretici bölümü de çok uzun sürüyor, sıkıcı bir hal alıyor ve sonucunda da size çok fazla şey öğretmiyor. Bu arada, eğer öğretici bölümde her şeyi birebir söylendiği gibi yapmazsanız, kaynak konusunda sıkışabiliyorsunuz ve oyunu tamamen sıfırdan, tekrardan başlatmanız gerekiyor.

Bunun haricinde oyun, içerisindeki hiçbir mekaniğinin üzerine gitmiyor. Her şey oldukça yüzeysel bir şekilde yer alıyor ama bunun karşılığında birkaç farklı sistem yer alıyor oyunda. Yine de Buildings Have Feelings Too!, genel anlamda küçük bir oyun ve şu anda bile söyleyeceğim şeyler bitti aslında. Yalnız, genel anlamda oyunda eğlencenin eksik olduğunu fark ettim. Mesela, Cities: Skylines oyunu bu yapıttan çok daha karışık ve zor ama ben o oyunu oynarken daha çok eğleniyordum. Aynı şeyi Surviving Mars veya diğer birçok şehir yönetimi oyunu için de söyleyebiliriz. Bu oyun da kendisini aynı şekilde tanıtıyor ama daha çok bulmaca deneyimi sunuluyor.

Buildings Have Feelings Too!, içerisinde kolaylıkla kaybolabileceğiniz bir video oyunu ve bu ne yazık ki olumlu bir yorum da değil. Oyunun içerisinde tamamlamanız gereken bolca farklı görev bulunuyor ve attığınız her adım, bu görevlerde etki bırakabiliyor. Bu yüzden de özellikle bina sayısı arttıkça, bu görevlerin arasında kayboluyorsunuz. Hiçbir video oyununda içerikler, oyuncuları boğmamalı bence. Bu duruma rağmen oyun aynı zamanda oldukça kısa da. Eğer çok zorlarsanız, tek oturuşta bile bu yapıtı bitirebilmeniz mümkün. Eğer macera temelli bir oyun olsaydı karşımızda, bu durum kabul edilebilirdi ama şehir yönetimi için çok kısa bir süre bu.

Buildings Have Feelings Too!

Oyunun olumsuz noktalarını görsellik, sesler ve müzikler de kapatamıyor

Buildings Have Feelings Too! oyununu 4K/HDR destekli bir televizyonda, PlayStation 5 konsolumda inceledim ama oyunun yeni nesil sürümü yer almıyordu. Yani, geriye dönük uyumluluk programı sayesinde oyunun eski nesil sürümünü deneyimledim. Oyunun grafik kalitesine açıkçası söyleyebileceğim pek bir şey yok. Yani, zaten gerçekçiliği hedefleyen bir oyun değil bu; binalar konuşuyor. Görsellik de bu duruma hitap etmeye çalışıyor ama oyunun sanat tasarımını bir tık çirkin buldum. Yani, kağıt üzerinde bu oyundaki binaların tatlı filan olması gerekiyor ama binalar başta olmak üzere oyunun tamamı, sanat tasarımı yüzünden bana çirkin görünüyor.

Performans tarafında ise pek bir problem görmedim. Yani, oyunun PlayStation 5 konsolundaki performansı gayet akıcı bir 60 FPS idi. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro konsollarında da durumun değiştiğini pek düşünmüyorum. Ses ve müzik tarafı da idare eder seviyedeydi. Oyunda zaten herhangi bir seslendirme bulunmuyor. Yalnız buna karşılık ses efektlerinin gayet hoş olduğunu, müziklerin de oldukça güzel olduğunu söyleyebilirim. Oyunun bütçesi sınırlı olduğu için müzikler çok kısa bir süre sonra kendisini tekrar etmeye başlıyor. Sanıyorum ki ses ve müzik kategorisinde karşınıza çıkacak tek problem bu olacaktır efendim.

Buildings Have Feelings Too!, ilgi çekici görünen ve belki de en başlarda sizi eğlendirebilecek bir video oyunu. Her şeyden önce oyunun konsepti gayet güzel. Bunun üzerine gelen oynanış da en başlarda basit hissettiriyor ama kısa bir süre içerisinde gereksiz bir şekilde karışık hale geliyor. Oyunun öğretici bölümü ve asıl oynanış sırasında size verilen görevler de ne yazık ki temel oynanışı daha iyi bir noktaya çekemiyor. Halihazırda kısa bir oyun olan bu yapıt, ne yazık ki eğlenceli bir ürün olmayı başaramıyor benim gözümde. Sadece başarılı bir konsept var bu projenin arkasında. Belki daha fazla zaman ve kaynak ile daha iyi işler çıkartılabilirdi.

Eğer küçük ve bulmaca temelli bir oyun arıyorsanız ve aradığınız bu oyuna karşı da herhangi bir beklentiniz bulunmuyorsa, Buildings Have Feelings Too! yapıtına şans verebilirsiniz. Oyun ne yazık ki vasat ama en azından arkasında ilgi çekici bir konsept bulunduruyor. Aynı zamanda binaların arasında birkaç ufak eğlenceli diyalog da bulunuyor. Belki bu ufak noktalar da yüzünüzü güldürebilir. Tüm bunların haricinde, bahsi geçen bu yapıt için ne yazık ki söyleyebileceğim daha fazla olumlu yorum bulunmuyor. İlginç bir deneyimdi, oynadık, daha doğrusu oyuna katlandık ve ardından da kendisi ile olan işimiz bitti. Her şeyin sonunda, sadece farklı bir konsept görmüş olduk.

Buildings Have Feelings Too!
Buildings Have Feelings Too!
Olumlu
Oldukça ilgi çekici bir konsept bulundurması.
İlk başlarda eğlenceli bir deneyim sunması.
Binalar arasında eğlenceli diyaloglar geçebiliyor.
Müzikler kendilerini çok tekrar etse de güzeller.
Olumsuz
Öğretici bölüm oldukça yetersiz ve hatalı bir yapıda.
Oyun içerisindeki görevler ciddi anlamda boğucu olabiliyor.
Oynanış çoğu zaman gereksiz bir şekilde karışık oluyor.
Kendi türüne göre oldukça kısa süren bir deneyim sunuyor.
3